Jeff Bezos

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:25) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:48)
Jeff Bezos to prezes zarządu Amazona i jeden najbardziej wpływowych przedsiębiorców XXI wieku. W 2020 roku Forbes oszacował jego majątek na kwotę około 204 miliardów dolarów, z czego zdecydowaną większość stanowią akcje Amazon.
Jeff Bezos - najważniejsze informacje
Jeff Bezos. /materiały prasowe

Jeff Bezos - najważniejsze informacje

Kim jest Jeff Bezos?

Jeff Bezos to amerykański przedsiębiorca, który urodził się w 1964 roku. Studiował na Uniwersytecie Princeton. W 1994 roku założył spółkę akcyjną Amazon.com, Inc.. W 2000 roku powstała jego firma Blue Origin, która zajmuje się wdrażaniem innowacji w przemyśle kosmicznym. W sierpniu 2013 roku Bezos wykupił natomiast The Washington Post, płacąc za firmę 250 milionów dolarów. Przez światowy ranking Bloomberg został zakwalifikowany jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Prywatnie Jeff Bezos był żonaty z MacKenzie Scott Tuttle. Para doczekała się trójki własnych dzieci. Dodatkowo zdecydowali się także na adopcję jednego dziecka. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2019 roku. Po rozwodzie żona Bezosa otrzymała połowę wspólnego majątku.

Czym się zajmuje Jeff Bezos?

Jeff Bezos pełni funkcję prezesa zarządu Amazona, jednego z największych portali prowadzących sprzedaż międzynarodową. W swojej działalności zajmuje się nauką, technologiami i innowacjami. 

Biznesman za swoje osiągnięcia w branży e-commerce i nie tylko zyskał wiele nagród. W 2008 roku otrzymał tytuł Doktora honoris causa na Carnegie Mellon University. Z kolei w 2011 roku nagrodę magazynu The Economist za innowacyjność w związku z prowadzeniem na rynek czytnika Amazon Kindle (wspólnie z Greggiem Zehrem). 

W lutym 2021 roku Bezos zapowiedział rezygnację z funkcji CEO Amazon. Stało się to pół roku później . Zrezygnował po 27 latach pełnienia stanowiska CEO Amazona. Nowym dyrektorem wykonawczym został Andy Jassy. Sam Bezos przyjął posadę prezesa zarządu Amazona.

W lipcu 2021 roku Bezos skorzystał z usług swojej firmy Blue Origin, która zajmuje się lotami kosmicznymi. Ustanowiono wówczas kilka rekordów. Na pokładzie maszyny znalazł się najmłodszy wówczas astronauta, Oliver Daemen mający zaledwie 18 lat. Najstarszą pasażerką była Wally Funk. Co więcej, na pokładzie nie znajdowała się żadna osoba, która uważana była za pilota. Maszyną sterował automatyczny komputer, a sam lot był pierwszym załogowym wykonanym przez firmę Bezosa.

Temat Jeff Bezos znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Jeff Bezos

Jeff Bezos - Wiadomości

Jeff Bezos - Wideo