Zacznij dzień świadomie. Jak poranna rutyna może zmienić twoje życie
Utrzymywanie stałej porannej rutyny wpływa korzystnie na efektywność i samopoczucie w pracy i codziennym życiu. Badania pokazują, że osoby zaczynające dzień pośpiesznie i w stresie odczuwają wyższy poziom zmęczenia i niepokoju. Prosta zmiana takich negatywnych nawyków jak pośpiech, może znacząco poprawić jakość każdego dnia. Dobrze zaplanowany początek dnia daje więcej energii i spokoju na później.

Uporządkowanie twojego poranka przyniesie wiele energii i korzyści nastrojowi, polepszając rozpoczęcie dnia. Wprowadź te proste nawyki w swoje życie, aby być w lepszej formie.
Dlaczego poranna rutyna jest tak ważne?
Shawn McClean, profesor psychologii pracy na Uniwersytecie Oklahomy, poświęcił lata na badanie wpływu życia zawodowego na resztę naszego życia. Doszedł do wniosku, że pomocne jest wykonywanie zadań w tej samej kolejności każdego poranka, ponieważ mózg podświadomie rezerwuje zasoby na zadania, które wymagają myślenia na wyższym poziomie - a zatem rutyny są rodzajem skrótu myślowego.
Według jego badań pracownicy lepiej wykonują swoje obowiązki i są spokojniejsi w ciągu dnia, kiedy udaje im się skończyć poranny rytuał bez przeszkód. Natomiast ci, którzy mieli zakłócony start w dzień, zgłaszają wyższy poziom zmęczenia psychicznego pod koniec dnia.
Jak wypracować dobrą poranną rutynę?
Wiele ludzi ma już nieświadomie zaprogramowany poranek. Nie można jednak określić, jaka rutyna sprawdziłaby się u każdego tak samo dobrze. Ludzie są różni i mają różne potrzeby, również te poranne.
Wiemy natomiast, że istnieją złe nawyki, które, powielane, mogą źle wpływać na resztę naszego dnia. Mowa tu na przykład o porannym pośpiechu, kiedy próbujemy wziąć szybki prysznic, zjeść coś w biegu i wyjść - to destrukcyjna poranna rutyna, ponieważ stres, który jest w niej obecny, powoduje produkcję dodatkowego kortyzolu, co wywołuje uczucie niepokoju i lęku.
Jak pozbyć się złej rutyny i zmienić ją na lepszą?
Aby zapewnić sobie dodatkowy czas na spokojne wypełnienie swojej porannej rutyny, warto wstać chociaż pół godziny wcześniej. Bardzo ważnym elementem jest powstrzymanie się od wciśnięcia przycisku drzemki - to właśnie ona powoduje, że wstajemy później w dużo gorszej formie, niż gdybyśmy podnieśli się z łóżka już za pierwszym razem.
Badania pokazują, że niektóre czynności poprawiają humor - jak na przykład ścielenie łóżka. Później warto wypić szklankę wody, gdyż po nocy nasze ciało się odwadnia. Wiele osób pije kawę na pusty żołądek, co czasem bywa problemem i powoduje dodatkowy niepokój - można zatem rozważyć spożycie kofeiny w trakcie lub po śniadaniu. W ciągu pierwszej godziny od wstania dobrze jest pokazać się naturalnemu światłu, wystawić twarz przez okno lub wyjść na chwilę na balkon - a w najlepszym scenariuszu urządzić sobie poranny spacer.
Dzięki takiemu początkowi będziesz mniej zestresowany i lepiej przygotujesz się na cały dzień.