Przełom w wykrywaniu wczesnych oznak demencji. Wystarczy wizyta u okulisty

Naukowcy wykorzystali największy na świecie zbiór skanów oka do opracowania narzędzia, które umożliwia wczesne wykrywanie demencji. Będzie je można stosować podczas rutynowych badań oczu. Dzięki zaawansowanym algorytmom opartym na AI specjaliści będą w stanie szybko rozpoznać problem i odpowiednio interweniować.

Analiza oka narzędziem opartym na sztucznej inteligencji pozwoli ocenić stan mózgu badanego i wskazać na wczesny etap demencji.
Analiza oka narzędziem opartym na sztucznej inteligencji pozwoli ocenić stan mózgu badanego i wskazać na wczesny etap demencji.123RF/PICSEL

Naukowcy szukają sposobów na wczesne wykrywanie demencji

Demencja charakteryzuje się postępującym pogarszaniem pamięci, myślenia, zdolności do rozwiązywania problemów oraz kłopoty z komunikacją. Zrozumienie mechanizmów demencji oraz rozwój skutecznych strategii zapobiegania i leczenia pozostają jednymi z największych wyzwań współczesnej medycyny.

Szkoccy naukowcy ogłosili, że pracują nad nowym narzędziem opartym na sztucznej inteligencji, które mogłoby posłużyć do wykrywania wczesnych objawów demencji. Wykorzystując oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, naukowcy mogliby analizować stan zdrowia mózgu na podstawie badania oka.

Badanie oka sposobem na ocenę stanu zdrowia mózgu

Zespół badawczy NeurEYE zebrał prawie milion skanów oczu od specjalistów z całej Szkocji - to największy zbiór danych tego typu na świecie - by stworzyć specjalne narzędzie do wczesnego wykrywania objawów demencji.

Zespół opracował algorytm, który jest w stanie wskazywać na choroby neurodegeneracyjne na podstawie analizy oka.

- Siatkówka przechowuje całe bogactwo informacji i jest biologicznym barometrem zdrowia naszego mózgu. Siatkówkę możemy zobaczyć za pomocą prostego, niedrogiego sprzętu - powiedział Baljean Dhillon, profesor okulistyki klinicznej na Uniwersytecie Edynburskim i współkierownik NeurEYE.

Ocena ryzyka demencji na podstawie badań oczu

W przyszłości lekarze mogliby używać tej potężnej bazy danych nie tylko podczas rutynowych badań okulistycznych, ale też w celu zapobiegania wystąpieniu choroby, jak i diagnozowania jej na znacznie wcześniejszym etapie, niż jest to obecnie możliwe.

- Niektóre schorzenia ujawniają się dość późno, ale dzięki tej technologii zauważamy je coraz szybciej. Opieka okulistyczna może prowadzić do lepszych wyników zdrowotnych, jeśli regularnie badasz wzrok - powiedział optometrysta Ian Cameron, który prowadzi gabinet w Edynburgu.

Zespół pracujący nad projektem ma nadzieję, że prototyp będzie gotowy jeszcze w tym roku, a w 2026 roku technologia ta zostanie udostępniona w gabinetach okulistycznych i optometrycznych na szerszą skalę.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbył się siódmy test mega-rakiety SpaceXSpaceX / AFPAFP