SpaceX ustanowiło kolejny rekord. Ta rakieta Falcon 9 jednak już nie poleci
SpaceX pobiło kolejny rekord związany z wykorzystaniem tej samej rakiety Falcon 9. Pierwszy stopień o nazwie B1058.20 został wykorzystany po raz 19., ale na tym koniec jego misji. Po wylądowaniu na barce booster utracił stabilność i następnie uległ uszkodzeniu. To oznacza, że SpaceX nie wykorzysta go do kolejnego lotu.
SpaceX przeprowadziło w tym roku rekordową liczbę misji. Stało się to możliwe za sprawą wykorzystania używanych boosterów rakiety Falcon 9, które w 2023 r. były ponownie wystrzeliwanie niemal "co chwilę". Kilka dni temu firma Elona Muska ustanowiła nowy rekord pod względem użycia tego samego pierwszego stopnia.
Używany Falcon 9 ustanowił nowy rekord
SpaceX 23 grudnia przeprowadziło kolejną misję związaną z wystrzeleniem Starlinków na orbitę. W trakcie startu wykorzystano używany booster B1058.20, dla którego był to już 19. i rekordowy lot. Firma nigdy wcześniej nie użyła tak wiele razy tego samego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Ten konkretny egzemplarz odegrał duże znaczenie w różnych misjach.
Booster B1058.20 jest tym samym, który SpaceX kilka lat temu wykorzystało w trakcie misji Crew Demo-2. Wtedy użyto go do wystrzelenia astronautów umieszczonych w kapsule załogowej Dragon, która następnie poleciała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To był dopiero początek, bo SpaceX wysłało potem Falconami 9 w kosmos ponad 40 osób w trakcie kilkunastu misji.
Wspomniany pierwszy stopień pozwolił na wystrzelenie ładunków o łącznej masie ponad 260 t. Ten konkretny booster był wykorzystany w misjach ANASIS-11, CRS-21, Transporter-1, Transporter-3 oraz różnych startach ze Starlinkami. Niestety to już koniec przygody.
Ten booster rakiety SpaceX już nie poleci
19. i zarazem rekordowy start boostera B1058.20 był niestety jego ostatnim. Po udanej misji udało mu się z sukcesem wylądować na barce o nazwie Just Read the Instructions i pewnie z czasem poleciałby ponownie. Niestety w trakcie transportu pierwszego stopnia natrafiono na bardzo złe warunki pogodowe związane z silnym wiatrem i wysokimi falami. To finalnie doprowadziło do przewrócenia rakiety umieszczonej na barce i ta uległa zniszczeniu.
Wspomniany rekord zostanie pewnie z czasem pobity przez inny z boosterów rakiety Falcon 9. Warto dodać, że tylko w tym roku SpaceX przeprowadziło około 90 misji orbitalnych i pod tym względem dla firmy również był to rekordowy okres.