Architekt zaprojektował budynki przyszłości przy użyciu sztucznej inteligencji

Indyjski architekt postanowił wykorzystać oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji do stworzenia futurystycznych drapaczy chmur. Choć program potrafi generować obrazy w ciągu kilku sekund, każdy z projektów to efekt kilkudziesięciu godzin pracy.

Sztuczna inteligencja coraz chętniej wykorzystywana jest przez architektów.
Sztuczna inteligencja coraz chętniej wykorzystywana jest przez architektów.Manas BhatiaTwitter

Sztuczna inteligencja coraz chętniej wykorzystywana jest przez architektów. Nie tak dawno pojawiały się pierwsze doniesienia o jej wykorzystaniu w projektowaniu budynków, a kolejni projektanci chwalą się swoimi, coraz bardziej śmiałymi i skomplikowanymi projektami.

Miasto i natura - to da się połączyć

Jednym z architektów, którzy stosują AI do tworzenia niezwykłych projektów jest Manas Bhatia z Nowego Delhi. Jego projekty przedstawiają futurystyczne drapacze chmur o fantazyjnych kształtach, inspirowane formami występującymi w naturze. Co ciekawe, nie tylko budynki pokryte są ogromną ilością zieleni, ale zielone jest całe otoczenie.

W swoim projekcie o nazwie AI x Przyszłe Miasta (ang. AI x Future Cities) Bhatia wykorzystał oprogramowanie opierające się na sztucznej inteligencji o nazwie Midjourney, które tworzy obrazy na podstawie opisów tekstowych.

Wyobraźnia wspomagana sztuczną inteligencją

Dzięki serii opisów zawierających zwroty takie jak futurystyczne wieże, technologia utopijna, symbioza, materiał bioluminescencyjny, Midjourney stworzyło serię obrazów, które projektant następnie ulepszył dodatkowymi opisami.

Jak sam przyznaje, każdy projekt był poprawiany około 100 razy. Wielokrotnie edytował opisy, dodawał kolejne, aż w końcu uzyskał satysfakcjonujący go wynik, który następnie dopracował w Photoshopie. - Część prób i błędów jest najfajniejsza. Wykorzystujemy sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów, a w tym procesie sztuczna inteligencja trenuje się i z czasem poprawia - powiedział Bhatia w rozmowie z CNN

Mieszkania w drzewach

W ramach innego projektu o nazwie Architektura symbiotyczna, Hindus stworzył mieszkania wewnątrz ogromnych drzew. Inspiracją miała być niemal 116-metrowa sekwoja z Kalifornii o nazwie Hyperion. Uważana jest za najwyższe żywe drzewo na świecie.

Jeśli bylibyśmy w stanie stworzyć organiczne materiały budowlane, które mogłyby żyć i rosnąć, budynek mógłby się sam wentylować dzięki naturalnym procesom
Podkreśla Manas Bhatia

Jaka będzie przyszłość obrazowania AI?

Niedawno pisaliśmy o projektancie gier komputerowych Jasonie Allenie, który wykorzystał podobne narzędzie o nazwie DALL-E do stworzenia obrazu futurystycznego obrazu w renesansowym stylu, który następnie wysłał na konkurs plastyczny i... wygrał go kategorii sztuka cyfrowa. Nie wszystkim artystom spodobała się ta metoda.

Według Manasa Bhatii, obrazowanie przy użyciu sztucznej inteligencji jest tylko kolejnym nowym narzędziem, które można użyć w pracy. Artysta ma prawo tworzyć przy użyciu takich narzędzi, jakich chce. Jeśli ktoś jest kreatywny, to w jego pracy będzie się to zaznaczało.

Inny architekt używający Midjourney, Stephen Coorlas twierdzi, że projektowanie generatywne, czyli optymalizujące kształt na podstawie zadanych parametrów może znacznie usprawnić projektowanie. Nie obawia się, że zastąpi architekta, a co najwyżej zmodyfikuje zakres jego obowiązków.

Przeczytaj także:

Anamorficzna sztuka Thomasa MedicusaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas