Superziemia Kua'kua jest jak ziemski Księżyc. Panuje tam wieczna noc

Kua'kua to superziemia, która jest około 1,3 razy większa od naszej planety. Astronomowie potwierdzili coś, co przypuszczano już wcześniej. Egzoplaneta jest silnie związana z własną gwiazdą. Podobnie jak Księżyc z Ziemią. Dlatego Kua'kua jest cały czas zwrócona jedną stroną do Batsũ̀, a na drugiej panuje wieczna noc.

Superziemia Kua'kua jest jak ziemski Księżyc. Panuje tam wieczna noc.
Superziemia Kua'kua jest jak ziemski Księżyc. Panuje tam wieczna noc.NASA, ESA, CSA, Dani Player (STScI)materiał zewnętrzny

Superziemie to egzoplanety, których w Drodze Mlecznej jest całkiem sporo. Jedną z nich jest obiekt o dźwięcznej nazwie Kua'kua (znana również jako LHS 3844b) w pobliżu gwiazdy Batsũ̀. Astronomowie przyjrzeli się dokładniej planecie i doszukali się czegoś, co podejrzewali już wcześniej.

Kua'kua jest trochę jak ziemski Księżyc

Księżyc jest mocno związany z Ziemią. Do tego stopnia, że Srebrny Glob jest zwrócony w stronę naszego świata cały czas tą samą stroną. W przypadku superziemi Kua'kua jest podobnie, co wykazały badania przeprowadzone przez astronomów. W zasadzie podejrzewano to już wcześniej, co potwierdził zespół, którym kierował Xintong Lyu z Uniwersytetu Pekińskiego w Chinach.

Kua'kua znajduje się bardzo blisko czerwonego karła i jest cały czas zwrócona jedną stroną w kierunku gwiazdy. Jeden "rok" trwa tam zaledwie 11,1 h. Oczywiście po stronie dziennej jest tam bardzo gorąco. Temperatury przekraczają 525 stopni Celsjusza. Dla porównania na piekielnej Wenus sięgają około 467 stopni Celsjusza. Natomiast po drugiej stronie planety panuje wieczna noc.

System znajduje się zaledwie około 48 lat świetlnych od nas. Gwiazda Batsũ̀ to czerwony karzeł, którego promień stanowi około 19 proc. promienia Słońca. W układzie znajduje się co najmniej jedna egzoplaneta, którą jest superziemia Kua'kua. Jest około 1,3 razy większa od Ziemi, a jej masę wyliczono na 2,25 razy w porównaniu do naszego świata. Planeta orbituje w odległości zaledwie 0,006 jednostki astronomicznej od gwiazdy. Jedna określa średnią odległość Ziemi od Słońca.

Superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

Egzoplanety typu superziemia są dosyć powszechne w naszej galaktyce. Do tej pory w Drodze Mlecznej potwierdzono blisko 1700 takich obiektów, ale szacuje się, że są ich nawet dziesiątki miliardów!

W ramach ciekawostki warto dodać, że najbliższa superziemia znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od nas i orbituje w pobliżu czerwonego karła. To Gwiazda Barnarda b w gwiazdozbiorze Wężownika. Planeta jest 3,2 razy większa od Ziemi i jest bardzo zimna, gdyż otrzymuje bardzo mało energii. Zaledwie 2 proc. tego, co nasz świat ze Słońca.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas