Starship szykowany do 3. lotu. SpaceX przeprowadziło ważny test rakiety

Starship jeszcze w tym miesiącu ma odbyć 3. lot orbitalny i SpaceX wierzy, że będzie on znacznie bardziej udany od dwóch poprzednich. Ogromna rakieta szykowana jest do startu i przeszła ważny test. Próba dotyczyła zatankowania Starshipa oraz jego pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy.

SpaceX pracuje nad statkiem Starship od lat. W 2023 r. rakieta odbyła dwa loty orbitalne, z których drugi był bardziej udany od pierwszego. Elon Musk ujawnił niedawno, że 3. próba powinna mieć miejsce jeszcze w marcu. Wygląda na to, że do startu jest blisko.

Reklama

Starship wraz z Super Heavy przeszedł ważny test

SpaceX poinformowało na własnych mediach społecznościowych, że ogromna rakieta przeszła ważny test. Próba polegała na napełnieniu statku Starship oraz jego pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy paliwem o łącznej masie ponad 10 mln funtów (więcej niż 4,5 tys. ton).

Próba odzwierciedlała rzeczywiste warunki przed lotem do momentu odliczania na 10 sekund przed startem. Z informacji przekazanych przez SpaceX wynika, że test odbył się prawidłowo. To oznacza, że Starship wkrótce ponownie poleci w kosmos. Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Trzeci lot orbitalny rakiety SpaceX blisko

SpaceX chce wystrzelić ponownie Starshipa w kosmos jeszcze w marcu, co już wcześniej potwierdził Elon Musk. Firma ma zamiar przyspieszyć prace nad ogromną rakietą, bo NASA wybrała statek w roli księżycowego lądownika dla misji Artemis. To oznacza, że zabierze on astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu, co ma nastąpić w 2026 r.

Problem jednak w tym, że Starship nie jest jeszcze gotowy, a przed SpaceX jest jeszcze całe mnóstwo pracy. Firma musi m.in. zademonstrować udany transfer paliwa na orbicie, co pozwoli statkowi na wykonanie trudnej misji na Księżyc. W tym celu zostanie wykorzystana specjalna cysterna, która pozwoli na transport paliwa do Starshipa poza Ziemią.

Starship z czasem ma latać na Marsa

Elon Musk wierzy, że Starship z czasem zabierze ludzi na Marsa i nawet pozwoli skolonizować Czerwoną Planetę. Pierwszy lot statku do tego świata planowany jest pod koniec tej dekady i będzie bezzałogowy. Z czasem ma na pokładzie zabrać ludzi i będzie to z pewnością przełomowa chwila. Do realizacji tego zadania jednak daleko, ale każda kolejna próba przybliża SpaceX do celu.

W planach SpaceX jest zbudowanie całej floty Starshipów mających latać na Marsa, ale na razie jest to jeszcze odległy cel. Kto wie, a może z czasem tak się stanie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starship | SpaceX | rakiety | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy