Tajemniczy pochówek sprzed 1200 lat. Ofiara dla nieznanego bóstwa?
Na stanowisku Buen Suceso w Ekwadorze natknięto się na tajemniczy pochówek z czasów kultury Manteño. Odkryte tam szczątki ciężarnej kobiety wskazują, że zmarła mogła zostać złożona w ofierze. Znalezisko wzbudziło dyskusję wśród badaczy. Odkrycie rzuca nowe światło na praktyki i wierzenia kultur prekolumbijskich.
Niezwykłe odkrycie w Ekwadorze. Tajemniczy pochówek
Na stanowisku Buen Suceso w Ekwadorze archeolodzy odkryli kilka wiekowych pochówków. Wśród nich jeden szczególnie przykuł ich uwagę. W dole spoczywały nietypowo ułożone szczątki. Badania ujawniły, że pochowana tu osoba to ciężarna kobieta w wieku ok. 17-20 lat.
Analiza szczątków wykazała coś więcej - brutalny los, jaki spotkał kobietę przed złożeniem do grobu. Została ona pobita i rozczłonkowana. Sposób pochówku ciężarnej kobiety skłonił archeologów do przypuszczenia, że złożono ją w ofierze, aby przebłagać nieznane bóstwo. Pochówek został dokładnie zbadany, jednak nadal owiany jest nutą tajemnicy.
Kobieta mogła zostać złożona w ofierze nieznanemu bóstwu
Główna autorka badań nad pochówkiem Sara Juengst, bioarcheolog z University of North Carolina w Charlotte wraz ze swoim zespołem ustaliła kilka interesujących faktów na temat domniemanej ofiary. Szczątki datowano na okres kultury Manteño (650-1532 r. n.e.), przy czym pochówek ma ok. 1000-1200 lat.
Kultura Manteño rozwijała się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Ekwadorze, będąc jedną z ostatnich kultur prekolumbijskich na tych terenach. Lud Manteño prosperował dzięki połączeniu rolnictwa i rybołówstwa. Ze względu na fakt, że kultura ta doświadczyła znaczących interakcji z Inkami - wpłynęło to na jej praktyki i wierzenia.
Bogato wyposażony pochówek i tragiczny los pochowanej
Badania szczątków kobiety wskazują na fakt, że mogła umrzeć w wyniku silnego uderzenia w głowę, po którym kontynuowano akt przemocy. Do grobu złożono ją natomiast wraz ze zróżnicowanym zestawem cennych przedmiotów, np. nad oczodołami miała umieszczone muszle, na brzuchu - szczypce kraba, a do tego była wyposażona w ozdoby i obsydianowe ostrza.
Badacze wyjaśniają przebieg zdarzeń: Kobieta najpierw otrzymała cios w głowę i zmarła. Następnie usunięto jej dłonie i lewą nogę i umieszczono w dole wraz z zestawem artefaktów. Później pochówek ten został ponownie otwarty, a na szczątkach kobiety, w okolicy klatki piersiowej, złożono ofiarę całopalną. Ponadto z czasem obok szkieletu ułożono głowę innej osoby.
Dlaczego ciężarna kobieta została złożona w ofierze? Teoria badaczy
Badacze wskazują, że jest to odkrycie wyjątkowe, ponieważ obecna wiedza wskazuje na fakt, iż ofiary z ludzi były dość rzadkim zjawiskiem wśród dawnych kultur wybrzeży dzisiejszego Ekwadoru. W dodatku niezwykła kombinacja znalezionych przy kobiecie darów dodaje pochówkowi wyjątkowości. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie "Latin American Antiquity" wskazano na parę teorii dotyczących poświęcenia ciężarnej kobiety. Jedną z nich jest próba przebłagania bogów w związku z nasilonym okresem trudnych warunków pogodowych, które poważnie wpłynęłyby na plony.
W tym kontekście dosłowna płodność kobiety mogła być postrzegana jako środek zapewniający sukces w rolnictwie. Umieszczone w grobie ozdoby związane ze środowiskiem wodnym mogłyby potwierdzać tę teorię. Badacze konsultujący odkrycie wskazują, że choć charakterystyczne traktowanie zmarłych jest godne uwagi, nadal należy być ostrożnym w jednoznacznej interpretacji pochówku jako miejsca złożenia człowieka w ofierze.