Gmail

Poniedziałek, 11 września 2023 (13:35) Aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2023 (14:49)
Gmail to bezpłatna usługa poczty elektronicznej oferowana przez Google. Pozwala na wysyłanie, odbieranie i zarządzanie wiadomościami e-mail. Gmail jest znany ze swojej intuicyjnej obsługi i sporej ilości darmowego miejsca na skrzynce. Poczta oferuje również zaawansowane funkcje, takie jak filtrowanie wiadomości, etykiety i integrację z innymi usługami Google, takimi jak Kalendarz czy Dysk.
Gmail - najważniejsze informacje
Gmail to poczta e-mail od Google, z której korzysta ponad 2 miliardy użytkowników na całym świecie. /123RF/PICSEL

Gmail - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  usługa

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2007

 • Opłata:

  Nie

 • Rejestracja:

  Tak

Gmail - jako ogólnodostępna poczta - działa od 2007 roku. W 2018 roku Google wprowadził bardzo dużą aktualizację. Zmieniła się nie tylko szata graficzna. Dodano wtedy szereg nowych funkcji, w tym:
 • możliwość odsłuchiwania wiadomości tekstowych bezpośrednio z poziomu skrzynki,
 • inteligentne sugestie podpowiadające treść pisanej wiadomości,
 • automatyczny zapis załączników do Google Drive.
Udogodnienia te sprawiły, że w 2022 z poczty Gmail korzystało ponad 2 miliardy osób. 

Gmail daje możliwość dopasowania skrzynki do oczekiwań użytkownika. Zaletą poczty jest współpraca z innymi narzędziami od Google takimi jak Google Dokumenty, Google Kalendarz, Google Meet, Google Chat. Pełna kompatybilność umożliwia wygodne przesyłanie danych i umawianie spotkań z poziomu skrzynki pocztowej. Wygodnym rozwiązaniem jest także tworzenie etykiet oraz filtrów. Umożliwia to szybkie sortowanie wiadomości i ich sprawne odnajdywanie. Gmail współpracuje także z programami spoza środowiska Google: Apple Mail, Thunderbird czy Outlookiem.

Gmail oferuje wysyłanie wiadomości w trybie prywatnym. Ten rodzaj wiadomości ma możliwość ustawienia daty wygaśnięcia maila ze skrzynki odbiorczej. Pozwala to również na ochronę załączników czy zablokowanie możliwości przesyłania maila do innych osób.

Jak Gmail traktuje kropki i plusy w adresie mailowym?

Kropki w adresie mailowym do skrzynki Gmail, traktowane są jako puste znaki. W praktyce oznacza to, że chcąc wysłać maila do osoby, która w adresie ma kropki, nie ma konieczności ich wpisywania. Mail i tak zostanie dostarczony do odbiorcy. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodawania plusów w adresie mailowym. Rejestrując się do newslettera, można zastosować następujący wzorzec – twojmail+newsletter@gmail.com. Dzięki temu rozwiązaniu mail i tak zostanie dostarczony na skrzynkę właściciela. Zostanie jednak przekierowany do konkretnego folderu.

Jak dodatki i rozszerzenia obsługuje Gmail?

Poczta Gmail ma możliwość instalowania różnego rodzaju dodatków oraz rozszerzeń, co pozwala na pełną personalizację skrzynki. Jednym z wygodnych rozszerzeń jest to śledzące wysłaną wiadomość. Dzięki niemu można sprawdzić, czy dotarła ona do odbiorcy, jak również, czy została przez niego przeczytana.

Czy można przekierować mail z poczty Gmail na inny adres?

Użytkownicy poczty Gmail mają możliwość automatycznego przekierowania wiadomości na inną skrzynkę. Jest to istotne szczególnie w przypadku, kiedy informacje mają trafiać do większej liczby osób np. w firmie.

Czy można anulować maila wysłanego z poczty Gmail?

Domyślnie funkcja ta jest dostępna przez 5 sekund od wysłania wiadomości. Można jednak wydłużyć ten czas. Wystarczy zmienić ustawienia skrzynki pocztowej Gmail.

Więcej na temat Gmail

Gmail - Wiadomości