Co oznaczają emotikony? 10 najpopularniejszych emotek na Facebooku, Instagramie i Snapchacie

Emotikony stały się odrębną formą komunikacji. Internet stał się z kolei miejscem, w którym styl wypowiedzi całkowicie się zmienił. Teraz nadawca może okazać swoje uczucia za pomocą znaku graficznego. Czy emotki są proste do odczytania? Co oznaczają? Przedstawiamy 10 najpopularniejszych.

Jednych emotikony drażnią, inni nie potrafią bez nich żyć. Swoje emocje możemy wyrażać dzięki 3 tysiącom graficznych dodatków

Co oznaczają emotikony?

Emotikony powstały dzięki ludziom z Uniwersytetu Carnegie Mellon. To oni za pomocą znaków interpunkcyjnych zaczęli oznaczać emocje. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat używano tablicy znaków specjalnych, tworząc za ich pomocą różne kombinacje. Dopiero później powstały znane nam wszystkim "żółte buźki".

Reklama

Słowo emoticon jest połączeniem słowa emotion (emocje) oraz icon (ikona). Emotki mają ułatwić nam przedstawienie naszych emocji w konwersacji. Najczęściej korzysta się z nich przy krótkich formach tekstowych. Zdarza się również, że emotikony są wykorzystywane w komunikacji mailowej, natomiast wielu językoznawców uważa to za błąd. Buźki zdobyły popularność w 2004 roku, kiedy to powstała platforma Facebook.

Emotikony: Facebook, Instagram, Snapchat

Facebook, Instagram oraz Snapchat są najpopularniejszymi sieciami społecznościowymi. Posiadają wbudowaną bazę emotek, którą każdy użytkownik może rozumieć na swój sposób. Jakie jest znaczenie 10 najpopularniejszych w sieci emotikonek?

  1. Uśmiechnięta buźka oznacza radość. Wykorzystywane są również ironicznie do poważnych dyskusji. Zazwyczaj możemy je wprowadzić robiąc :) lub :D.
  2. Zmieszanie, zakłopotanie czy zawstydzenie możemy pokazać przez użycie emotikony z zaciśniętymi zębami. Jeśli popełniliśmy jakiś błąd, może ona oznaczać przyznanie się do niego. Możemy również wykorzystać w zamian :s
  3. Zapłakane buźki z uśmiechem wykorzystywane są w momencie, w którym nie możemy opanować śmiechu. Jeśli coś nas mocno rozbawiło, warto pochwalić się swoim szczęściem wysyłając tę emotkę. W formie podstawowych znaków interpunkcyjnych możemy do tego wykorzystać :')
  4. Jeśli czujemy się niezręcznie i jesteśmy dość zmieszani, możemy wykorzystać emotikonę uśmiechniętej buźki z kropelką na czole. Zamienić ją można na ^^".
  5. Coś nas zauroczyło? Nie możemy przestać patrzeć na jakieś zdjęcie? W sytuacji ogromnego zachwytu i zauroczenia najlepiej wykorzystać emotkę buźki, która zamiast oczu posiada serduszka. Ewentualnie zaskoczenie możemy okazać przez połączenie :o oraz ♥.
  6. Wysłana emotka puszczająca całusa nie jest czymś niezrozumiałym. Tę emotkę możemy wysłać partnerowi, przyjacielowi lub komukolwiek, komu jesteśmy wdzięczni za coś. Znaki interpunkcyjne odpowiadające za całusa to :*.
  7. Jesteśmy z czegoś dumni? Chcemy się pochwalić jakimś zdjęciem, bądź statusem? Do tego najlepiej sprawdzi się emotikona z okularami przeciwsłonecznymi. Duma oraz szczęście pokazane w jednym obrazku. Zamiennie można używać 8).
  8. Uśmiechnięte postaci wystawiające język mogą być rozumiane jako zaczepka. Często natomiast wykorzystuje się je w momencie, w którym odbiorca zrozumiał naszą wiadomość zbyt poważnie. Wysłanie :P lub ;P rozluźnia atmosferę.
  9. Ciężką sytuację w najlepiej okaże zapłakana, smutna minka. Jeśli jest nam bardzo przykro i nie radzimy sobie z tym, emotka zapisana jako :'( wyjaśni wszystko.
  10. ❤️ w różnych kolorach mają różne znaczenia, w zależności od portalu i poziomu relacji z odbiorcą. Podstawową jest oznaka miłości, niezależnie od wybranego koloru serduszka. Na Snapchacie mają one również osobne znaczenie. Pokazują one poziom zażyłości z innymi użytkownikami. Jeśli jest osoba, do której wysyłamy najwięcej snapów, otrzymamy przy jej nicku żółte serduszko. Jeśli kontakt zostanie utrzymany powyżej dwóch tygodni, serduszko zmieni się na czerwone. Serduszko również możemy wprowadzić za pomocą <3 lub kombinacji klawiszy Alt+3 (♥).

Emotikony do skopiowania

Facebook, Instagram oraz Snapchat swoją bazę emotek mają dostępną na ekranie pisania wiadomości w postaci uśmiechniętej buźki. Czasami jednak zdarzy się, że musimy skopiować emotki z innej strony. Jeśli chcemy w łatwy sposób odnaleźć idealną emotikonę, której nie ma w bazie, możemy skorzystać ze strony Stormit.

Jeśli chcemy skorzystać z czegoś innego, nada się do tego Fsymbols. Oprócz podstawowych emotek portal oferuje nam również rozbudowane grafiki stworzone wyłącznie z systemowych znaków specjalnych. W niektórych popkulturach wykorzystuje się emotikony wykorzystywane głównie w Azji. Wśród nich znajdziemy krótkie formy niczym UwU (oznaczające radość) czy T_T (okazujące płacz). Znajdą się również bardziej rozbudowane, takie jak ( ・ω・)☞ (wskazywanie kogoś) lub (ノ°益°)ノ (złość). Więcej rozbudowanych oznaczeń możemy znaleźć na Kaomoji.

Emotki do pobrania

Emotikony stały się na tyle popularne, że posiadają zmodyfikowane wersje graficzne, a nawet własny film. Jeśli chcemy być bardziej unikalni, możemy wykorzystać gotowe grafiki emotikon do pobrania. 

Mogą być one dostępne na różnych platformach. 

Większość z nich możemy znaleźć w grafikach Google, ale pomóc nam może również Pinterest czy Pixabay.

Emotki na telefon

Emotikony przydają się również poza social mediami, chociażby przy pisaniu wiadomości SMS. Większość telefonów posiada wbudowaną bazę emotek. Dostępna jest ona z poziomu zainstalowanej na telefonie klawiatury.

Dodatkowym atutem może być fakt, że baza emotikonek na telefon stale się poszerza. Już w tym roku ma nastąpić aktualizacja, która dostarcza nam 37 nowych emoji. Warto więc zacząć poznawać emotikony, gdyż bez nich komunikacja mogłaby być znacznie utrudniona.

***

Czytaj także:

Sztuczna inteligencja oceni, czy grozi ci zawał serca

Samsung króluje w segmencie składanych smartfonów

Elon Musk ma dość mediów społecznościowych i chce coś z tym zrobić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emotikony | Facebook | Snapchat | Instagram
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy