Tryb incognito. Co ukrywa i jakie ślady zostawia w internecie?

Tryb incognito w przeglądarkach internetowych minimalizuje ślady, które zostawiasz w swoim urządzeniu podczas przeglądania internetu, nie zapisując historii przeglądania ani plików cookie. Jednak jeśli myślisz, że tryb incognito zapewnia całkowitą anonimowość, to jesteś w błędzie. Nie gwarantuje pełnej anonimowości w internecie.

Co to jest tryb incognito?

Tryb incognito znają użytkownicy sieci, którym zależy na korzystaniu z internetu w atmosferze większej prywatności. Po włączeniu w przeglądarce odpowiedniej opcji, wyświetlane strony nie zapisują się w historii przeglądania.

Znikają z niej także hasła na bieżąco wpisywane do wyszukiwarki. To na przykład wszelkie hasła czy loginy. Nie trzeba się również obawiać o dane podawane w różnych formularzach rejestracyjnych - po nich także nie pozostaje żaden ślad.

Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce na komputerze?

Prywatne przeglądanie to opcja dostępna zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i w przeglądarkach urządzeń mobilnych.

Reklama

Uruchomienie trybu incognito jest proste i intuicyjne, jednak w zależności od konkretnej przeglądarki może różnić się szczegółami.

W Google Chrome możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • kliknąć w opcję Menu, a następnie Nowe okno incognito;
 • wykorzystać szybki skrót klawiaturowy - Ctrl + Shift + P.

W Mozilla Firefox jest to równie proste.

 1. Kliknij na opcję Menu, a następnie Nowe okno prywatne.
 2. Wykorzystaj szybki skrót klawiaturowy - Ctrl + Shift + P.

Inną nazwę trybu incognito można spotkać w przeglądarce Microsoft Edge. Możesz:

 1. Kliknąć w ikonkę menu i wskazać opcję Nowe okno InPrivate.
 2. Wybrać kombinację klawiszy - Ctrl + Shift + N.

W przeglądarce Safari, z której korzystają użytkownicy urządzeń marki Apple, włączanie trybu incognito jest możliwe także dwa sposoby:

 1. Wybierz ikonę menu i opcję Nowe okno prywatne.
 2. Możesz też wykorzystać skrót - Cmd + Shift + N.

Jak włączyć tryb incognito w telefonie?

Niezależnie od tego, czy korzystasz ze smartfona z systemem Android, czy iOS, możesz korzystać z trybu incognito. W pierwszym przypadku otwórz aplikację Chrome i kliknij na opcję Nowa karta incognito.

Jesteś zwolennikiem iPhone’a? Aby uruchomić tryb prywatny, wejdź na aplikację Chrome. Kliknij na ikonkę z dwoma kartami i wybierz Prywatne. Pamiętaj, aby potem zatwierdzić zmianę ustawień, klikając w przycisk Gotowe.

Czy tryb incognito zostawia jakiś ślad?

Tryb incognito daje poczucie prywatności, ale... tylko do pewnego stopnia. Choć dane dotyczące twoich zachowań nie zapisują się w bieżącej historii przeglądarki, nie pozostajesz anonimowy dla dostawcy łącza czy też pracodawcy (jeśli w grę wchodzi sprzęt służbowy). Kto dokładnie może śledzić twoją aktywność?

Poza wymienionymi już grupami to także:

 • administratorzy reklam wyświetlanych w sieci,
 • administratorzy witryn internetowych,
 • administratorzy sieci w szkole czy na uczelni,
 • organy państwowe i służby, np. policja.

Co ważne, tryb incognito nie chroni cię przed wirusami krążącymi po sieci i cyberatakami z zewnątrz. Jeśli w trybie incognito pobrałeś na komputer lub telefon jakieś pliki, to również one zostaną zapisane.

Kiedy tryb incognito się przydaje?

Choć tryb prywatny kojarzy się z przeglądaniem stron z treściami przeznaczonymi dla osób dorosłych, to nie jest to jedyny przypadek, w którym się sprawdza. Jeśli umiejętnie wykorzystasz opcję incognito, możesz nawet dzięki niemu nieco zaoszczędzić. 

Jak to możliwe? Oto przypadki, w których najczęściej korzysta się z tego trybu.

 • Zakup tanich biletów lotniczych. W internecie nieustannie pracują algorytmy, które odpowiadają za dobieranie i wyświetlanie ofert na podstawie preferencji użytkownika. Te z kolei są określane na podstawie jego zachowania w sieci. Linie lotnicze mogą sztucznie podwyższać ceny biletów, wiedząc że interesujesz się konkretnym połączeniem.
 • Zakup prezentu. Jeśli w domu jest jeden komputer i korzystają z niego wszyscy domownicy, wtedy potajemne planowanie zakupu prezentu może się skończyć fiaskiem. Tryb incognito pozwoli ci na zachowanie historii przeglądania ofert w sklepach tylko dla siebie.
 • Logowanie do konta na innym komputerze. Hasła do konta w banku, platformy ePUAP czy innych ważnych serwisów nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Jeśli nie masz wyboru i musisz zalogować się na cudzym komputerze, zrób to w trybie incognito. Dzięki temu żadne z twoich osobistych danych nie będą później dostępne dla właściciela tego sprzętu.

Pamiętaj, że tryb incognito nie sprawia, że możesz zapomnieć o kulturalnym zachowaniu w sieci czy szacunku do innych użytkowników (na przykład zamieszczając obraźliwy komentarz na forum). Choć to zabezpieczenie ochroni twoją prywatność na co dzień, nie staniesz się anonimowy w sieci za jednym kliknięciem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tryb incognito | Google Chrome | Firefox | Microsoft Edge | Safari | Android | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama