Coca-Cola pod ostrzałem za plastikowe odpady i walka o środowisko
Plastikowe odpady, głównie produkowane przez globalne koncerny, coraz częściej są powodem protestów i wprowadzania regulacji mających na celu ochronę środowiska. Coca-Cola jako jeden z najważniejszych producentów napojów inwestuje w recykling i stawia na innowacje, jednak nadal musi zmierzyć się z wyzwaniem masowej produkcji plastiku. Odpowiedzialność spoczywa także na konsumentach, którzy mogą wybierać produkty w szkle, aluminium czy własnych butelkach, minimalizując tym samym wpływ na zanieczyszczenie świata.

Problem z zanieczyszczaniem środowiska jest obecny w większości branż i wiele przedsiębiorstw ma z tego tytułu kłopoty. Również Coca-Cola, czyli jedna z największych firm produkujących napoje na świecie mierzy się z protestami konsumentów z powodu jej praktyk proekologicznych.
Coca-Cola została nazwana największym plastikowym trucicielem świata przez kolejnych sześć lat. Najnowszy raport Oceana prognozuje, że do roku 2030 około 602 milionów kilogramów opakowań plastikowych produkowanych przez Coca-Colę trafi do dróg wodnych i oceanów. Taka ilość plastiku mogłaby wypełnić żołądki ponad 18 milionów płetwali błękitnych.
Istnieje wyjście z tej sytuacji
Jeśli Coca-Cola osiągnie 26,4% opakowań wielokrotnego użytku do 2030 r. (w porównaniu z 10,2% w 2023 r.), firma mogłaby zmniejszyć roczne zużycie plastiku. Butelki wykonane z plastiku można wielokrotnie użyć do 25 razy, natomiast te ze szkła - aż do 50 razy.
W grudniu 2024 roku Coca-Cola poinformowała, że skupia się na zwiększeniu wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu i na zbiórce jednorazowych plastikowych butelek. Ujawniła, że zainwestowała prawie 1 miliard dolarów na zakup plastiku pochodzącego z recyklingu w 2022 roku.
Problemy Coca-Coli czy problemy całego świata
Firma jest pod coraz większą obserwacją ze względu na wykorzystanie plastiku. Musi podjąć realne działania, które pomogą rozwiązać problem plastiku już teraz - przede wszystkim zastąpić opakowania jednorazowe wielorazowymi.
Odpady, które Coca-Cola produkuje, bezpośrednio zagrażają tobie i twojemu otoczeniu. Plastikowe butelki rozpadają się, zmieniając się w mikroplastik, który może przedostać się do twojego organizmu nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale nawet oddechowy.
Dla dzikich zwierząt plastik jest ogromnym zagrożeniem - morskie stworzenia często mylą go z jedzeniem, co prowadzi do głodu i w końcu do śmierci. Nie można również pominąć wpływu produkcji plastikowych butelek na naszą planetę - wydala się wtedy duże ilości zanieczyszczeń, które prowadzą do ocieplenia klimatu. A to wszystko, aby wyprodukować butelkę gazowanego napoju.
Jak możesz pomóc w walce z plastikiem?
Wybierając napoje w puszkach lub szklanych butelkach pomagasz światu, ponieważ materiały te mają wyższy wskaźnik recyklingu. Możesz również nosić swoją butelkę wielorazowego użytku, aby nie kupować wody w plastikowych opakowaniach.
W Polsce ograniczono użycie plastikowych toreb foliowych w sklepach, a do 2030 roku mają być zakazane wszystkie jednorazowe opakowania z plastiku. To duży krok w walce o lepsze jutro.