Ocean

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:21) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:28)
Oceany stanowią najważniejszy składnik ziemskiej hydrosfery. Pokrywają niemal 71% całej powierzchni Ziemi. Zajmują one obszar 361 mln km2. Stanowią one miejsce do życia dla wielu gatunków organizmów i mają kluczowy wpływ na klimat panujący na Ziemi. Najgłębszym odkrytym dotąd miejscem jest Rów Mariański, który ma ponad 11 km głębokości.
Ocean - najważniejsze informacje
Oceany stanowią 71% powierzchni Ziemi i są kluczowym elementem hydrosfery. /123RF/PICSEL

Ocean - najważniejsze informacje

Ocean to miejsce pełne tajemnic

W oceanach żyją przede wszystkim różnorodne gatunki ryb, koralowców, gąbek, wodorostów, waleni, skorupiaków, mięczaków oraz szkarłupni. Wiele z nich nie zostało jeszcze zbadanych przez naukowców. Oceny to bowiem obszar, który wciąż kryje wiele tajemnic. Szacuje się, że aż 94% wszystkich organizmów, które zamieszkują Ziemię, żyje właśnie w tych akwenach.

Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna wyróżnia 5 oceanów:
  • Atlantycki (Atlantyk)
  • Spokojny (Pacyfik)
  • Indyjski 
  • Południowy
  • Arktyczny
Pacyfik to największy zbiornik na Ziemi o powierzchni ponad 155 mln km2. Na wschodzie jego wody oblewają terytorium Ameryki Północnej i Południowej, a na zachodzie Azji oraz Australii. Jego średnia głębokość to około 4280 m. 

Drugim pod względem wielkości jest Ocean Atlantycki. Zajmuje on powierzchnię ponad 76 mln km2. Jego średnia głębokość to 3339 m. 

Trzecim, a zarazem najcieplejszym zbiornikiem, jest Ocean Indyjski, który zajmuje ponad 70 mln km2. Powierzchnia Oceanu Południowego wynosi około 20 mln km2. Rozciąga się od wybrzeża Antarktydy i sięga do równoleżnika 60°. Najmniejszy oraz najpłytszy jest Ocean Arktyczny. Jego powierzchnia to 15,5 mln km2, a średnia głębokość to tylko 1201 m.

Mimo że to Pacyfik jest najbardziej rozległym z oceanów, to najwięcej państw położonych jest nad Atlantykiem. 

Najdłuższy grzbiet górski na Ziemi, czyli Mid-Ocean Ridge znajduje się pod wodą i ma długość ponad 50 000 km. Rozpoczyna się w Oceanie Arktycznym i biegnie przez Atlantyk, Afrykę, Azję i Australię do Pacyfiku u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Jest to jeden z najmniej zbadanych obszarów na naszej planecie.

Ważna rola oceanów. Produkują tlen

Oceany pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż odpowiadają za produkcję nawet 70-80% tlenu, którym oddychają ludzie na całym świecie. Regulują także klimat oraz pełnią bardzo ważną funkcję w różnych gałęziach gospodarki. 

Nie można również zapomnieć, że są domem dla tysięcy gatunków, a także dostarczają pożywienia ludziom. Coraz większym problemem staje się zanieczyszczenie tych akwenów, do których trafiają niebezpieczne śmieci. 

Temat Ocean znajdziesz również w serwisie:

Ocean - Wiadomości