Kartografia ludobójstwa. Mapa pokazuje skalę ataków Izraela

Zespół badaczy Forensic Archtecture opracował interaktywną mapę przedstawiającą zniszczenia budynków, infrastruktury i pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Twierdzą, że ujawnia ona wzorce postępowania izraelskiego wojska.

Brytyjscy badacze stworzyli interaktywną mapą ludobójstwa w Gazie
Brytyjscy badacze stworzyli interaktywną mapą ludobójstwa w GazieAA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Forensic Architecture, multidyscyplinarna grupa badawcza z siedzibą na Goldsmiths' College (jednostce badawczej wchodzącej w skład University of London) wykorzystuje technologie przestrzenne do badania przypadków przemocy i naruszania praw człowieka, koncentrując się na zniszczeniach budynków, infrastruktury i upraw.

Korzystając z otwartych danych, a także pochodzących z zewnętrznych organizacji, stworzono interaktywną platformę zatytułowaną Kartografia Ludobójstwa (ang. A Cartography of Genocide). Zawiera ona mapy Gazy z różnymi warstwami informacji dotyczącymi izraelskich działań wojskowych od 7 października 2023 r. do 16 września 2024 r. Poszczególne warstwy obejmują m.in. obszary ewakuacji, inwazję naziemną, zniszczenie miasta, zniszczenie infrastruktury cywilnej, medycznej, sieci drogowej, czy rolnictwa i zasobów wodnych. Zawiera także szczegóły dotyczące dat i lokalizacji nalotów wraz z linkami do źródeł internetowych weryfikujących te ataki.

Początek okresu udostępniania informacji nie jest przypadkowy. To właśnie 7 października 2023 r. wybuchła wojna w Strefie Gazy po tym, jak bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając 827 cywilów oraz zabili 401 żołnierzy i 72 policjantów. - Do największej zbrodni doszło na plenerowym festiwalu muzyki elektronicznej, gdzie zginęło ok. 360 osób – głównie dwudziesto- i trzydziestolatków. Resztę ofiar cywilnych stanowili mieszkańcy miejscowości pogranicznych, gdzie mordom towarzyszyło masowe podpalanie budynków, także z ludźmi w środku – jak przekazywał w grudniu 2023 r. Ośrodek Studiów Wschodnich. Wzięto także 250 osób do niewoli. Wśród nich znaleźli się nieletni (w tym niemowlę), seniorzy oraz cudzoziemcy.

W odwecie Izrael zaczął masowe naloty bombowe – w ciągu pierwszych sześciu dni zrzucono 6 tys. bomb., a 27 października rozpoczęto operację lądową. Zginęło co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych.

ONZ określił sytuację w Gazie jako apokaliptyczną, stwierdzając jednocześnie w raporcie wydanym 14 listopada, że działania wojenne Izraela w Strefie Gazy „są zgodne z cechami ludobójstwa”. Izrael odpiera zarzuty, twierdząc, że działania militarne są uzasadnione.

Interaktywne mapy ataków w strefie Gazy można nakładać na siebie i śledzić ich zmiany w czasie za pomocą znajdującego się na dole strony paska. - Mamy nadzieję, że interaktywna mapa pomoże ludziom zrozumieć, że różne formy przemocy wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy nie występują w izolacji – powiedzieli badacze Forensic Architecture portalowi Dezeen. - Zamiast tego mają one efekt kumulacyjny: na przykład sztucznie wywołany głód jest spowodowany zniszczeniem lokalnych źródeł żywności, takich jak grunty rolne i piekarnie, co z kolei jest pogłębiane przez blokowanie pomocy i ataki na konwoje i magazyny pomocy.

Kartografia ludobójstwa, Gazamateriał zewnętrzny

Interaktywna mapa została opublikowana wraz z raportem pt. „Analiza przestrzenna działań izraelskiego wojska w Strefie Gazy od października 2023 r.”, w którym przeanalizowano zebrane dane i opisano wzorce zauważone podczas analizy map.

Pozyskane dane ujawniają ogromne zniszczenia

Zespół Forensic Architecture do stworzenia map i analiz wykorzystał dane UNICEF, UNESCO, UNOSAT, Airwars oraz dane przestrzenne OpenStreetMap, aby przedstawić zniszczenia na warstwach. Ustalono, że zniszczonych zostało 91 proc. obiektów kulturalnych, zaatakowano 82 proc. budynków rządowych, 81 proc. obiektów uniwersyteckich, 80 proc. instytucji religijnych i 75 proc. szkół.

Znizszczone budynki w Gaziemateriał zewnętrzny

Stwierdzono także, że „ataki były zgodne z czasem, w którym można było spodziewać się większej koncentracji ludności cywilnej”. W związku z tym badacze wyciągnęli wniosek, że „izraelskie ataki na infrastrukturę cywilną wskazują na próbę zniszczenia możliwości podtrzymywania życia ludności cywilnej i utrudnienia jej dostępu do kluczowej infrastruktury”.

Zapowiedziano już, że mapy będą aktualizowane w miarę trwania konfliktu. Planowane jest także rozszerzenie badań na Liban.

Źródła: Forensic Architecture, Ośrodek Studiów Wschodnich, Dezeen

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas