Dziś trzy przeloty ISS nad Polską. "Superspektakularny" widok
W nocy z poniedziałku na wtorek (13-14 maja) będzie można śledzić przelatującą nad Polską ISS. Dziś wieczorem do przelotów dojdzie trzy razy, w tym jeden z nich ma być szczególnie widowiskowy. Gdzie wypatrywać Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Dopiero co, ze względu na niezwykle silną burzę geomagnetyczną, niebo rozpieszczało widokami w postaci niesamowitej zorzy. Ledwo zakończył się ten spektakl, a już miłośnicy nocnych obserwacji znów mogą rozkoszować się ciekawym pokazem - od godziny 21:00 do niemal 1:00 będzie można bowiem oglądać aż trzy przeloty ISS nad Polską. Gdzie dokładnie i w jakich konkretnie godzinach będą one widoczne w nocy z 13 na 14 maja?
ISS nad Polską w nocy z 13 na 14 maja
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to ogromna konstrukcja, która ze względu na swoje gabaryty i specyfikę (odbijanie światła słonecznego ogromnymi panelami słonecznymi) jest w niektórych sytuacjach bardzo dobrze widoczna z Ziemi gołym okiem - tak będzie również dziś.
- Aby dostrzec ISS, u nas musi być noc, ale przelatująca nad nami stacja musi pozostawać w zasięgu promieni Słońca znajdującego się wciąż względnie płytko pod horyzontem. Takie warunki zimą zdarzają się tylko o świcie i o zmierzchu, ale późną wiosną i latem mamy z nimi do czynienia przez całą noc - tak jak dziś. Dzięki temu możemy bez trudu dostrzec nie tylko przelatującą ISS, ale też dziesiątki innych satelitów! - zaznacza Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - o której będzie widać przeloty nad Polską?
Na stronie isstracker.pl każdy może sprawdzać, o której i jak długo będzie można obserwować ISS. Również wspomniany Karol Wójcicki na swojej stronie "Z głową w gwiazdach" rozpisał, w jakich godzinach dziś będzie można obserwować przeloty ISS nad Polską i gdzie będzie widoczny charakterystyczny, niezwykle jasny punkt. Dziś wieczorem będzie można zobaczyć Stację aż trzy razy, w tym jeden przelot ma być szczególnie efektowny.
- 21:11 - 21:16
- 22:47 - 22:53
- 00:23 - 00:26
Skąd będzie najlepiej widać poszczególne przeloty i dlaczego jeden ma być "superspektakularny"?
Jak obserwować ISS nad Polską?
Według Karola Wójcickiego pierwszy przelot o godz. 21:11 będzie "na rozgrzewkę". Chodzi o to, że Stacja przeleci wówczas na południe od naszego kraju, dlatego wypatrywać jej trzeba nisko nad południowym horyzontem. "W nieco lepszej sytuacji będą mieszkańcy południowej Polski - szczególnie Małopolska i Podkarpacie. W centralnej części kraju Stację dostrzeżemy najlepiej o 21:14 na 34° nad południowym horyzontem", podał Wójcicki. Podobnie będzie z ostatnim przelotem o 00:23 - jasny punkt będzie widoczny krótko i nisko nad zachodnim horyzontem. "Stacja przeleci przez konstelację Lwa i wejdzie w cień Ziemi, znikając nagle na wysokości ok. 49° nad horyzontem. Fajnie będzie wtedy widać jej nagłą zmianę barwy na intensywnie czerwoną tuż przed zniknięciem", zaznaczył Wójcicki.
Niezwykły widok ma być natomiast od 22:47.
- Superspektakularny przelot centralnie nad naszym krajem! Tutaj trzeba będzie zadzierać głowę wysoko do góry, bo na przykład z perspektywy okolic Warszawy ISS śmignie prawie w zenicie! Stacja będzie leciała w osi Wrocław - Łódź - Biała Podlaska. Wszyscy będziemy więc mieli znakomite warunki do obserwacji. Różnica będzie tylko taka, że południe kraju będzie musiało patrzeć na północne niebo, a północ Polski wypatrywać przelotu nad południowym horyzontem. Centrum leży plackiem na ziemi i nie ma opcji, żeby to przegapić - zaznaczył autor "Z głową w gwiazdach".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!