Jest zgoda na drugi start Starshipa. Na żywo zobaczysz to na X
Jest pozwolenie na drugi start megarakiety Starship Elona Muska. Po pierwszym nieudanym locie SpaceX dostał zakaz na loty wystawiony przez FFA. Stało się to po tym, gdy silniki rakiety dokonały rozległych zniszczeń terenu wokół platformy startowej w Boca Chica w Teksasie. Jednak wszystkie warunki zostały spełnione i w sobotę (wcześniej planowano start w piątek) czeka nas kolejny testowy lot największej rakiety, jaka kiedykolwiek powstała. Gdzie oglądać start Starshipa na żywo i czy teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem?
Spis treści:
Start Starshipa. Kiedy i o której godzinie rakieta poleci po raz drugi?
Dzisiaj miał odbyć się drugi test megarakiety Starship. Jednak dyrektor generalny firmy SpaceX, Elon Musk poinformował na X, że start został przełożony na sobotę. Okno startowe zostanie otwarte o godzinie 14:00 czasu polskiego. Według informacji podanych przez firmę start musiał zostać przełożony, aby inżynierowie mieli czas na wymianę małej części rakiety. Jeżeli pogoda dopisze, jutro będziemy mogli obejrzeć na żywo, jak po raz drugi startuje największa rakieta świata.
Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) dała zielone światło SpaceX na drugi lot testowy rakiety. Po siedmiu miesiącach od pierwszego testu w końcu Elon Musk sprostał wszystkim żądaniom FAA, w związku z tym, że pierwsza próba zakończyła się fiaskiem i rozległymi zniszczeniami terenów znajdujących się przy platformie startowej. Po 63 modyfikacjach i działaniach naprawczych Starship został dopuszczony do startu.
Jak podaje agencja: „FAA wydała zezwolenie na drugi start pojazdu SpaceX Starship Super Heavy. FAA stwierdziła, że SpaceX spełniło wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, polityki i odpowiedzialności finansowej”.
Start ma odbyć w najbliższą sobotę. Okno startowe rozpocznie się o godzinie 14:00 czasu polskiego.
Jak oglądać start Starshipa?
Pierwszy start Starshipa zakończył się całkowitą katastrofą, jednak Elon Musk twierdzi, że ten test przyniósł wiele cennych informacji, które pozwolą na udoskonalenie rakiety. Miejmy nadzieję, że drugi start pójdzie o wiele lepiej.
Transmisja rozpocznie się 30 minut przed planowanym lotem. Będziemy mogli oglądać drugi test superrakiety za pośrednictwem konta SpaceX na X oraz na oficjalnej stronie firmy SpaceX.com. Sukces czy porażka, spektakl wizualny mamy zagwarantowany, dlatego warto śledzić to wydarzenie. Rakieta wystartuje z bazy SpaceX w Teksasie, z kosmodromu w Boca Chica.
Podczas testu górny stopień rakiety ma zostać wyniesiony na orbitę, okrążyć Ziemię i zwodować w pobliżu hawajskiej wyspy Kauai w Oceanie Spokojnym.
Boca Chica w Teksasie z kosmodromem SpaceX
Podczas drugiego startu ma zostać przetestowany nowy elektroniczny system sterowania wektorem ciągu dla silników wspomagających Raptor. Jak wiemy podczas pierwszej próby, część z silników nie zadziałała poprawnie. Przetestowany ma zostać również chłodzony wodą stalowy deflektor płomienia.
Boca Chica to niewielka miejscowość w Teksasie, w którym wybudowany został prywatny kosmodrom firmy SpaceX. To właśnie stąd ma wystartować Starship. Kosmodrom Elona Muska jest pierwszym prywatnym kosmodromem do startów własnych rakiet.
Musk wybrał akurat to miejsce, ponieważ spełnia trzy podstawowe warunki. Pierwszy z nich to to, że znajduje się blisko oceanu, dzięki czemu tor lotu rakiet może przebiegać bezpiecznie nad wodą. Drugi to położenie, maksymalnie na południe, by wykorzystać jak najlepiej ruch planety przy startach rakiet. Trzeci to możliwie jak najbardziej niezaludnione miejsce, by nie stwarzać zagrożenia dla budynków mieszkalnych i ludzi.
Podziw wzbudza również sama wieża startowo-przechwytująca zbudowana przez SpaceX w Boca Chica. Jej łączna wysokość wynosi 146 metrów. Została specjalnie zaprojektowana w celu wystrzelenia oraz przechwycenia superciężkiej rakiety.
Co to jest Starship? Wyjątkowa misja SpaceX
Pierwszy test Starshipa nie skończył się za dobrze. Zaledwie kilka minut po starcie rakieta eksplodowała. Pojazd zaczął przechylać się w locie i zataczać koła. Zespół kierujący testami wydał polecenie samozniszczenia po tym, jak się okazało, że kilka silników nie działa prawidłowo, a rakieta traci na prędkości. Jednak Elon Musk nie poczytuje sobie pierwszej próby jako totalnego fiaska. Jak sam twierdził tuż po nieudanym locie, SpaceX dzięki temu pozyskało bezcenne informacje, które pozwolą udoskonalić rakietę i zlikwidować ewentualne błędy.
Starship do dwustopniowa rakieta firmy SpaceX w pełni wielokrotnego użytku, składająca się z dwóch członów, dolnego nośnego oraz górnego, transportowego. Jest to najpotężniejsza rakieta kosmiczna do tej pory zbudowana przez człowieka. Mierzy 120 metrów wysokości i 9 metrów średnicy.
Ile waży Starship? Według SpaceX rakieta ma być zdolna do wyniesienia na orbitę ładunków do 150 ton metrycznych. Jej masa całkowita wynosi 5 000 000 kilogramów (5 000 ton).
Budowa Starshipa pochłonęła 5 miliardów dolarów, do tego dochodzą naprawy po pierwszym nieudanym locie, które pochłonęły kolejne miliony.