Straż miejska ma nową broń. Kontrole w wielu miastach

Nowoczesna technologia wspiera polskie miasta w walce o czystsze powietrze. Drony antysmogowe, wyposażone w zaawansowane czujniki, pomagają identyfikować źródła emisji zanieczyszczeń. Straż miejska wykorzystuje te narzędzia w coraz większej liczbie miejscowości. Jak wygląda taka kontrola i co grozi za jej utrudnianie?

Stopniowo zwiększa się liczba miast, w których straż miejska otrzymuje nowe urządzenia do walki o czyste powietrze.
Stopniowo zwiększa się liczba miast, w których straż miejska otrzymuje nowe urządzenia do walki o czyste powietrze.darekszachnowski123RF/PICSEL

Nowoczesne narzędzia do utrzymywania porządku

Współczesne jednostki związane z ochroną bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz przeznaczone do utrzymywania porządku publicznego stają przed coraz bardziej złożonymi wyzwaniami. Wymagają one skutecznych i nowoczesnych rozwiązań.

Aby przeciwdziałać różnorodnym zagrożeniom policja, straż pożarna czy straż miejska regularnie doposażane są w zaawansowane technologie i narzędzia. Te innowacyjne rozwiązania nie tylko podnoszą efektywność działania, ale także zwiększają bezpieczeństwo funkcjonariuszy i obywateli.

Straż miejska ma nową broń. Coraz więcej kontroli dronami

Drony są na szeroką skalę wykorzystywane przez hobbystów, którzy chcą podziwiać świat z innej perspektywy, robić zdjęcia i filmy, ale to nie jedyne ich przeznaczenie. Drony znajdują bowiem zastosowanie w wielu branżach, np. przemysłowej, rolniczej i rozrywkowej, a do tego służą wojsku oraz jednostkom policji, straży pożarnej czy właśnie straży miejskiej.

W różnych gminach w Polsce straż miejska otrzymuje tego typu wyposażenie w różnym czasie. Takie drony antysmogowe są w użytku między innymi w Ciechanowie, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Krakowie i Warszawie. Teraz do listy miejscowości, w których straż miejska została wyposażona w drony i laboratoria, rozszerzyła się o kolejne punkty.

Drony antysmogowe latają w coraz większej liczbie miast

Wspomniane drony antysmogowe zbierają dane na temat zanieczyszczeń powietrza, identyfikując przy tym źródło ich emisji. Najnowocześniejsze urządzenia posiadają czujniki pozwalające m.in. na wychwytywanie pyłów, np. PM1, PM2.5 i PM10 oraz m.in. tlenków azotu, formaldehydu, siarki oraz innych tego typu niebezpieczeństw.

Wśród miejscowości, które niedawno zyskały nowe wyposażenie, jest Sosnowiec. Dron antysmogowy jest wyposażony w niezbędne instrumenty, które umożliwiają pobierania próbek powietrza znad budynków. Ma to pomóc w wykrywaniu źródeł zwiększonej ponad dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Najnowocześniejsze urządzenie do mierzenia jakości powietrza wraz z przeszkoleniem czterech osób do jego obsługi kosztowało ponad 160 tysięcy złotych, z czego 150 tysięcy dofinansowano z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza - Inicjatywa Antysmogowa.

Operatorzy podlatują nad dymiący komin, wykonując badanie zawartości dymu. Mobilne laboratoria analizują skład powietrza. Zdjęcie ilustracyjne.123RF/PICSEL

Dron i mobilne laboratorium. Walka o lepsze powietrze

Oprócz drona nabyte zostały samochód oraz laboratorium, które pozwala na prowadzenie pomiarów w czasie rzeczywistym - Renault Kangoo Techno oraz samo zainstalowane w nim laboratorium to koszt ponad 220 tysięcy złotych. Fundusze pozyskano w drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza.

Walczymy o lepsze powietrze. Choć dni smogowych w naszym mieście jest coraz mniej, podobnie jak kopciuchów, to nie możemy przestać zmieniać naszego otoczenia
Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Coraz więcej miast wybiera drony do walki ze smogiem

Inną miejscowością, która również doposażyła straż miejską w drony do badania jakości powietrza, są Mysłowice. Specjalistyczny dron zakupiony został przez magistrat. Kupno sprzętu i szkolenie pracowników były możliwe dzięki dofinansowaniu z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza - Inicjatywa Antysmogowa. Projekt "Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej" wyniósł ponad 220 tys. zł.

- Dron umożliwi wykonywanie wstępnych pomiarów składu spalin z kominów. Jest wyposażony w kamerę termowizyjną oraz głowicę pomiarową do wykrywania pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. Ma również na pokładzie sensory wykrywające cyjanowodór, chlorowodór, formaldehyd, oraz lotne związki organiczne. Dron jest wyposażony w dwie baterie, które pozwolą na około 40 minut lotu. Loty będą odbywały się w taki sposób, aby dron zawsze znajdował się w zasięgu wzroku pilota - podała Anna Górny, rzecznik prasowy UM Mysłowice.

Nad domami latają drony. Jak wygląda taka kontrola?

Jak wygląda taki proces kontroli dronem antysmogowym? Urządzenie sterowane przez operatora krąży nad domami i bada jakość powietrza. Bezzałogowiec jest kierowany do źródła możliwych zanieczyszczeń, a następnie czujnik bada spaliny. Dane trafiają do służb. Oprócz domów sprawdzane są także np. ogródki, gdzie zdarza się, że palone są ogniska z różną zawartością.

W przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrola dronem może zakończyć się pouczeniem lub mandatem. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa może trafić do sądu.

W sytuacji, gdy ktoś uniemożliwia lub utrudnia działania kontrolne, strażnicy miejscy powiadamiają o tym policję. Dlatego informujemy, że tego typu zachowania stanowią przestępstwo, które na mocy art. 225 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech
wyjaśnia Straż Miejska w Katowicach.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas