Wysoki rachunek za prąd. Jak sprawdzić, czy licznik nie oszukuje?

Licznik energii elektrycznej można znaleźć w każdym domu, bo odpowiada za pomiar zużycia prądu. Na podstawie odczytu rozliczany jest rachunek za zużytą energię. Obecnie dostawcy prądu odczytują dane zdalnie (liczniki są inteligentne). Ale warto robić to też samodzielnie i kontrolować energię zużywaną przez domowników - choćby po to, żeby wiedzieć, kiedy przekroczyliśmy limit "niższych cen". O co chodzi z kodami OBIS, oznaczeniami i symbolami na licznikach prądu?

jak sprawdzić, czy licznik prądu nie oszukuje?
jak sprawdzić, czy licznik prądu nie oszukuje?Aleksandra Koszyk / Agencja Wyborcza.plAgencja Wyborcza

Zanim przejdziemy do odczytu licznika prądu, powinniśmy wiedzieć jaki jest zamontowany w naszym domu. Może to być licznik indukcyjny, licznik elektroniczny, licznik dwukierunkowy, licznik jednofazowy albo trójfazowy,

W polskich domach można się najczęściej spotkać z licznikami indukcyjnymi, ale są one wypierane przez liczniki elektroniczne.

Jak odczytać licznik prądu?

To, jak powinno się odczytywać wskazanie licznika energii elektrycznej, zależy od jego rodzaju. W przypadku licznika indukcyjnego pomijamy początkowe zera, a stan zużycia podajemy w pełnych kilowatogodzinach.

Jeśli posiadamy licznik elektroniczny lub inteligentny, wtedy pomiar wyświetlany jest zwykle w lewym górnym rogu licznika. Często instrukcja jak odczytać wskazanie, znajduje się na obudowie.

Jeśli jesteśmy użytkownikami taryfy całodobowej G11, wtedy licznik pokazuje jedno całkowite zużycie w pełnych kilowatogodzinach. Natomiast w przypadku korzystania z taryf dwustrefowych G12, należy odczytać stan licznika dla obu stref - dziennej i nocnej.

Symbole i kody OBIS na liczniku energii elektrycznej

Na licznikach są dane o zużyciu energii elektrycznej, ale też takie informacje jak aktualna data i godzina. Do rozpoznania tego, co właśnie widzimy na liczniku prądu, służą kody OBIS. To międzynarodowy system dzięki któremu, niezależnie od producenta, można łatwo odczytać i interpretować dane.

Te, znajdujące się w lewym górnym rogu cyfry zależnie od licznika przyjmują różne wartości. Obudowa każdego licznika powinna zawierać wytłumaczenie, co dany kod znaczy.

Najczęściej możemy się spotkać z kodami:

  • 1.8.0 lub 15.8.0 - oznacza całkowite zużycie energii elektrycznej,
  • 1.8.1 lub 15.8.1 - informuje o zużyciu prądu w strefie całodobowej (taryfa G11), szczytowej (taryfa G12 lub G12w), przedpołudniowej (taryfa G13 i C13)  
  • 1.8.2 lub 15.8.2 - oznacza zużycie w strefie pozaszczytowej (taryfa G12 lub G12w) albo szczytowej popołudniowej (taryfa G13 i C13).
  • 1.8.3 lub 15.8.3 - oznacza zużycie w pozostałych godzinach doby dla taryfy G13 i C13.

Podczas odczytu stanu licznika, należy pamiętać, aby zaokrąglić wynik i podawać go w pełnych kilowatogodzinach. W ten sposób porównując odczyty w czasie można.

Jak sprawdzić, czy licznik prądu działa prawidłowo i nie oszukuje?

Licznik prądu - jak każde urządzenie - może ulec awarii, dlatego warto sprawdzić, czy działa prawidłowo i nie oszukuje.

Warto rozpocząć od inspekcji licznika i sprawdzenia tego, czy nie ma widocznych uszkodzeń (pęknięcia, ingerencja). To może sugerować problemy z prawidłowym działaniem urządzenia.

Kolejnym krokiem powinien być test zużycia energii. Wyłącz wszystkie urządzenia w domu i zobacz, czy licznik nadal pokazuje zużycie energii. Jeśli tak się dzieje, może to oznaczać awarię.

Jeśli podejrzewamy awarię licznika, możemy to zgłosić do dostawcy. Firma energetyczna może przeprowadzić takie badanie, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości licznik powinien być wymieniony na jej koszt. Warto również pamiętać, że nowoczesne liczniki elektroniczne są mniej podatne na awarie niż starsze modele mechaniczne.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas