Astronauci przetestowali księżycową windę do rakiety SpaceX

NASA zapowiada pierwsze w XXI wieku lądowanie ludzi na Księżycu na 2027 rok. Obecnie trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia. Astronauci właśnie przetestowali księżycową windę, która umożliwi im wyjście na powierzchnię Księżyca.

NASA zapowiada pierwsze w XXI wieku lądowanie ludzi na Księżycu na 2027 rok. Obecnie trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia. Astronauci właśnie przetestowali księżycową windę, która umożliwi im wyjście na powierzchnię Księżyca.
Astronauci przetestowali księżycową windę do rakiety SpaceX /SpaceX /materiały prasowe

Plan zakłada, że w trakcie misji Artemis III, astronauci polecą na ziemską orbitę na pokładzie kapsuły Orion, znajdującej się na szczycie rakiety Space Launch System, a następnie przesiądą się do rakiety Starship od SpaceX i wylądują na powierzchni naturalnego satelity naszej planety.

Jak tłumaczy NASA, po pomyślnym lądowaniu, astronauci będą musieli przejść z rakiety na powierzchnię za pomocą specjalnej windy. To urządzenie właśnie zostało przetestowane w ośrodku SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Docelowe testy przebiegną też na przylądku Canaveral na Florydzie. Winda ma posłużyć do transportu ludzi i sprzętu w obie strony.

Reklama

NASA testuje księżycową windę do rakiety Starship

Jako że astronauci będą wykonywali różnej maści eksperymenty, niezbędne będzie przemieszczanie ich między lądownikiem a powierzchnią. Nie można tutaj nie wspomnieć, że rakieta Starship ma 50 metrów wysokości, a wyjście z niej będzie znajdowało się w górnej części pojazdu, zatem niezbędna będzie musiała być winda.

Testy miały pokazać, czy urządzenie nada się do wykonania tego typu zadań. NASA przyznała, że eksperymenty przebiegły pomyślnie. Astronauci Nicole Mann i Doug Wheelock podczas badań byli ubrani w eksperymentalne skafandry kosmiczne, które zostały zaprojektowane i są budowane przez inżynierów z firmy Axiom Space.

Powrót na Księżyc z NASA i SpaceX już w 2027 roku

Astronauci dodali kilka sugestii na potrzeby przyszłej modyfikacji urządzenia, które mają usprawnić transport i zapewnić większe bezpieczeństwo załodze. Jak podaje NASA, powrót na Księżyc ma nastąpić w okolicach południowego bieguna Księżyca. Znajduje się tam krater Shackletona, w którym panują idealne warunki do budowy pierwszej kolonii. Niedawno odkryto tam pokłady lodu wodnego. Naukowcy tłumaczą, że będzie z niego można uzyskać wodę, tlen i paliwo.

NASA zapowiada, że pierwszy załogowy lot na Marsa odbędzie się dopiero wówczas, gdy ludzie już powrócą na Księżyc. Na orbicie Srebrnego Globu ma powstać Księżycowy Port Kosmiczny, który będzie służyć misjom badawczym i przygotowaniom do rozpoczęcia ery kosmiczne górnictwa oraz pierwszego lotu na Czerwoną Planetę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | NASA | Kosmos | Artemis | Księżyc | Space Launch System
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama