Mars Express uchwycił wspaniałe zdjęcia bieguna Czerwonej Planety

Mars Express to orbiter należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda przechwyciła na zdjęciach tereny znajdująca się w pobliżu północnego bieguna Czerwonej Planety. Na obrazach można dostrzec piaszczyste wydmy czy lodowe klify. Statek pokazał piękno Marsa w najlepszy z możliwych sposobów.

Mars to sucha i jałowa planeta, której krajobraz wydaje się być mało atrakcyjny. Tymczasem orbiter należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej przechwycił piękne obrazy, na których mamy okazję zobaczyć tereny w pobliżu północnego bieguna Czerwonej Planety. Widoki uchwycone przez sondę Mars Express są naprawdę niesamowite.

Reklama

Mars Express sfotografował północny biegun Czerwonej Planety

Sonda Mars Express należąca do ESA przeleciała nad terenami znajdującymi się w pobliżu północnego bieguna naszego sąsiedniego świata. Jest to bardzo ciekawy region Czerwonej Planety, który fascynuje naukowców. Głównie z racji tego, że miejscami nie przypomina innych obszarów Marsa.

Orbiter Mars Express uchwycił na zdjęciach piaszczyste wydmy oraz lodowe klify. Tak, lód na Czerwonej Planecie występuje i jest widoczny gołym okiem w rejonach polarnych. Znajdujący się tam pył miesza się z lodem i są to tereny będące wielkością zbliżonymi do Francji.

Przez większą część roku marsjańskiego region jest ukryty pod pokrywą zamarzniętego dwutlenku węgla. Jednak latem zanika i tutaj do akcji wkroczył orbiter Mars Express, który przechwycił piękne widoki. Powyższy obraz został zrobiony 14 kwietnia 2023 r., ale ESA udostępniła go dopiero niedawno. Zdjęcie wykonano z użyciem kamery High Resolution Stereo Camera (HRSC).

Okolice północnego bieguna Marsa znajdują się w obszarze o nazwie Planum Boreum mającym średnicę około 355 km. W jego centrum znajduje się czapa polarna i jest tam bardzo niewiele kraterów. Dotychczasowe badania wykazały, że jest to region młody pod względem geologicznym, a sama pokrywa lodowa może nie mieć więcej niż 10 tys. lat.

Orbiter ESA na orbicie Marsa od ponad 20 lat

Sonda Mars Express została wysłana w kierunku Czerwonej Planety ponad dwie dekady temu. Statek dotarł do celu 25 grudnia 2003 r. Orbiter wykonał do tej pory mnóstwo pięknych zdjęć i pomógł lepiej zbadać atmosferę oraz powierzchnię tego świata.

Europejska Agencja Kosmiczna w 2022 r. zaktualizowała oprogramowanie sondy Mars Express. Orbiter wykonuje własną misję od ponad 20 lat i nadal ma się dobrze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Mars Express | ESA | orbiter | Planety | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy