Pociąg z Pragi do Gdyni. Czesi będą mieć dostęp do Bałtyku

Praga oraz Gdynia otrzymały codzienne połączenie kolejowe, które będzie realizowane przez České dráhy, czyli czeskie koleje państwowe we współpracy z rodzimym PKP Intercity. Pociągi mają kursować na trasie obejmującej Bydgoszcz oraz Wrocław. Połączenie będzie realizowane cztery razy dziennie i ruszy przed końcem 2024 r.

  • Czesi w końcu uzyskają dostęp do Bałtyku. Oczywiście nie bezpośredni, ale stanie się to możliwe za sprawą nowego połączenia kolejowego, które będzie realizowane na trasie Gdynia i stolicy naszych południowych sąsiadów. 
  • Pociągi mają kursować kilka razy dziennie i pierwsze z nich mają wyruszyć w trasę za kilkanaście miesięcy, jeszcze przed końcem 2024 r.

Praga-Gdynia-Praga. Nowe połączenie organizują České Dráhy

Za obsługę nowego połączenia na trasie Gdynia — Praga mają odpowiadać České dráhy, czyli państwowe koleje Czech. Docelowo pociągi mają kursować cztery razy dziennie. Będzie to trasa Praga — Gdynia — Praga, na której znajdą się m.in. Pardubice, Wrocław i Bydgoszcz. Umowa jest długoletnia i ma obowiązywać przez okres 10 lat. Pierwsze pociągi mają ruszyć w trasę w grudniu.

Reklama

Umowa została zawarta pomiędzy czeskim Ministerstwem Transportu a kolejami. Po stronie polskiej za połączenia ma odpowiadać PKP Intercity, które niedawno zainwestowało w nowy system CRM. Warto dodać, że Czesi zamierzają realizować je w standardzie EuroCity. Dosyć problematyczny wydaje się być jednak odcinek pomiędzy Wrocławiem a granicą obu państw. Wynika to z faktu, że tamtejsze torowiska nie są przystosowane do bardzo dużych prędkości i podróż będzie odbywać się wolniej.

Czeskie koleje państwowe z najlepszą ofertą

Nowe połączenie Ex32 zostało wyłonione w ramach przetargu, gdzie oferta złożona przez České dráhy okazała się być najlepsza. W tym przypadku jeden km oszacowano na 78 koron. Na drugim miejscu uplasowało się RegioJet z kwotą w postaci 114,5 koron. Leo Express nie złożyło najlepszej oferty.

"Obsługa linii Ex32 za cenę, która nie pokrywa związanych z tym kosztów, w tym rozsądnego zysku, nie miałaby komercyjnego sensu" — wyjaśnia Petr Šťáhlavský, rzecznik ČD, które wygrały przetarg na nowe połączenie. Z punktu widzenia naszych południowych sąsiadów jest to bardzo ważna współpraca, gdyż w ten sposób Praga zyska bezpośrednie połączenie z Bałtykiem. Linia Ex32 ma być obsługiwana przez cztery pary pociągów dziennie. Umowa ma obowiązywać od grudnia 2024 r. do grudnia 2034 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pociągi | koleje | Czechy | Gdynia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy