Największy taki skarb, jaki tam odnaleziono. Wiemy, co się z nim stanie
Spektakularne znalezisko w postaci niemal tysiąca złotych monet z epoki żelaza zdobyło uznanie jako największy tego typu skarb w Wielkiej Brytanii. Znalezisko wiąże się z burzliwymi dziejami - nie tylko z czasów jego ukrycia, ale i odkrycia! Teraz ogłoszono, co się stanie z tym wyjątkowym skarbem.

Wyjątkowe odkrycie niemal tysiąca złotych monet. Co się z nimi stanie?
Ziemia skrywa niezliczone kosztowności, które przed wiekami zaginęły w różnych okolicznościach lub zostały ukryte przez ludzi z obawy przed wojną, grabieżą czy politycznymi zawirowaniami. Ich odnalezienie to nie tylko emocjonujące odkrycie archeologiczne, ale także fascynujące spojrzenie w przeszłość. Polska również może poszczycić się spektakularnymi znaleziskami, takimi jak słynny skarb średzki - największy średniowieczny depozyt złota i klejnotów odkryty na naszych ziemiach.
Co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnych znaleziskach: zbiorach monet, biżuterii czy innych kosztownościach, które przez wieki spoczywały ukryte na terenie Polski. Również poza granicami naszego kraju dochodzi do równie imponujących odkryć. Jednym z nich jest gigantyczny zbiór monet z epoki żelaza, odnaleziony w Wielkiej Brytanii. Składający się z blisko tysiąca złotych monet skarb, który badacze łączą z Juliuszem Cezarem, uznawany jest za największy tego typu depozyt odkryty na obszarze kraju. Teraz podano informację o tym, co stanie się z tym wielkim skarbem złotych monet.
Great Baddow Hoard to największy taki skarb w Wielkiej Brytanii
Wielki skarb złotych monet z epoki żelaza, który zyskał nazwę Great Baddow Hoard od miejsca jego znalezienia, odkryto w 2020 roku. To największy w Wielkiej Brytanii skarb złotych monet z epoki żelaza, jaki kiedykolwiek tam znaleziono, składający się z 933 egzemplarzy. Specjaliści podają, że skarb pochodzi z czasów, gdy brytyjskie ludy epoki żelaza zaczęły bić własne monety, zamiast je sprowadzać. Zbiór tych rzadko spotykanych złotych monet może być według ekspertów pierwszym archeologicznym dowodem agresji między celtyckimi plemionami Catuvellauni i Trinovantes, oraz wpływów zachodnich grup plemiennych na wschodzie Brytanii w czasie inwazji Juliusza Cezara w 54 r. p.n.e.
Znalezisko, które przeleżało w ziemi ponad 2 tys. lat, zostało uznane za skarb narodowy. Teraz został on sprzedany. Nabyło go Muzeum w Chelmsford, dzięki wsparciu w wysokości 250 000 funtów z National Lottery Heritage Fund, a także datkom od innych organizacji. Kurator muzeum, Claire Willetts stwierdziła, że wspaniałe znalezisko kiedyś "mogło być zamierzone jako danina złożona rzymskiemu wodzowi Juliuszowi Cezarowi".
Wielki skarb z Wielkiej Brytanii trafi na wystawę. Stos złotych monet
Dzieje skarbu są burzliwe - i to nawet pomijając powiązanie go z potyczkami sąsiadujących plemion oraz najazdem Rzymian. Jak podaje BBC, odkrywca skarbu, Shane Wood, próbował przywłaszczyć sobie znalezisko. Poszukiwacz został ostatecznie skazany za próbę kradzieży części monet i niezgłoszenie odkrycia zgodnie z brytyjską ustawą o skarbach z 1996 roku. Jego działania ograniczyły niestety możliwość pełnego zrozumienia kontekstu archeologicznego skarbu. Gdyby mężczyzna zgłosił poszukiwania oraz odkrycie, mógłby teraz otrzymać za to nagrodę. W związku z nielegalnymi działaniami został on jej pozbawiony, a pieniądze za znalezisko trafią jedynie do właściciela ziemi, na której prowadzono poszukiwania.
Największy zarejestrowany skarb złotych monet z epoki żelaza, jaki kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii, będzie wystawiony w Muzeum w Chelmsford od lata 2026 roku. Skarb od lat wzbudza zainteresowanie i dumę lokalnej społeczności oraz przyciąga uwagę ludzi spoza Wielkiej Brytanii. Teraz mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać złote monety w muzeum i zadawać pracownikom pytania dotyczące jego historii.