Zmiany w DVB-T2 od 27 czerwca. Dlaczego nie ma Polsatu i TVN w telewizji naziemnej?

Aktualizacja

Od marca do czerwca 2022 w Polsce trwa przełączanie systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Nowa technologia jest wprowadzana w czterech etapach. Kolejny, i zarazem ostatni, zostanie wprowadzony w poniedziałek, 27 czerwca. To dlatego wielu widzów może mieć czarny ekran zamiast Polsatu czy TVN w telewizji naziemnej. Czy trzeba wymienić telewizor, kupić nowy dekoder albo wymienić antenę?

Naziemna telewizja cyfrowa w 2022 roku zmienia standard nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ostatni etap zmian od 27 czerwca w czterech województwach.
Naziemna telewizja cyfrowa w 2022 roku zmienia standard nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ostatni etap zmian od 27 czerwca w czterech województwach. Arkadiusz ZiolekEast News

Dlaczego są zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej?

Od 2010 roku standardem w Polsce jest DVB-T. Obraz ma kodowanie MPEG-4, a dźwięk jest nadawany w systemie Dolby Digital Plus (E-AC3). Większość programów nadawanych w tym systemie jest w standardowej rozdzielczości (SD). Programy nadawane są z pięciu multipleksów (1, 2, 3, 4 i 8).

  • Multipleks 1 obejmuje programy: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.
  • Multipleks 2 jest z programami: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
  • Multipleks 3 nadaje stacje: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.
  • Multipleks 4 obejmuje płatną ofertę kanałów. Za darmo dostępny jest program Wydarzenia 24.
  • Multipleks 8 to programy TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Od marca 2022 roku trwa jednak duża zmiana w naziemnej telewizji cyfrowej, która przechodzi z DVB-T na standard DVB-T2/HEVC. Jest to wymuszone przez technologię telefonii komórkowej 5G, która zawęża liczbę kanałów do wykorzystania przez telewizję naziemną.

Główną zmianą w DVB-T2 jest standard obrazu HEVC. Dzięki temu na jednym multipleksie telewizji naziemnej po zmianie można "upakować" więcej programów. Mogą one też być lepszej jakości (rozdzielczość HD lub 4K), jeśli zdecydują się na to nadawcy albo przesyłać dodatkowe usługi wykorzystując tzw. telewizję hybrydową Hbb TV

Przejściem na system DVB-T2 są obecnie objęte trzy ogólnopolskie multipleksy (1, 2 i 4) nadające w paśmie UHF. Multipleks 3, który także miał zmienić system nadawania, na razie nie przechodzi na DVB-T2. Ta zmiana została opóźniona, co spotkało się w ostatnich dniach ze sprzeciwem nadawców prywatnych: Polsatu, TVN, TV Puls i Kino Polska.

Na razie nie wiadomo też, kiedy do standardu DVB-T2 zostanie dostosowany multipleks 8 nadający dziś w paśmie VHF.

DVB-T2. 27 czerwca zmiany w czterech województwach

Zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej odbywa się w czterech etapach, w drugim kwartale 2022 roku.

Nadajniki z DVB-T na DVB-T2 zostały przełączone w:

  • woj. lubuskim i dolnośląskim (od 28 marca 2022), 
  • woj. zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim (od 25 kwietnia 2022).
  • woj. łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim (od 23 maja 2022). 

Etap 4 obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Przełączenie zaplanowano na 27 czerwca 2022 roku.

Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej wprowadzane będą w czterech etapach, w drugim kwartale 2022 roku. gov.plmateriał prasowy

Dekoder, telewizor, antena. Jak po zmianach odbierać telewizję naziemną DVB-T2/HEVC?

Aby odebrać naziemną telewizję cyfrową DVB-T2 HEVC, potrzebny jest telewizor albo dekoder obsługujący ten standard. Większość nowych odbiorników nie ma z tym problemu.

Każda osoba, która ma czarny ekran i problem z odbiorem telewizji naziemnej, może skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem.

Nie trzeba wymieniać anteny telewizji naziemnej. Sygnał DVB-T2 HEVC jest nadawany w paśmie UHF. Tym samym, co DVB-T.

Czytaj także: 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas