Co to jest ChatGPT i jak używać chatbota w codziennym życiu?

ChatGPT to chatbot oparty na sztucznej inteligencji. Został zaprojektowany przez firmę OpenAI do symulacji naturalnej rozmowy. Już teraz ChatGPT zadziwia, ale też przeraża, bo potrafi napisać wypracowanie, wymyślić żart czy stworzyć linię obrony na rozprawę sądową. Co dokładnie potrafi chatbot i czy działa w języku polskim?

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to chatbot oparty na technologii GPT-3, który generuje odpowiedzi tekstowe na dane wprowadzane przez użytkownika. Zarówno ChatGPT, jak i technologia GPT-3 zostały opracowane przez firmę OpenAI. Chatbot miał swoją premierę 30 listopada 2022 roku i w ciągu zaledwie pięciu dni zgromadził ponad milion użytkowników.

Reklama

Aby w pełni zrozumieć działanie ChatGPT, musimy wiedzieć czym jest GPT-3. Technologia, na której opiera się chatbot to model językowy uczenia maszynowego sieci neuronowych. Sam skrót GPT-3 pochodzi od angielskiego Generative Pre-trained Transformer 3, czyli generatywny wstępnie wytrenowany transformator trzeciej generacji. Tyle suchej teorii, co to oznacza w praktyce?

W komputerowym modelu, który działa podobnie jak połączenia w ludzkim mózgu (sieci neuronowe), wprowadza się wstępne reguły (co i jak ma robić bot - uczenie maszynowe). Po ustaleniu podstawowych zasad do modelu trafiają ogromne ilości danych, a bot stara się analizować je według początkowych wskazówek i generować właściwe odpowiedzi. 

Grupa programistów pracujących nad kodem zadaje pytania, mając w głowie to, co powinien wygenerować chatbot. Jeżeli odpowiedź nie spełnia ich oczekiwań - modyfikują kod. W trakcie treningu wstępnego ChatGPT tworzył też wiele odpowiedzi na to samo pytanie, a "nauczyciele" oceniali je od najlepszej do najgorszej. Do usprawniania działania modele językowe wykorzystują tzw. parametry uczenia.

W GPT-3 jest ich ponad 175 miliardów! Dla porównania, do tej pory najbardziej zaawansowany model językowy (Turing Natural Language Generation) stworzony przez Microsoft miał "ledwie" 10 miliardów parametrów. Poprzednia wersja modelu GPT-2 - dwa miliardy. 

Sam Microsoft stwierdził, że lepiej współpracować niż konkurować i zainwestował w OpenAI tyle dolarów ile parametrów miał ich model - 10 miliardów. 

Czy ChatGPT jest po polsku?

Tak. Z ChatGPT można korzystać również po polsku. Jednym z zastosowań ChatGPT jest tłumaczenie tekstów z różnych języków. Nie da się jednak ukryć, że najlepszych odpowiedzi program udziela po angielsku. Przyczyna jest dość prozaiczna, najwięcej treści w Internecie (na których uczył się model GPT-3) jest w języku angielskim. Osoby anglojęzyczne stanowią też największą grupę użytkowników, więc siłą rzeczy angielski jest językiem ojczystym bijącego rekordy popularności chatbota.

ChatGPT przyciągnął milion użytkowników w ciągu pięciu dni. Poniżej możecie zobaczyć tweeta, w którym Sam Altman, założyciel OpenAI podzielił się sukcesem firmy:

Fenomen tego wyniku najlepiej oddaje porównanie z gigantami takimi jak Facebook czy Netflix. Facebookowi dobicie do miliona użytkowników zajęło 10 miesięcy. Aplikacja Instagrama osiągnęła milion pobrań w dwa miesiące (fakt, że tylko na systemach iOS). 

Na Spotify milionowe konto pojawiło się po pięciu miesiącach, jeśli chodzi o milion płatnych subskrypcji, trwało to ponad trzy lata. A Netflix? Netflix na milion użytkowników czekał aż 43 miesiące!

Jak się logować i co robić, gdy ChatGPT nie działa?

Chatbot znajduje się w tej chwili w fazie testów. Firma OpenAI zdecydowała się na rewolucyjne rozwiązanie i na ten moment umożliwia korzystanie z ChatGPT każdemu zupełnie za darmo. W ten sposób firma zapewni programowi ogromną ilość danych na potrzeby kolejnych optymalizacji modelu GPT.

Aby założyć konto: 

  • Wybierz opcję "Sign up" na stronie https://chat.openai.com/chat.
  • Wybierz sposób rejestracji (email, konto Google lub Microsoft).
  • Podaj imię i nazwisko.
  • W drugim etapie weryfikacji podaj numer telefonu, aby otrzymać kod weryfikacyjny.
  • Wprowadź kod z otrzymanego SMSa.

Po wykonaniu powyższych kroków możesz już korzystać z chatbota i samodzielnie sprawdzić jego możliwości. W ostatnich tygodniach strona OpenAI przeżywa prawdziwe oblężenie. Często przy próbie zalogowania zobaczymy komunikat o przeciążeniu.

Co zrobić, jeśli ChatGPT nie działa? Zalecamy cierpliwość. Twórcy nie spodziewali się takiej popularności, dlatego serwery bardzo często są przeładowane i nie pozwalają na kolejne połączenia. Jeżeli chcesz przetestować program, ale strona nie działa, spróbuj odświeżyć kartę za kilka minut. Co tak naprawdę potrafi ChatGPT i czy już niedługo sztuczna inteligencja zabierze pracę setkom tysięcy osób?

Co potrafi ChatGPT? Program do pisania wypracowań i nie tylko

ChatGPT, a szerzej model językowy GPT-3 potrafi naprawdę bardzo wiele. Głównym powodem jego popularności wydaje się podobieństwo generowanych odpowiedzi do języka naturalnego

Model rozumie kontekst, potrafi wybrać odpowiednią formę i styl wypowiedzi, a nawet przyznać się do błędu. Bot potrafi do złudzenia imitować ludzkiego rozmówcę, dlatego niektórzy wieszczą trzęsienie ziemi na rynku pracy w ciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy. Co tak naprawdę potrafi ChatGPT?

  • tworzyć memy, quizzy, przepisy, instrukcje
  • pisać artykuły blogowe i teksty sprzedażowe;
  • prowadzić dialogi z użytkownikiem w czasie rzeczywistym;
  • pisać teksty piosenek, wiersze i dowcipy;
  • znajdować błędy w kodzie źródłowym wielu języków programowania;
  • generować kod na podstawie wskazówek programisty w języku naturalnym;
  • tworzyć streszczenia tekstów i wyszukiwać konkretne informacje w dokumentach;
  • tworzyć treści na strony internetowe;
  • generować całe strony internetowe na podstawie opisu;
  • generować heksadecymalne oznaczenia kolorów na podstawie opisu (np. zieleń trawy na wiosnę);
  • tłumaczyć pomiędzy językami naturalnymi i językami programowania.

Od możliwości może się aż zakręcić w głowie. Musimy jednak pamiętać, że niektóre zadania, szczególnie w językach innych niż angielski, chatbot wykonuje znacznie gorzej niż człowiek. W wielu wypowiedziach łatwo dostrzec dzieło robota.

Zobacz także: ChatGPT stał się internetową sensacją 2022 roku. Czy wie, kiedy w Polsce spadnie inflacja?

Podobne pytania (np. opisy przedmiotów tej samej kategorii dla sklepu internetowego) doczekają się bardzo podobnych odpowiedzi z wykorzystaniem tych samych bloków tekstu z podmienionymi pojedynczymi słowami. Z czym jeszcze nie radzi sobie ChatGPT?

Polecamy na Antyweb | Sędzia oszalał? W podjęciu decyzji pomógł mu... Chat GPT

ChatGPT - czego mu brakuje i czy może nam zaszkodzić?

  • Optymalizacja na bieżąco. Wbrew informacjom krążącym w sieci, GPT-3 nie jest modelem uczenia nienadzorowanego. Nie uczy się bez nauczyciela i nie optymalizuje procesu udzielania odpowiedzi po każdej interakcji.

  • Ograniczenie ilości danych wejściowych. Architektury językowe takie jak GPT-3 posiadają ograniczenie informacji na wejściu równe 2048 tokenom. Bez wchodzenia w szczegóły, 2048 tokenów to w przybliżeniu 1500 słów.

  • Długi czas wnioskowania. Na ten moment generowanie odpowiedzi, w zależności od skomplikowania, zajmuje dużo czasu. Ilość operacji w procesie pochłania sporo mocy obliczeniowych, co skutkuje problemami przy logowaniu do usługi.

  • Problemy z wytłumaczalnością. Program, nie potrafi wytłumaczyć, skąd wzięły się dane informacje w odpowiedzi. Co zrozumiałe, nie jest w stanie podać źródeł, z których korzystał.

  • Błędy merytoryczne. Pomimo 175 miliardów parametrów i ogromu materiału szkoleniowego (m.in. Wikipedia i CommonCrawl) ChatGPT potrafi popełnić rażące błędy. Przykładowo, na pytanie, czym było powstanie styczniowe, bot odpowiada: Zamieszki w dziewiętnastowiecznej Rosji. Niby tak, ale nie do końca... Pierwsza wzmianka o Polakach i walce o niepodległość pojawia się w ostatnim paragrafie generowanego tekstu.

    Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja już umie kłamać. Powstaną sprzedawcy i negocjatorzy

    Co najbardziej niepokojące nieprawdziwe informacje są podawane w bardzo przystępnej i przekonującej formie. W niektórych wypowiedziach ChatGPT można wręcz wyczuć siłę autorytetu.

W perspektywie kilku lat sztuczna inteligencja odmieni nasz świat, nie ma co do tego większych wątpliwości. Robi to zresztą już od dłuższego czasu, choć do tej pory może w mniej spektakularnej formie. 

Zastosowanie dla SI specjaliści widzą w praktycznie każdej dziedzinie, od medycyny przez prawo mieszkaniowe, kończąc na marketingu online i rynku ubezpieczeń. Rozwój kolejnych generacji modeli językowych niesie słuszne obawy etyczne, ale również bardziej podstawowe, takie jak obawy o nasze bezpieczeństwo.

Czytaj też: ChatGPT idzie na studia? Zdał egzaminy do szkół prawniczych!

Sztuczna inteligencja może nam zagrażać na wiele sposobów, na przykład spowodować kolizję z udziałem autonomicznego pojazdu. Jeśli w przyszłości ziszczą się wizje katastroficznych filmów sci-fi, może też dojść do wniosku, że ludzkość nie zasługuje na istnienie i doprowadzić do jej wyginięcia. Ilość zastosowań sztucznej inteligencji uzasadnia też obawy wielu osób o zastąpienie pracowników maszynami. 

Dzieje się to już teraz, a skala będzie rosła, jednak to jeszcze nie ChatGPT doprowadzi do masowych zwolnień. Z uwagą przyglądajmy się natomiast kolejnym doniesieniom i generacjom modeli językowych, bo bez wątpienia będą wpływały na nasze życie. Z każdym rokiem coraz bardziej.

Zobacz także:

Już nigdy nie pomyślą, że rozmowa cię nudzi. Pomoże sztuczna inteligencja

Nie tylko obrazki. Sztuczna inteligencja tworzy muzykę!

Sieć badawcza Łukasiewicza "ożywiła" swojego patrona po ponad 140 latach od jego śmierci. Wykorzystali sztuczną inteligencję

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ChatGPT | Sztuczna inteligencja | OpenAI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy