Nowy rządowy numer alarmowy w Polsce. Do czego służy i kiedy go używać?

Polski rząd ogłosił nowy numer alarmowy w kraju. Jest on częścią inicjatywy w postaci ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, której celem ma być podniesienie bezpieczeństwa rodaków. Nowy numer alarmowy w Polsce ma pozwolić na zgłaszanie niebezpiecznych wiadomości SMS.

Rząd zorganizował konferencję poświęconą ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która latem tego roku została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jest to m.in. efekt współpracy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Celem przepisów jest zapewnienie rodakom lepszego bezpieczeństwa. Wśród nowości jest nowy numer alarmowy.

Reklama

Nowy numer alarmowy w Polsce do zgłaszania nadużyć

Rządowy numer alarmowy jest prosty do zapamiętania i składa się z czterech cyfr - 8080. Do czego służy? Pod ten numer obywatele mogą zgłaszać podejrzane wiadomości SMS, które są rozsyłane przez oszustów oraz cyberprzestępców, czego nasilenie widać obecnie z okazji Black Friday. Takie zgłoszenia trafiają następnie do specjalistów z CSIRT NASK, czyli zespołu reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym. Te następnie będą tam weryfikowane. W przypadku znalezienia nadużyć będą podejmowane działania.

Nowy numer alarmowy służy rodakom do zgłaszania podejrzanych SMS-ów. Co natomiast z wiadomościami e-mail od oszustów i fałszywymi stronami internetowymi? Te również można zgłaszać do CSIRT NASK. Służy do tego specjalny formularz dostępny pod adresem incydent.cert.pl.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca rodaków do korzystania z obu form zgłoszeń nadużyć i stwierdza, że warto zaangażować się w walkę o poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego w Polsce.

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej to więcej zmian

Celem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w internecie i lepsza walka z cyberprzestępcami. Ma ona skutecznie przeciwdziałać nadużyciom typu phishing, smishing oraz spoofing. W jej ramach lista ostrzeżeń CERT Polska została podniesiona do rangi ustawowej. W ten sposób podmioty telekomunikacyjne mogą blokować strony, które znajdują się w tym zestawieniu.

Operatorzy sieci komórkowych mogą blokować wiadomości, które wpisują się w pewne wzorce z SMS-ów. Będą one tworzone przez zespół CSIRT NASK i bazować m.in. na zgłoszeniach otrzymywanych pod numerem alarmowym 8080. Zmiany obejmują także dostawców poczty e-mail. Tutaj w przypadku podmiotów publicznych wprowadzono m.in. konieczność zapewnienia dostępu do uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Zmiany cieszą, ale o bezpieczeństwo musimy dbać też sami

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej powinna wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa rodaków, ale trzeba pamiętać, że powinniśmy o to zadbać również we własnym zakresie. W tym celu warto korzystać z dobrych praktyk związanych z korzystaniem z rozwiązań telekomunikacyjnych. Należy też odpowiednio zabezpieczyć własne urządzenia, co można zrobić na wiele sposobów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy