Astronauta pojawił się przed budynkiem AGH. Po co przebrano znany pomnik?

Przed krakowskim gmachem Akademii Górniczo-Hutniczej pojawiła się bardzo nietypowa instalacja. Jest to astronauta, za którego przebrano tamtejszy pomnik górników i hutników. Skąd tak niecodzienny pomysł? Związane jest to z wydarzeniem, którego organizacją zajęło się AGH.

Astronauta pojawił się przed budynkiem AGH. Po co przebrano znany pomnik?
Astronauta pojawił się przed budynkiem AGH. Po co przebrano znany pomnik?AGHmateriały prasowe

Przed nami kolejna edycja zawodów European Rover Challenge, które tym razem odbędą się w Polsce. W jego trakcie zespoły z różnych krajów świata będą rywalizować ze sobą o wybór najlepszego projektu łazika marsjańskiego. Prestiżowe wydarzenie organizuje krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i przed jej gmachem umieszczono nietypową instalację.

Pomnik przebrany za astronautę przed gmachem AGH

Przed gmachem Akademii Górniczo-Hutniczej znajduje się obecnie nietypowa instalacja. Stoi tam astronauta, który w rzeczywistości jest przebranym pomnikiem górników i hutników. Znajduje się on przed wejściem do budynku od kilkudziesięciu lat.

Astronauta przed gmachem głównym krakowskiego AGH.AGHmateriały prasowe

Za astronautę przebrano jedną z dwóch postaci, które są częścią pomnika. Zawieszono na nim także flagę z logo tegorocznych zawodów ERC. Wygląda to z pewnością nietypowo oraz przykuwa wzrok.

Tegoroczna odsłona ERC jest dla nas wyjątkowa, dlatego wraz z organizatorami przedsięwzięcia zdecydowaliśmy się dodatkowo ją uczcić. Poprzez niecodzienny wygląd znanych Krakowianom pomników, chcemy zwrócić uwagę na wrześniowe wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą grupę wybitnych ekspertów oraz fanów kosmosu. Mamy nadzieję, że podczas nadchodzącej edycji zawodów dołączą do nas nie tylko stali odwiedzający, ale również Ci, którzy wcześniej o ERC nie słyszeli.
mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej

Tegoroczne zawody European Rover Challenge w Krakowie

European Rover Challenge odbywa się w tym roku w Krakowie, gdzie organizatorzy przygotowali już imitację środowiska panującego na Marsie. Zawody odbędą się w dniach 6-8 września i weźmie w nich udział aż 27 zespołów pochodzących z różnych uczelni na świecie.

Dla uczestników imprezy przygotowano mnóstwo atrakcji. Wśród nich są spotkania ze specjalistami z branży kosmicznej. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością obecność dr Swati Mohan - kluczowej ekspertki w NASA JPL, która była główną inżynierką misji Mars 2020.

Warto dodać, że poprzednie zawody European Rover Challenge, które zorganizowano w Stanach Zjednoczonych, wygrał zespół studentów z krakowskiego AGH. Był to wielki prestiż oraz uznanie, gdyż w ten sposób udało się pokonać całą konkurencję z innych krajów świata.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn BrytyjkiAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas