Ośrodek Przetwarzania Informacji powołuje dział do prac nad AI

AI Lab to nowa jednostka, która została powołana do życia przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jego zadaniem będzie prowadzenie badań związanych ze sztuczną inteligencją oraz rozwój modeli uczenia maszynowego. Nowy dział jest jednym z elementów długofalowego przedsięwzięcia związanego z rozwojem AI.

Sztuczna inteligencja to tematyka, którą zajmuje się wiele polskich ośrodków badawczych.
Sztuczna inteligencja to tematyka, którą zajmuje się wiele polskich ośrodków badawczych.123RF/PICSEL

Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) poinformował w komunikacie prasowym o powołaniu do życia nowego działu. Jest nim AI Lab, który wpisuje się w długofalową strategię instytutu związaną z pracami nad sztuczną inteligencją. Czym ma zajmować się nowa jednostka?

AI Lab będzie pracować nad sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym

Zadaniem działu AI Lab będą badania związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz sposobów jej wykorzystania. Następnie mamy tworzenie oraz udoskonalanie neuronowych modeli językowych. Wszystko to wpisuje się w zadania planowane w dłuższym czasie.

Eksperci AI Labu prowadzą już badania nad wysokiej jakości modelami uczenia maszynowego. Są oni zaangażowani między innymi w utworzenie modelu PLLuM, który ma być polską konkurencją dla niezwykle popularnego modelu GPT będącego filarem usługi ChatGPT. AI Lab to również miejsce, gdzie będą tworzone rozwiązania, które mają zastosowanie w różnych branżach przemysłowych. Dodatkowo eksperci OPI stale będą prowadzić badania nad rozwojem sztucznej inteligencji i publikować ich rezultaty w czasopismach naukowych oraz prezentować je w trakcie prestiżowych, międzynarodowych konferencji.
Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB)

Poprzedni rok okazał się być bardzo udany dla OpenAI, którego ChatGPT zaczął szybko zyskiwać na popularności. Model PLLuM ma być alternatywą dla tego rozwiązania. Jest to polski i duży model językowy, który docelowo ma być otwartoźródłowy. Liderem konsorcjum sprawującym pieczę nad technologią jest Politechnika Wrocławska. Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego stanowi jedną z sześciu jednostek naukowych, które są zaangażowane w rozwój tego projektu.

Rozwojem AI w Polsce zajmuje się ponad 100 ośrodków

Polska jest krajem, który mocno zaangażował się w prace nad rozwojem sztucznej inteligencji. Podobne badania prowadzi w kraju ponad 100 różnych ośrodków, co potwierdził dyrektor OPI, dr inż. Jarosław Protasiewicz. Przy okazji dodał, że w latach 2010-2018 studenci z kierunków informatycznych obronili blisko 1,9 tys. prac związanych z AI.

Warto dodać, że OPI to jedna z niewielu polskich placówek, które są mocno zaangażowane w prace związane z rozwojem polskich neuronowych modeli, co podkreśla kierownik AI Labu, dr inż. Marek Kozłowski. Ośrodek Przetwarzania Informacji ma już na własnym koncie sporo sukcesów. OPI chwali się na własnej stronie m.in. udostępnieniem dwóch modeli generatywnych dla języka polskiego: BART i GPT2 z 1,5 mld parametrów.

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas