Niesamowite odkrycie na budowie S17. Archeolodzy ruszyli do pracy
Podczas wykopalisk archeologicznych w woj. lubelskim, które są prowadzone w związku z budową drogi S17 na odcinku pod Zamościem, natknięto się na niezwykle interesujące znaleziska. Wiele wskazuje na to, że to średniowieczna osada. To by oznaczało, że badacze odkryli najstarsze miejsce historycznego osadnictwa na tych terenach.

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w związku z budową S17
Polska kryje w sobie bogactwo nieodkrytych śladów przeszłości - od pradawnych osad przez średniowieczne konstrukcje, po rozmaite skarby, które wciąż czekają, by ujrzeć światło dzienne. Część z tych znalezisk odkrywanych jest "przy okazji"- na przykład w związku z badaniami prowadzonymi przed nowymi inwestycjami budowlanymi.
Przykładem takiej praktyki są wykopaliska w woj. lubelskim, towarzyszące budowie drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne, na odcinku nr 6 - między węzłami "Zamość Wschód" i "Zamość Południe". W trakcie badań archeolodzy natrafili na niezwykle interesujące ślady przeszłości, które rzucają nowe światło na dzieje tego rejonu i mogą całkowicie zmienić spojrzenie na historię osadnictwa na badanym obszarze.
Badania pod Zamościem. W Łabuniach odkryto średniowieczną osadę?
Wykopaliska prowadzone są od 2024 r. na obszarze stanowiska archeologicznego we wsi Łabunie w powiecie zamojskim. Badacze pracują w miejscu zlokalizowanym na łagodnym stoku doliny rzeki Łabuńki, znanym już z wcześniejszych badań powierzchniowych. Stanowisko jest wpisane do ewidencji zabytków. O szczegółach poinformował teraz Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Trasa przebiegu drogi ekspresowej S17 "przecina" obszar tego stanowiska i z tego względu urząd konserwatorski wskazał na potrzebę przeprowadzenia archeologicznych badań wykopaliskowych, przed rozpoczęciem właściwych robót drogowych - zaznaczył konserwator.
"Dotychczas na ww. stanowisku zadokumentowano i przebadano 220 obiektów archeologicznych o zróżnicowanej wielkości, przeznaczeniu i charakterze", zaznaczył. Większość zabytków pochodzi z okresu późnego średniowiecza, a ich nagromadzenie i inne detale wskazują na to, że prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się osada.
Niezwykłe odkrycie. "Najstarsze miejsce historycznego osadnictwa"
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreśla, że osada ta byłaby "najstarszym miejscem historycznego osadnictwa w Łabuniach, gdyż pierwsza wzmianka ze źródeł historycznych o tej miejscowości pochodzi z 1428 roku". Co konkretnie znaleźli archeolodzy?
- Odnotowano kilka obiektów mieszkalnych (duże prostokątne zarysy o wymiarach 5 m x 6 m), którym towarzyszyły różnorodne jamy gospodarcze i dołki po słupach stanowiących naziemną konstrukcję tych obiektów. Najciekawszym obiektem odkrytym dotychczas na tym stanowisku jest zapewne średniowieczna studnia, która posiadała obudowę z drewnianych desek, zapewniających stabilność jej konstrukcji. W odkrywanych obiektach ziemnych odnotowano kilkaset fragmentów ceramiki datowanej na okres późnego średniowiecza (XIV-XV w.), ułamki kości zwierzęcych, kilkanaście nieokreślonych przedmiotów żelaznych, nieliczne narzędzia krzemienne oraz kościaną szpilę, szydło i kamienne żarno - wymienia konserwator.
Stanowisko okazało się w dodatku większe, niż pierwotnie zakładano. Badania trzeba było rozszerzyć o kolejne 183 ary, co ostatecznie daje prawie 3 ha obszaru badań archeologicznych. Kierownikiem badań w 2024 r. był mgr Przemysław Szelest, a kontynuacją badań w tym roku kieruje mgr Elżbieta Peplińska.