Osadzony, telefon! Jeszcze kilka lat temu więzienia, a teraz?

Znacie kogoś, kto z własnej woli chciałby iść do więzienia? Jak się okazuje, jest takich osób sporo, a do tego są gotowe za to zapłacić! Mało tego, wy też możecie spróbować życia za kratami, podpowiemy nawet, gdzie szukać tej atrakcji!

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak może wyglądać życie za kratami, to mamy dla was pomysł na wakacje
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak może wyglądać życie za kratami, to mamy dla was pomysł na wakacje123RF/PICSEL

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak może wyglądać życie za kratami, to w miejscach, o których za chwilę przeczytacie, można się o tego dowiedzieć. A mowa o byłych więzieniach, które zostały przekształcone w hotele i tylko czekają na kolejnych "osadzonych" - tak, liczba mnoga jest tu jak najbardziej uzasadniona, bo to całkiem popularny proceder (i w sumie trudno się dziwić, bo przecież pokoje są już gotowe). Zainteresowani więzienną przygodą mogą nawet wybierać pośród miejsc o różnym standardzie, od tanich hosteli po luksusowe przybytki, w których karę z klasą mogłyby odbywać hollywoodzkie gwiazdy. Oto kilka najciekawszych przykładów:

Liberty Hotel, Boston/USA

Architekt Gridley James Fox Bryant, uważany za najwybitniejszego architekta Bostonu swoich czasów oraz wybitny penolog Louis Dwight, który wykształcenie zdobywał na kultowym Yale z pewnością nie spodziewali się, że ich więzienie Charles Street wybudowane w 1851 roku skończy jako... luksusowy hotel.

Co prawda przez 120 lat spełniało swoją podstawową funkcję i "gościło" najbardziej znanych bostońskich przestępców, ale więźniowie w 1973 roku zbuntowali się z powodu złych warunków życia, a placówkę uznano za naruszającą konstytucyjne prawa osadzonych. W efekcie w 1990 roku ostatni więźniowie zostali przeniesieni do nowego więzienia Suffolk County, a Charles Street pozostało majestatycznym wspomnieniem czasów minionych.

Charles Street Prison skończyło jako luksusowy hotel - The Liberty Hotel BostonThe Liberty Hotel Bostonmateriały prasowe

Jak się jednak okazało, nie na długo, bo już rok później zostało kupione przez Massachusetts General Hospital, które chciało odświeżyć i ponownie wykorzystać nieruchomość, wymagając jednak zachowania istotnych elementów budynku. Zadania podjęła się w 2001 roku firma Carpenter & Company, która poszła jeszcze o krok dalej - wykorzystała oryginalne projekty więzienia, żeby wprowadzić elementy, które architekt chciał zrealizować, ale z powodów finansowych zmuszony był pominąć.

Efektem jest połączenie nowoczesności i historii, bo granitowa zewnętrzna część więzienia, atrium i rozległe wypełnione światłem wnętrza pozostają w dużej mierze niezmienione - można tu dostrzec charakterystyczne zabytkowe wybiegi czy ceglane ściany, a w hotelowej restauracji zachowane zostały cele więzienne i kute kraty w oknach, które przypominają o oryginalnym przeznaczeniu hotelu.

Podobnie jak wiele innych elementów, bo zespół architektów, projektantów i historyków poświęcił lata pracy, aby zachować historię budynku, w którym obecnie do dyspozycji gości jest 298 pokoi, z czego 19 w starym bloku więziennym. Efekt? Niewiarygodny!

Atrium zdradza, jaki budynek mieścił się tu wcześniej i wygląda niewiarygodnieThe Liberty Hotel Bostonmateriały prasowe

Malmaison Oxford Castle, Oxford/Anglia

Swoje "więzienie dla chętnych" ma też Wielka Brytania, chociaż jego pochodzenie można nawet przypisać... wikingom. Bo mowa o Malmaison Oxford Castle, które mieści się w budynku z bardzo długą historią, wybudowanym w 1066 roku przez normańskiego barona Roberta D'Oyly'ego. Wraz z innymi Normanami przybył on do Anglii, aby ją podbić, a Wilhelm Zdobywca za zasługi nadał mu rozległe ziemie w hrabstwie Oxfordshire.

Warto jednak pamiętać, że historia Oxford Castle jako więzienia zaczęła się dużo później, bo dopiero po rewolucji angielskiej, czyli cyklu trzech wojen domowych rozgrywających się w latach 1642-1651. Początkowo należało do Christ Church College, które pobierało nawet od więźniów opłaty za pobyt i przeprowadzało egzekucje - w poniedziałek wielkanocny 6 kwietnia 1752 roku życie na tutejszej szubienicy straciła m.in. Mary Blandy, a była to kara za otrucie arszenikiem ojca, który nie akceptował jej wybranka.

Ze względu na fatalne warunki więzienie szybko przeszło jednak w ręce władz hrabstwa i w 1785 roku zostało przebudowane. I wygląda na to, że skutecznie, bo później działało jako więzienie jeszcze przez ponad 200 lat i dopiero w 1996 rok zdecydowano się je zamknąć, a następnie zmienić w hotel.

Malmaison Oxford przekształcił bloki cel w 95 pięknie urządzonych pokoi i apartamentów, które jak możemy przeczytać na stronie hotelu, są przestronniejsze i wygodniejsze niż klasyczne cele, bo współcześni "osadzeni" mogą liczyć na luksusowe łóżka, superszybkie Wi-Fi, prysznice z deszczownicami i wszystkie udogodnienia, jakich można oczekiwać od luksusowego hotelu.

Nie da się jednak ukryć, że duch więzienia pozostał - podobnie jak w przypadku Liberty Hotel w Bostonie, wystarczy tylko spojrzeć na atrium i pomalowane na biało barierki oraz metalowe schody, żeby zorientować się, z jakiego typu budynkiem mamy do czynienia.

Saintlo Otttawa Jail Hostel, Ottawa/Kanada

A może szukacie czegoś jeszcze bardziej autentycznego? W takim razie najlepszym wyborem może okazać się Sainto Otttawa Jail Hostel, które do 1972 roku działało jako więzienie Carleton County Gaol. Kiedy zostało pierwotnie otwarte w 1842 roku, znajdowało się w... piwnicy i dopiero po reformie więziennictwa, która uwzględniała pomysł wykorzystania więzienia jako sposobu na resocjalizację osadzonych, w 1862 roku wybudowano zaraz obok nowe.

Żeby jednak ciągle pełniło funkcję odstraszającą, kary były wysokie, a warunki bytowe bardzo słabe - większość czasu więźniowie spędzali w małych celach, w których brakowało oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy toalet. Co więcej, wiele wskazuje na to, że było przeludnione, a w celach wspólnie przetrzymywano kobiety, mężczyzn i dzieci, którzy odpowiadali zarówno za morderstwa, jak i drobne kradzieże.

Te nieludzkie warunki zdają się potwierdzać niedawne wykopaliska na terenie więzienia, które ujawniły wiele nieopisanych grobów. W takiej formie placówka działała jednak do 1972 roku, przez ponad 100 lat służąc jako główne więzienie Ottawy - wykonywano tu również kary śmierci (ostatnia miała miejsce w 1946 roku), po których wciąż są tu pamiątki.

I to nie tylko w postaci oryginalnych i w pełni sprawnych szubienic, ale jak twierdzi personel i część odwiedzających również duchów skazańców, m.in. powieszonego za morderstwo Patricka J. Whelana, którego egzekucję oglądało 5000 osób, co dla części gości może być dodatkowym "smaczkiem".

Jeśli zaś chodzi o warunki zakwaterowania, to chociaż możemy liczyć na szybkie WiFi i bufet śniadaniowych pyszności, to klimat więzienia jest tu mocno obecny. Większość konstrukcji budynku pozostała nienaruszona, można wybrać się na najwyższe piętro i na własne oczy zobaczyć cele śmierci, ściany to pomalowane na biało oryginalne cegły i kamienie, na wystrój pokojów składają się dosłownie surowe metalowe łóżka (nawet piętrowe!) i małe biurka, a toalety i łazienki są wspólne.

Na wystrój pokojów składają się dosłownie surowe metalowe łóżka i małe biurkaSaintlo Ottawa Jail Hostelmateriały prasowe
Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas