Bluetooth

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:03) Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (13:21)
Bluetooth to standard bezprzewodowego przesyłu danych na niewielkie odległości. W tym celu wykorzystuje drogę radiową. Wyróżnia się niską przepustowością oraz energooszczędnością. Z pomocą Bluetooth można przesyłać różnego rodzaju pliki, zdjęcia, filmy czy muzykę.
Bluetooth - najważniejsze informacje
Podatność Bluetooth pozwala na atak na sprzęty /123RF/PICSEL

Bluetooth - najważniejsze informacje

Bluetooth

Niewielkich rozmiarów moduł spełniający rolę nadajnika oraz odbiornika montuje się w urządzeniu np. smartfonie. Zapewnia dwustronną łączność z innym urządzeniem, które także jest w niego wyposażone. Bluetooth to obecnie standard nie tylko w nowoczesnych telefonach komórkowych, ale także laptopach, tabletach i wielu innych urządzeniach. 

Ten standard pozwala na bezproblemowe przesyłanie danych na odległość od kilku do nawet 100 metrów. Na drodze sygnału nie mogą jednak znajdować się żadne przeszkody. W przypadku pomieszczeń w budynkach urządzenie wyposażone w Bluetooth najczęściej jest w stanie przesyłać dane na odległość wynoszącą około 10 metrów. 

Za stworzenie tego standardu odpowiedzialna jest firma Ericsson, która wraz z Nokią, Toshibą, Intelem oraz IBM stworzyła grupę Special Interest Group. Rozpoczęła ona pracę nad sposobem bezprzewodowego przesyłania danych. Pierwsza wersja standardu Bluetooth 1.0 pojawiła się w 1999 roku. W 2023 roku obowiązująca wersja to 5.2. 

Technologię tę można także sklasyfikować pod względem klasy obejmującej maksymalny zasięg transmisji oraz moc połączenia. W komputerach oraz systemach głośnomówiących w samochodach stosuje się Bluetooth klasy 1. Pozwala na połączenie o mocy 100 mW. Klasa 2 zapewnia transmisję o mocy 10 mW, natomiast klasa 3 – 1 mW. Ta ostatnia jest instalowana przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. 

Łączność Bluetooth korzysta z pasma ISM (Industrial, Scientific and Medical Band). W porównywaniu z WLAN (Wi-Fi) ma mniejszą przepustowość przy porównywalnym zasięgu. Bluetooth wykorzystuje dwie różne metody przesyłu danych: ACL (Asynchronous Connectionless Link) oraz SCO (Synchronous Connection Oriented).

Temat Bluetooth znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Bluetooth

Bluetooth - Wiadomości