Test Acer Aspire S7 - ultrabook lepszy od MacBooka Air?

Wraz z premierą Windowsa 8, na rynku zaczęły pojawiać się hybrydowe komputery mobilne z dotykowymi ekranami. Jednym z najciekawszych i najbardziej luksusowych reprezentantów tego segmentu jest Acer Aspire S7 - ultrabook klasy premium.

S7 w świecie ultrabooków jest jak bolid F1. Nie chodzi tylko o wykonanie, stylistykę i wydajność maszyny, ale przede wszystkim o odczucia płynące z obcowania z nim. Acer w swoim najnowszym dziecku dokonał rzeczy wielkiej i udowodnił, że produkty z najwyższej półki nie są im obce.

Wzorowe wykonanie

To, czym Acer Aspire S7 przykuwa wzrok, jest nieprzeciętne wzornictwo i doskonała jakość wykonania. Obudowa ultrabooka została wykonana z białego, błyszczącego szkła z dodatkiem stopu magnezowo-aluminiowego, który to stanowi szkielet urządzenia. Producent zapewnia, że w przypadku upuszczenia S7, energia uderzenia zostanie zaabsorbowana nie przez szkło, lecz przez metalową ramę, minimalizując tym samym ryzyko poważnych uszkodzeń.

Reklama

Wszystkie elementy obudowy komputera spasowano wzorowo, żaden z nich nie skrzypi i nie ugina się pod palcami. Konstrukcja S7 jest lekka - waży niecałe 1,3 kg i smukła - ma jedynie 12 mm grubości. Pod tym względem S7 wypada lepiej nawet od stawianego za wzór wszystkim ultrabookom Macbooka Air.

Patrz i dotykaj

Aspire S7 wyposażony został w 10-punktowy ekran dotykowy z 13,3-calową matrycą IPS pracującą w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Dzięki temu rozwiązaniu, ultrabookiem można sterować zarówno za pomocą fizycznej klawiatury, jak i intuicyjnych gestów. Wyświetlacz jest pokryty warstwą Gorilla Glass 2, która zabezpiecza go przed zarysowaniami i mechanicznymi uszkodzeniami.

Kąt odchylenia ekranu wynosi ponad 180 stopni, czego nie znajdziemy w wielu konkurencyjnych urządzeniach. W przypadku takiego manewru, obraz na ekranie jest automatycznie odwracany, co pozwala na wygodne obsługiwanie maszyny przez kilka osób na raz.

Jednym z najbardziej nowatorskich rozwiązań zastosowanych w ultrabooku S7 jest zawias klapy ekranu o dwóch wartościach momentu obrotowego. Gdy kąt otwarcia pokrywy wynosi od 100 do 120 stopni, moment obrotowy zawiasu zwiększa się o 60 procent, zapewniając stabilność położenia podczas dotykania ekranu. Jako że zawias jest bezpośrednio przymocowany do ramki wyświetlacza, wytrzymałość mechaniczna tej konstrukcji jest większa niż u konkurencji.

Korzystanie z komputera mobilnego z dotykowym ekranem może całkowicie zmienić przyzwyczajenia użytkownika. Dzięki świetnej optymalizacji Windowsa 8 oraz funkcjom takim, jak hasło obrazkowe czy pełnoekranowe menu Start, obsługa urządzenia jest niezwykle intuicyjna. W wielu sytuacjach, zamiast krążyć palcem nad touchpadem, szybciej będzie po prostu dotknąć ekranu. Nawet najbardziej konserwatywny użytkownik przyzwyczai się do takiego rozwiązania.

Bogate wyposażenie

Warto wspomnieć o bogatym wyposażeniu ultrabooka. Poza komputerem w zestawie znajdziemy także stylowe etui-teczkę na sprzęt, adapter z portami VGA, RJ-45 oraz bezprzewodową myszkę. Wszystko to sprawia, że kupując S7 dostajemy komplet akcesoriów niezbędnych do komfortowej pracy. W ultrabooku znajdziemy ponadto elektroluminescencyjne podświetlenie klawiatury, które włącza się automatycznie i dostosowuje do oświetlenia zewnętrznego. Warto dodać, że klawiatura S7 jest jednym z najcieńszych tego typu podświetlanych rozwiązań na rynku.

Specyfikacja techniczna Acera S7 jest standardowa jak na ultrabooka. Na pokładzie znajdziemy niskonapięciowy procesor Intel Core i5-3317U, 4 GB pamięci RAM, zintegrowaną grafikę Intel GMA HD 4000 oraz dysk SSD o pojemności 128 GB. Do wydajności maszyny nie można mieć poważniejszych zarzutów - całość działa tak, jak na większości ultrabooków dostępnych na rynku. Z dala od gniazdka zasilania Aspire S7 w normalnym trybie użytkowania wytrzyma niecałe 4 godziny, co na tle konkurencji nie jest dobrym wynikiem.

Nie taki idealny


Niestety, Acer Aspire S7 nie jest pozbawiony wad. Mimo wysokiej rozdzielczości, matryca jest błyszcząca, co skutecznie utrudnia komfortową pracę w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Esteci mogą również narzekać na łatwo brudzącą się obudowę, na której dodatkowo pozostają widoczne odciski palców


Słabo spisuje się również, zapowiadany na innowacyjny, autorski system chłodzenia Acer TwinAir. Kratka wentylacyjna jest co prawda oddalona od palców i nadgarstków użytkownika, ale w pewnych sytuacjach jest blokowana przez ramkę ekranu, co zauważalnymi spadkami wydajności.

Na tle całości kiepsko wypada touchpad, który nie cechuje się odpowiednią czułością i pracuje dosyć głośno. Chyba będąc świadomym niedoskonałości tego elementu, producent dołączył do zestawu bezprzewodową myszkę.

Acer Aspire S7 to jeden z najbardziej stylowych ultrabooków dostępnych na polskim rynku. Choć na pokładzie znajdziemy Windowsa 8 Pro, sprzęt do najtańszych nie należy. W Polsce kupimy go za około 5500 zł. To dużo, choć na pewno nie będzie to zakup trefny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Laptop | Windows | Intel | Ivy Bridge
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy