"6" przy WiFi nie rozwiąże problemu z zasięgiem. Jak wzmocnić sygnał?

Użytkownicy internetu bezprzewodowego nierzadko napotykają problemy z sygnałem WiFi. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Czy urządzenia wykorzystujące tzw. WiFi 6 są bardziej odporne na problemy z zasięgiem? W jaki sposób można wzmocnić sygnał? Odpowiadamy.

Co oznacza "6" przy WiFi?

Przeglądając instrukcję obsługi lub specyfikację routerów bądź kart sieciowych, można natknąć się na liczbę "6" przy słowie WiFi. Co ona oznacza? Okazuje się, że jest to numer standardu obsługiwanego przez dany sprzęt. Podzespoły szóstej generacji zastąpiły WiFi 5. Charakteryzują się one szybszą prędkością – są w stanie osiągnąć do 9,6 Gb/s. Są również bardziej odporne na zakłócenia, a to za sprawą obsługiwanego standardu IEEE 802.11ax.  

Reklama

Obecnie WiFi 6 to standard obsługiwany przez zdecydowaną większość urządzeń dostępnych na rynku. Na horyzoncie czai się jednak WiFi 7, który może zadebiutować już wkrótce. Nowa generacja będzie mogła zaoferować maksymalną prędkość na poziomie 46 Gb/s

Czy router z WiFi 6 to lepszy zasięg sieci w domu?

Zasięg WiFi jest istotny w szczególności dla posiadaczy domów. Wówczas sygnał powinien docierać równomiernie do każdego pomieszczenia, w którym chcemy korzystać z internetu. Jednak nie zawsze się tak dzieje, a to z uwagi na metraż i grubość ścian. 

Czy router obsługujący WiFi 6 może zapewnić lepszy zasięg sieci w domu? Z jednej strony, nowa generacja modułów jest znacznie lepsza pod tym względem w porównaniu do WiFi 5, które miało krótszy zasięg. WiFi 6 może działać w trudniejszych warunkach, co nie oznacza, że zapewni nieograniczony i trwały sygnał w każdej sytuacji. "6" przy WiFi nie rozwiąże problemów ze słabszym zasięgiem w przypadku większych domów o grubszych ścianach i licznych przeszkodach tłumiących sygnał. 

Jak wzmocnić sygnał WiFi w domu?

Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie sygnału WiFi w domu. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe usytuowanie routera. Nie powinien być on zasłonięty. Najlepiej ustawić go w centralnym punkcie mieszkania. Dzięki temu sygnał powinien dotrzeć do wszystkich pomieszczeń. Co więcej, lepiej nie zastawiać go żadnymi przedmiotami, gdyż może się to negatywnie odbić na sile zasięgu.

Jeżeli zasięg WiFi nadal jest słaby, a zmiana położenia routera nie podziałała, to wówczas warto rozważyć zakup wzmacniacza sieci zwanego również repeaterem. Owo urządzenie może skutecznie zwiększyć obszar działania sieci bezprzewodowej, dzięki czemu z internetu będzie można korzystać nawet w najbardziej oddalonym od routera zakątku domu.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy