ClearSpace ma nowy pomysł na kosmiczne śmieci. To "równowaga w eksploracji"

Szwajcarski start-up ClearSpace opracował rozwiązanie, które ma zapewnić "równowagę w eksploracji kosmosu". Firma proponuje technologię, która umożliwi tankowanie satelitów bezpośrednio na orbicie okołoziemskiej. W konsekwencji ma to przyczynić się do zmniejszenia liczby kosmicznych śmieci.

ClearSpace ma rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci.
ClearSpace ma rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci.ClearSpace, Orbit Fabmateriały prasowe

Satelity znajdujące się na orbicie z czasem przestają działać i stają się tzw. kosmicznymi śmieciami. Jest to coraz większy problem i szukane są różne sposoby na jego rozwiązanie. Własny pomysł ma szwajcarski start-up o nazwie ClearSpace, który chwali się technologią umożliwiającą tankowanie na orbicie.

Tankowanie satelitów na orbicie zmniejszy problem kosmicznych śmieci

ClearSpace nawiązało współpracę z firmą Orbit Fab. Ta pierwsza ma dostarczyć specjalny wahadłowiec, a druga stację paliw. Pomysł polega na tym, aby statek mógł podlatywać do satelitów i następnie uzupełniać im paliwo. W konsekwencji pozwoli to na wydłużenie czasu ich żywotności na orbicie okołoziemskiej, bo w przeciwnym wypadku stawałaby się kosmicznymi śmieciami.

ClearSpace i Orbit Fab obserwują rosnące zapotrzebowanie w USA, Wielkiej Brytanii i na całym świecie na pojazdy serwisowe i tankowanie, ponieważ operatorzy rządowi i komercyjni starają się zwiększyć zwrot z inwestycji w swoje misje i rozszerzyć zakres działalności.
Luc Piguet, współzałożyciel i dyrektor generalny ClearSpace

Firma ClearSpace ma doświadczenie

ClearSpace to szwajcarski start-up, który pracuje nad technologiami związanymi z pozbywaniem się kosmicznych śmieci już od jakiegoś czasu i ma na tym polu doświadczenie. Natomiast Orbit Fab jest jednym z liderów dopiero wschodzącego sektora, który w przyszłości może odegrać duże znaczenie w eksploracji kosmosu.

Obie firmy twierdzą, że ich rozwiązania przyniosą liczne korzyści. Przede wszystkim wynikające z możliwości wydłużenia czasu pracy satelitów na orbicie okołoziemskiej, które są bardzo drogie i wysyłanie kolejnych generuje bardzo duże koszty.

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje SpaceX

Firma SpaceX również pracuje nad technologią, która umożliwi uzupełnianie paliwa statkom na orbicie. Rozwiązanie będzie konieczne dla dalszych misji Starshipa, na przykład związanych z lotami na Księżyc lub Marsa. W tym celu przygotowywana jest specjalna cysterna, która będzie wystrzeliwana wraz ze statkiem. Następnie oba pojazdy kosmiczne będą się do siebie zbliżać, co pozwoli na przetransferowanie paliwa.

Ukraina. Muzycy w mundurach podnoszą morale ukraińskich żołnierzyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas