Największa struktura we wszechświecie

Przez długi czas astronomowie przypuszczali, że największym obiektem we wszechświecie jest tzw. Wielka Ściana Sloan. Teraz wiedzę muszą zrewidować, bo odkryto strukturę jeszcze większą.

Her-CrB GW - największa obecnie znana struktura we wszechświecie. Są jeszcze większe?
Her-CrB GW - największa obecnie znana struktura we wszechświecie. Są jeszcze większe?NASA

Najpierw odkryto istnienie Wielkiej Ściany - wielkoskalowej struktury wszechświata złożonej z supergromad galaktyk. Wielka Ściana jest oddalona od Ziemi o ok. 200 mln lat świetlnych i ma rozmiary 500 na 300 na 15 mln lat świetlnych. Przez wiele lat przypuszczano, że jest to największy obiekt we wszechświecie, ale w 2003 r. odkryto coś jeszcze większego.

Wielka Ściana Sloan to ogromna struktura typu włókno, która składa się z supergromad galaktyk. Obiekt znajduje się w kierunku gwiazdozbioru Panny, ok. 1 mld lat świetlnych od Układu Słonecznego. Wielka Ściana Sloan ma długość 1,37 mld lat świetlnych, co jest aż o 80 proc. więcej niż w przypadku odkrytej wcześniej Wielkiej Ściany. Okazuje się jednak, że są we wszechświecie struktury jeszcze większe.

Obecnie za największą strukturę we wszechświecie uznaje się Wielką Ścianę Herkules-Korony Północnej (Her-CrB GW). Astronomowie szacują, że obiekt ten ma długość ponad 10 mld lat świetlnych. Podobnie jak Wielka Ściana Sloan, Her-CrB GW to struktura typu włókno, składająca się z gromad galaktyk i grup kwazarów. Jej długość stanowi 10 proc. długości obserwowanego wszechświata. Szerokość obiektu jest znacznie mniejsza, bo wynosi tylko 900 mln lat świetlnych. Her-CrB GW znajduje się na granicy gwiazdozbioru Herkulesa i Korony Północnej.

- Her-CrB GW to największa struktura obserwowanego wszechświata. Obiekt ten to zagadka - według teoretycznych obliczeń nie powinien istnieć, a jednak istnieje - powiedział Jon Hakkila, astrofizyk z College of Charleston in South Carolina.

Mimo iż brzmi to absurdalnie, naukowcy przewidują, że we wszechświecie mogą znajdować się struktury jeszcze większe niż Her-CrB GW.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas