NASA uruchomiła futurystyczne silniki sondy Psyche

NASA wystrzeliła w kosmos sondę Psyche kilka miesięcy temu. Teraz agencja zdecydowała się na uruchomienie futurystycznych silników statku, które nie tylko nieźle prezentują się wizualnie. Napęd sprawi, że sonda Psyche rozpędzi się do bardzo dużych prędkości, które sięgną 360 tys. km/h!

NASA uruchomiła futurystyczne silniki sondy Psyche.
NASA uruchomiła futurystyczne silniki sondy Psyche.NASA/JPL-Caltechmateriały prasowe

Sonda Psyche została wystrzelona przez NASA w październiku 2023 r. na pokładzie rakiety SpaceX. Statek udał się w kilkuletnią podróż do pasa asteroid, gdzie znajduje się cel jego misji. Amerykańska agencja poinformowała o uruchomieniu futurystycznego napędu, który zamontowano na pokładzie sondy.

Futurystyczne silniki sondy Psyche uruchomione

Sonda została wyposażona w specjalny napęd, który wygląda bardzo futurystycznie, co można zobaczyć na załączonej ilustracji. Są to elektryczne silniki Halla, których działanie opiera się na wytwarzaniu ciągu przez wypychane cząstki ksenonu. Umieszczony w Psyche napęd jest typu magnetycznego.

Wizja artystyczna sondy NASA o nazwie Psyche.NASA/JPL-Caltech/ASUmateriały prasowe

W momencie publikacji informacji NASA twierdziła, że sonda Psyche porusza się z prędkością około 135 tys. km/h. Docelowo napęd pozwoli statkowi na znaczne rozpędzenie — do poziomu aż 360 tys. km/h. Misja ma dotrzeć do celu w pasie asteroid za Marsem w 2029 r. i spędzi na badaniu obiektu, który jest prawdopodobnie planetozymalem, czyli początkowym jądrem planety, co najmniej dwa lata.

NASA testuje takie napędy od lat

Wykorzystanie podobnych napędów nie jest nowe i w rzeczywistości testy tego typu rozwiązań NASA rozpoczęła jeszcze przed księżycowym programem Apollo. Próbne odpalanie silnika jonowego nastąpiło już w 1964 r.

NASA po raz pierwszy zdecydowała się na napęd jonowy w Deep Space 1 z 1998 r., co miało na celu przetestowanie różnych rozwiązań dla przyszłych misji kosmicznych. Natomiast pierwszym przedsięwzięciem naukowym, gdzie zdecydowano się na takie silniki, było Dawn z 2007 r.

Tego typu rozwiązania są bardziej trwałe od konwencjonalnych silników, bo nie mają ruchomych części. Są również lżejsze i potrzebują mniej paliwa, co sprawia, że doskonale nadają się do montowania na pokładzie mniejszych statków.

Warto dodać, że NASA cały czas szuka nowych rozwiązań związanych z napędami, które pozwolą na skrócenie misji kosmicznych. Niedawno wspominaliśmy wam o projekcie finansowania technologii w ramach Innovative Advanced Concepts, gdzie wybrano pulsacyjną rakietę plazmową. W rozwiązaniu tkwi spory potencjał, który może skrócić podróże na Marsa do zaledwie 60 dni i pozwoli na zrealizowanie odleglejszych wypraw w Układzie Słonecznym.

Błotniak powraca. Modernizacja i nowe możliwości legendarnego skutera podwodnego komandosówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas