Zakłócenia? Oto proste triki na lepszy sygnał telewizji naziemnej
Użytkownicy odbiorników telewizji naziemnej nierzadko mogą narzekać na pewne problemy z jakością sygnału. Często zakłócenia objawiają się czarnym ekranem bądź tak zwaną "pikselozą". W jaki sposób można poprawić odbiór sygnału? Czy odpowiednie ustawienie anteny może pomóc w rozwiązaniu problemu? Wyjaśniamy.
Wiele osób korzysta z telewizji naziemnej. Czasami jednak jakość obrazu nie jest zbyt satysfakcjonująca. Nierzadko dochodzi do różnego rodzaju zakłóceń, które objawiają się tak zwaną "pikselozą" (obraz jest zdeformowany, widoczne są na nim pojedyncze piksele) lub też całkowicie czarnym ekranem.
Jak działa telewizja naziemna? Anteny telewizyjne umieszczane na zewnątrz lub wewnątrz mieszkań odbierają sygnał nadawany przez rozmieszczone w różnych częściach kraju nadajniki. Następnie, rzeczony sygnał jest dekodowany przez dekoder. Urządzenie przekształca go na obraz oraz dźwięk.
Obecnie obowiązujący standard DVB-T2 umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przepustowości. Tym samym, może on zapewniać lepszą jakość obrazu i dźwięku. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem zdarzają się pewne zakłócenia.
Jednym z powodów, przez które występują zakłócenia w odbiorze telewizji, jest wybór niewłaściwej anteny. O ile w miastach sprawdzają się anteny pokojowe (do użytku wewnętrznego), o tyle na obszarach wiejskich lepiej poradzą sobie anteny zewnętrzne. Warto sprawdzić mapę nadajników dostępną na stronie – emimaps.emitel.pl. Można również skorzystać z aplikacji EmiMaps. Im dalej mamy do nadajnika, tym silniejsza antena może być potrzebna.
Jak ustawić antenę, żeby sygnał telewizji naziemnej był najlepszy? Urządzenie powinno znajdować się z daleka od urządzeń elektrycznych. W przeciwnym razie mogą wystąpić zakłócenia elektromagnetyczne. W uporaniu się z nimi mogą pomóc filtry przeciwzakłóceniowe. Na jakość sygnału wpływają również różnego typu przeszkody (między innymi ściany, drzewa czy budynki). Z tego względu, montując antenę zewnętrzną, dobrze jest usytuować ją jak najwyżej i obrócić ją w stronę najbliższego nadajnika.
Znalezienie najlepszego sygnału ułatwi specjalny miernik sygnału. Obracając antenę, można na bieżąco sprawdzać jego siłę. Dzięki temu dość szybko możemy znaleźć optymalne usytuowanie dla anteny. Po zakończeniu owych czynności trzeba przeprowadzić skanowanie kanałów dostępnych na telewizorze. Jeżeli wszystko zostało zrobione jak należy, to zakłócenia nie powinny już sprawiać problemów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!