Odkryto układ podwójny, w którym gwiazda krąży wewnątrz drugiej
Naukowcy odkryli niesamowity układ podwójny. Składa się on z dwóch gwiazd, które znajdują się obok siebie na bardzo ciasnej orbicie. Do tego stopnia, że jeden z obiektów w zasadzie krąży wewnątrz drugiego, a dokładniej w jego zewnętrznej otoczce. Takie układy podwójne to prawdziwa rzadkość.

Układy podwójne w Drodze Mlecznej są bardzo powszechne. Jest ich całe mnóstwo. Niektóre z nich są jednak bardzo wyjątkowe. Tak jest w przypadku nowego odkrycia astronomów, co wymaga jeszcze potwierdzenia, ale wiele wskazuje na to, że natrafiono na pierwszy system, gdzie jedna gwiazda krąży wewnątrz drugiej.
Układ podwójny z gwiazdą krążącą wewnątrz drugiej
Odkrycia dokonano na niebie w odległości około 455 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się tam pulsar, czyli rodzaj gwiazdy neutronowej, który został sklasyfikowany pod nazwą PSR J1928+1815. Astronomowie postanowili dokładniej zbadać obiekt i w tym celu wykorzystali ogromny radioteleskop z Chin o nazwie FAST. To, co zobaczyli, było ogromnym zaskoczeniem.
Wspomniany pulsar nie jest samotny. W rzeczywistości tworzy układ podwójny z inną gwiazdą - helową o masie około 1-1,6 masy Słońca. Para znajduje się na bardzo ciasno upakowanej orbicie. Naukowcy szacują, że obiekty są w "tańcu" w odległości zaledwie około 1,12 mln km od siebie. To 50 razy bliżej niż dystans dzielący Merkurego od Słońca!

Taka blisko sprawia, że w zasadzie jedna z gwiazd układu podwójnego krąży wewnątrz drugiej, a dokładnie w strefie zewnętrznej atmosfery towarzysza. Są tak blisko siebie, że wykonanie jednej orbity zajmuje zaledwie 3,6 godziny.
Gwiazdy pierwotnie znajdowały się dalej od siebie
Naukowcy z Chin przeprowadzili symulacje komputerowe i te wykazały, że taki stan rzeczy nie występuje w tym układzie podwójnym od zawsze. Pierwotnie obie gwiazdy znajdowały się w odległości około 299 mln km od siebie. To dwa razy dalej niż Ziemia od Słońca.
Zaczęły jednak na siebie mocniej oddziaływać i to doprowadziło do katastroficznego zbliżenia, które zaobserwowano teraz. PSR J1928+1815 to pulsar milisekundowy i to oznacza, że wiruje bardzo szybko. Robi to prawie 100 razy na sekundę. Jest to efektem pożerania pobliskiego towarzysza.
Odkryty układ podwójny to rzadkość. Astronomowie szacują, że w Drodze Mlecznej może występować tylko od kilkunastu do kilkudziesięciu tego typu par. Cała galaktyka ma nawet około kilkuset mld gwiazd.