Zaskakująca akcja NASA. Wysłali to w kosmos pierwszy raz w historii

NASA wykorzystała Deep Space Network w nietypowym celu — za pośrednictwem systemu wysłała w przestrzeń kosmiczną piosenkę hip-hopową. Utwór Missy Elliott „The Rain (Supa Dupa Fly)” dotarł do Wenus. Czemu zdecydowano się na taki krok?

NASA wykorzystała Deep Space Network w nietypowym celu — za pośrednictwem systemu wysłała w przestrzeń kosmiczną piosenkę hip-hopową. Utwór Missy Elliott „The Rain (Supa Dupa Fly)” dotarł do Wenus. Czemu zdecydowano się na taki krok?
Wizualizacja planety Wenus. To w tym kierunku NASA posłała utwór hip-hopowej artystki Missy Elliott. /123RF/PICSEL

„The Rain (Supa Dupa Fly)” Missy Elliott jest pierwszą hip-hopową piosenką w historii, która została wysłana w kosmos. Do transmisji doszło z wykorzystaniem Deep Space Network. Do tej pory system przesłał w kosmos tylko jedną inną piosenkę — „Across the Universe” The Beatles. 

Planeta Wenus stała się celem zaskakującej akcji NASA

Deep Space Network to globalna sieć dużych anten, która wspiera działalność NASA podczas rozmaitych misji oraz wykonuje radiowe i radarowe obserwacje astronomiczne w celu badania przestrzeni kosmicznej, np. Układu Słonecznego. DSN jest zarządzana przez jedno z centrów badawczych NASA — Jet Propulsion Laboratory.

Reklama

Działania prowadzone w ramach funkcjonowania DSN mogą niekiedy wydawać się zaskakujące — tak jak w przypadku ostatniego dokonania NASA. Eksperci postanowili bowiem wysłać w kosmos utwór hip-hopowy. To pierwszy raz w historii.

Missy Elliott w kosmosie. Utwór artystki został wysłany do Wenus

Dlaczego zdecydowano się na taki krok? NASA nie podała konkretnego wyjaśnienia, przytoczono jedynie wypowiedź na ten temat Brittany Brown, dyrektorki z Działu Cyfrowego i Technologicznego, Biura Komunikacji w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

- Zarówno eksploracja kosmosu, jak i sztuka Missy Elliott to przekraczanie granic. Missy ma doświadczenie w tworzeniu kosmicznych historii i futurystycznych wizualizacji w swoich teledyskach, więc pomysł współpracy nad czymś nie z tego świata jest w tym przypadku naprawdę odpowiedni — wyjaśniła Brown.

NASA planuje misje na Wenus. Dane przekazywane będą za pośrednictwem Deep Space Network

NASA podała, że utwór przebył odległość ok. 254 mln km z Ziemi do Wenus, która jest ulubioną planetą artystki. Sygnał radiowy, który za pośrednictwem DNS został przesłany w przestrzeń kosmiczną z prędkością światła, potrzebował prawie 14 minut, aby dotrzeć do celu. Jak wyjaśnia NASA, transmisja została wykonana przez 34-metrową antenę radiową Deep Space Station 13 (DSS-13), znajdującą się w Goldstone Deep Space Communications Complex DSN, niedaleko Barstow w Kalifornii. Tak się akurat złożyło, że ów DSS-13 również jest nazywany Venus.

NASA zaplanowała dwie misje badawcze Wenus, które zostaną zrealizowane w niedalekiej przyszłości. Obie będą przesyłać na Ziemię dane z analizy planety za pomocą sieci DSN. Misja DAVINCI najprawdopodobniej rozpocznie się w okolicach 2029 roku, a misja VERITAS ma wystartować w okolicach 2031 roku. 

Jak zaznacza NASA, działający nieprzerwanie od 1963 r. DSN NASA SCaN składa się z trzech kompleksów rozmieszczonych w równych odstępach od siebie wokół planety. Stacje naziemne znajdują się w Goldstone w Kalifornii, Madrycie i Canberze w Australii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Wenus | Ziemia | Układ Słoneczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy