Na Ziemi wylądowała kapsuła kosmiczna z lekiem na HIV

Firma Varda Space Industries ogłosiła pomyślne sprowadzenie na powierzchnię Ziemi kapsuły kosmicznej z niezwykłą zawartością. Jest to element nowej generacji leku, który pomoże pokonać wirus HIV.

Na Ziemi wylądowała kapsuła kosmiczna z nowym lekiem na HIV
Na Ziemi wylądowała kapsuła kosmiczna z nowym lekiem na HIVVarda Space Industriesmateriały prasowe

Varda Space Industries jest trzecią w historii prywatną firmą, która sprowadziła na powierzchnię Ziemi swoją kapsułę na pokładzie z ważną zawartością. Firma została założona w 2020 roku przez Willa Brueya oraz Deliana Asparouhova. Ten pierwszy jest byłym pracownikiem SpaceX, a drugi zajmuje się sprawami inwestycji w firmy rodzące się lub już dobrze prosperujące w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego.

Wizja Varda Space przewiduje budowę dziesiątek w pełni autonomicznych fabryk, które będą produkowały najróżniejsze komponenty na potrzeby ziemskich korporacji, a docelowo budowy pojazdów kosmicznych, farm solarnych oraz pierwszych kolonii i kopalń na Księżycu. Pierwsza mini-fabryka pojazdów kosmicznych ma pojawić się na ziemskiej orbicie już w 2033 roku.

Pierwsze efekty powstania kosmicznej fabryki leków

Domeną kosmicznych fabryk ma być znacznie prostsza i szybsza produkcja najróżniejszych komponentów. Warunki mikrograwitacji i bliska odległość do Księżyca, mają zaowocować obniżeniem kosztów produkcji i transportu. Na początek będą one drogie, ale powrót na Księżyc, budowa tam kolonii i rozpoczęcie ery kosmicznego górnictwa odmieni tę sytuację na lepsze.

Tymczasem już w ubiegłym roku, Varda Space utworzyła na orbicie pierwszą eksperymentalną kosmiczną fabrykę leków. Rakieta Falcon-9 zabrała kapsułę w kosmos 12 czerwca 2023 roku. Dziś (22.02) kapsuła powróciła na Ziemię i bezpiecznie wylądowała na poligonie w amerykańskim stanie Utah.

Nowy lek na HIV powstaje w kosmosie

Na pokładzie znalazły się wyhodowane w kosmosie kryształki rytonawiru stosowane w leczeniu HIV. Środowisko mikrograwitacji zapewnia pewne korzyści, które przekładają się na lepszą produkcję w przestrzeni kosmicznej. Powstałe w takich warunkach kryształki rytonawiru są większe i doskonalsze niż te wyprodukowane na Ziemi.

— Mikrograwitacja oferuje unikalną możliwość wytwarzania materiałów w środowisku, które jest niedostępne na Ziemi. Jego korzyści wynikają głównie z braku zjawiska sedymentacji i konwekcji, a także możliwości tworzenia niemal idealnych struktur ze względu na znikomy wpływ siły grawitacji — przyznali przedstawiciele firmy Varda Space Industries.

Kosmiczne fabryki leków pomogą walczyć z chorobami

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki kosmicznym fabrykom leków będzie można ulepszyć specyfiki na najgroźniejsze choroby i znacznie lepiej z nimi walczyć. Jednak zanim te piękne wizje staną się rzeczywistością, naukowcy muszą przeanalizować dostarczone próbki, by dowiedzieć się, czy eksperyment w ogóle zakończył się powodzeniem.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas