Wielka zagadka przeszłości rozwiązana. Pierwsze takie odkrycie na tych terenach
Archeolodzy dokonali ważnego odkrycia w regionie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Al-Ajn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Znaleziony kompleks liczący ok. 3 tys. lat jest pierwszym tego typu odkryciem w regionie i stanowi brakujące ogniwo w rozumieniu historii tych ziem.

Niezwykłe odkrycie. Naukowcy: To był brakujący element układanki
Niektóre rzeczy wydają się nam tak oczywiste, że przestajemy je zauważać - traktujemy je jako standard, który obowiązuje wszędzie. Tymczasem to, co dla jednego regionu świata jest normą, w innym może być zupełnie nieznane lub wręcz unikatowe. Dotyczy to również znalezisk archeologicznych: zabytki czy formy pochówków typowe dla danego obszaru i epoki mogą być zupełnie nieobecne gdzie indziej.
Na przykład w Polsce groby z epoki żelaza, często związane z kulturą łużycką, są dość liczne, a cmentarzyska z tego okresu odkrywa się w wielu regionach kraju. Z kolei na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich do niedawna nie natrafiono na żadną dużą nekropolię z tego okresu. Teraz jednak sytuacja się zmieniła - najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na przeszłość tego regionu. Badacze mówią o odnalezieniu "brakującego elementu układanki".
Wyjątkowy region i wyjątkowe odkrycie liczące ok. 3 tys. lat. Pierwsze takie na tym obszarze
Archeolodzy z Departamentu Kultury i Turystyki w Abu Zabi odkryli pierwsze duże cmentarzysko z epoki żelaza, jakie kiedykolwiek zidentyfikowano w tym regionie. Wiekowe założenie zostało znalezione w emiracie Abu Zabi, w regionie Al-Ajn. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Al-Ajn, prehistoryczna oaza, w której znajduje się jedna z najstarszych na świecie stale zamieszkanych osad, wiekowe artefakty i zabytki kultury, okazała się skrywać kolejne cenne odkrycie. W różnych regionach świata, w zależności od rozwoju technologii hutniczych, rozpoczęcie epoki żelaza miało miejsce w różnym czasie. Nekropolia odkryta w Azji Środkowej datowana jest na ok. 3000 lat.
Władze poinformowały, że nowe odkrycie w tym niezwykłym miejscu pozwoliło na odnalezienie "brakującego ogniwa" w badaniach na temat życia w epoce żelaza na terenie dzisiejszych ZEA. W nekropolii znajdowało się prawdopodobnie ponad 100 pochówków. Niektóre z nich wyróżniają się zachowanymi starożytnymi przedmiotami grobowymi, w tym biżuterią ze złota, zdobionymi naczyniami, bronią i pojemnikami na kosmetyki. Niestety większość pochówków została dawno temu splądrowana.
Wielka zagadka przeszłości rozwiązana. W końcu odkryto tu cmentarz z epoki żelaza
Groby znalezione w regionie Al-Ajn były budowane przez przygotowanie szybu o głębokości około 2 metrów, a następnie kopanie bokiem, by utworzyć boczną, owalną komorę grobową. Po umieszczeniu ciała i przedmiotów związanych z rytuałami pogrzebowymi wejście było zapieczętowywane cegłami mułowymi lub kamieniami. Szyby następnie zasypywano. Taki sposób konstrukcji, idący w parze z brakiem zachowanych oznaczeń na powierzchni może tłumaczyć, dlaczego cmentarze z epoki żelaza nigdy wcześniej nie były znajdowane w tym regionie. Odnalezione szczątki ludzkie były w słabym stanie zachowania. Ich analiza laboratoryjna ma pomóc ujawnić informacje dotyczące wieku, płci i stanu zdrowia pochowanych. Badania DNA być może rzucą światło na relacje rodzinne i ruchy migracyjne tych ludów.
- Epoka żelaza zawsze była brakującym elementem układanki. Teraz jesteśmy w stanie zrozumieć ewolucję zwyczajów pogrzebowych na przestrzeni czasu i dowiedzieć się, co te zmiany mogą powiedzieć o wierzeniach i tradycjach ludzi, którzy tu mieszkali - powiedziała w oświadczeniu Tatiana Valente, archeolog terenowy w DCT.