Egzoszkielet

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:24) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:06)
Egzoszkielet nazywany jest również sztucznym szkieletem lub pancerzem wspomaganym. Noszony jest na zewnątrz ciała, w celu zwiększenia siły oraz wydolności mięśni. Urządzenie stosowane może być zarówno do wzmocnienia wszystkich grup mięśni, jak i tylko konkretnych partii ciała, takich jak chociażby sztuczne ramię.
Egzoszkielet - najważniejsze informacje
Egzoszkielet ONYX. /materiały prasowe

Egzoszkielet - najważniejsze informacje


 
Aby człowiek mógł się poruszać w egzoszkielecie potrzebne jest spełnienie kilku ważnych elementów, takich jak:
 • odpowiednie dostosowanie egzoszkieletu do jego użytkownika,
 • odpowiednie oprogramowanie komputerowe, potrzebne do sprawowania kontroli nad ruchem,
 • zdolności użytkownika egzoszkieletu do sterowania nim.
Egzoszkielet zbudowany jest ze specjalnych mechanizmów, napędzanych: prądem elektrycznym, sprężonym powietrzem lub płynami hydraulicznymi, które ostatecznie umieszczone zostają w jednolitej obudowie lub specjalnym kombinezonie.

Zastosowane mechanizmy doprowadzają do tego, iż użytkownik egzoszkieletu może wykonywać ruchy, na które wcześniej nie mógł sobie pozwolić. Natomiast egzoszkielety aktywne zasilane są za pomocą różnych rodzajów silników lub energii zgromadzonej w akumulatorach.
 
Sterowanie ruchem egzoszkieletu odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalnych kontrolerów, w postaci komputera, którego zadaniem jest nadzorowanie i kierowanie ruchem urządzenia.
 
Sztuczne egzoszkielety są popularnym tematem, pojawiającym się zarówno w literaturze, jak i w filmach oraz grach. Równocześnie urządzenia te stanowią obszar do przeprowadzania nad nimi badań naukowych oraz realizacji rzeczywistych projektów.
 
Już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku podczas badań przeprowadzanych przez firmę General Electric, podejmowano pierwsze próby zaprojektowania i zrealizowania egzoszkieletu. Jednak brak możliwości technicznych potrzebnych do zrealizowania zamierzonego projektu, przyczynił się do tego, iż wszelkie próby zakończyły się fiaskiem. 

Gdzie są stosowane egzoszkielety? 

Współcześnie, głównie w USA i w Japonii, tworzone są projekty oraz przeprowadzane są badania nad różnymi możliwościami egzoszkieletów. Większość z nich koncentruje się jednak wyłącznie na wykorzystanie ich w celach militarnych, aby usprawnić i poprawić zdolności bojowe żołnierzy.
 
Egzoszkielety mają także zastosowanie w takich dziedzinach jak medycyna, gdzie wykorzystuje się je do pomocy zarówno osobom niepełnosprawnym, tak aby mogły się one poruszać o własnych siłach, jak i do pomocy personelowi medycznemu, który opiekuje się sparaliżowanymi osobami.
 
Oprócz medycyny, egzoszkielety to także świetna alternatywa dla ratowników oraz budowlańców. Dzięki temu, iż są to urządzenia wspomagające, mogą na przykład pomagać w podnoszeniu ciężarów.
 
W 2016 roku firma SuitX wprowadziła na rynek egzoszkielet, który w przeliczeniu na złotówki kosztował około 160 tys. złotych. Umożliwił on osobie sparaliżowanej, poruszającej się wyłącznie przy pomocy wózka inwalidzkiego, ponownie poruszanie się na własnych nogach.

Jak sterowany jest egzoszkielet?

Egzoszkieletem można sterować na cztery różne sposoby:

 • mechanicznie, na przykład za pomocą joysticka,
 • głosowo,
 • specjalistycznymi czujnikami naskórnymi lub podskórnymi,
 • poprzez zastosowanie użycia sygnałów bioelektrycznych z ośrodkowego układu nerwowego.
Egzoszkielety pojawiają się już coraz częściej w wyobraźni twórców: w literaturze (np. powieści Davida Webera lub w serii książek Marcina Przybyłka), w filmach (np. “Gwiezdne Wojny”, czy w filmie o losach Iron Mana) oraz w grach (Fallout, Crysis lub w Stalkerze).

Egzoszkielet - Wiadomości

Egzoszkielet - Wideo

 • "TechNewsy": Autonomiczne taksówki już na ulicach

  Środa, 12 maja 2021 (12:39)
  W kolejnym odcinku "TechNewsów" dowiecie się, kiedy w Polsce może skończyć się epidemia koronawirusa. Zobaczycie w akcji zaawansowany egzoszkielet dla biegaczy, chińskie gogle wykrywające...
 • Powered Jacket MK3 - egzoszkielet dla każdego

  Czwartek, 11 lipca 2013 (08:07)
  Firma Sagawa Electronics wprowadza do sprzedaży egzoszkielet o nazwie Powered Jacket MK3. Urządzenie ma 2,5 metra wysokości, waży 25 kg, a jego cena to 123 tys. dol.