Siri

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:17) Aktualizacja Środa, 6 grudnia 2023 (14:50)
Siri jest wirtualnym asystentem głosowym stworzonym przez firmę Apple, zintegrowanym z większością urządzeń tej marki, takimi jak iPhone, iPad, Mac i Apple Watch. Asystent ten używa technologii rozpoznawania mowy, umożliwiając użytkownikom interakcję z urządzeniem poprzez komendy głosowe. Siri może wykonywać różnorodne zadania: wyszukiwać informacje w internecie, przypominać o wydarzeniach, wysyłać wiadomości, sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi.
Siri - najważniejsze informacje
Siri działa na urządzeniach Apple, m.in. na iPhone'ach. /Dawid Długosz /INTERIA.PL

Siri - najważniejsze informacje

Co to jest Siri? 

Siri jest inteligentnym asystentem zaprojektowanym przez firmę Apple. Wykorzystuje on interfejs konwersacyjny. Oznacza to, że rozpoznaje mowę użytkownika i wchodzi z nim w interakcje, odpowiadając na zadane pytania lub uruchamiając wybraną przez niego funkcję. Apple w wersji systemu iOS 11 wprowadził, poza standardowym wydawaniem komend głosowych, również możliwość wpisywania komend ręcznie.

Siri działa na zasadzie zaimplementowanej funkcji nauczania maszynowego. Oznacza to, że wirtualny asystent z czasem analizuje preferencje użytkownika, przez co zapewnia mu bardziej dopasowane wyniki oraz rekomendacje.

Inteligentny asystent od Apple wymaga stałego połączenia z internetem, aby można było w pełni wykorzystać jego możliwości. Do wyszukiwania zadanych przez użytkownika zagadnień Siri korzysta z informacji znalezionych na serwisach Bing oraz Wolfram Alpha. 

Pierwszy raz Siri została zaprezentowana użytkownikom wraz z premierą systemu operacyjnego iOS 5 oraz wydaniem w tym samym czasie nowego modelu telefonu iPhone 4s. Było to na początku października 2011 roku. Asystent wykorzystywany jest nie tylko w iPhone'ach. Siri działa także na innych urządzeniach Apple. 

Czy Siri rozpoznaje właściciela urządzenia?

Zgodnie z informacjami, jakie podaje Apple, Siri potrafi rozpoznać właściciela urządzenia. Jest to możliwe dzięki akcelerometrowi smartfona. Wypowiadając komendę uruchamiającą asystenta, „Hey, Siri”, mowa analizowana jest przez algorytm, który pozwala ustalić, czy pytanie zadał właściciel urządzenia. Jeżeli algorytm pozytywnie zweryfikuje głos, wówczas uruchomi asystenta. W przeciwnym przypadku Siri nie zostanie uruchomiona.

Czy Siri mówi po polsku?

Apple nie potwierdziło czy asystent Siri będzie miał możliwość odpowiadania użytkownikowi w polskim języku. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w 2021 roku. Kolejne informacje dotyczące polskiego języka Siri miały miejsce na początku 2023 roku. Apple nie zaprzecza, ale również nie potwierdza informacji dotyczącej polskiej wersji oprogramowania. Na razie jednak z Siri nie porozmawiamy po polsku. 

Jak uruchomić asystenta Siri na iPhonie lub iPadzie?

Funkcja Siri powinna być aktywna domyślnie w każdym iPhonie i iPadzie z odpowiednim oprogramowaniem. Jeżeli jednak sprzęt nie reaguje, konieczne jest wykonanie kilku prostych czynności. Należy przejść do ustawień, a następnie wybrać opcję Siri i wyszukiwanie. W wyświetlonych opcjach należy wybrać: Reaguj na „Hej Siri” lub zaznaczyć opcję „Przycisk boczny wywołuje Siri”. Dzięki temu sprzęt będzie reagował na komendę głosową lub wspomniany przycisk boczny.

Siri - Wiadomości