Przeszczep pęcherza moczowego. Gdzie go dokonano? Przełom w medycynie!
Chirurdzy w Stanach Zjednoczonych wykonali pierwszy w historii przeszczep pęcherza moczowego. Niezwykle skomplikowana operacja zakończyła się sukcesem dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i innowacyjnych technik. Zabieg zaskoczył skutecznością, a pacjent odbudowuje swoje zdrowie pod opieką zespołu medycznego.

Po raz pierwszy w historii dokonano przeszczepu ludzkiego pęcherza. Chirurdzy w Stanach Zjednoczonych 4 maja 2025 r. pomyślnie zakończyli operację w Centrum Medycznym Ronalda Reagana UCLA. Oznacza to "historyczny moment w medycynie", mówi zespół.
Dlaczego pęcherz tak trudno przeszczepić?
Przeszczep pęcherza moczowego jest złożonym zabiegiem, dodatkowo utrudnianym przez skomplikowaną strukturę naczyniową miednicy. Przez to musieliśmy tak długo czekać na ten przełom.
Ta operacja to historyczny moment w medycynie i może wpłynąć na sposób, w jaki leczymy starannie wybranych pacjentów z wysoce objawowymi "terminalnymi" pęcherzami, które już nie funkcjonują
Pierwszy udany przeszczep pęcherza moczowego
To osiągnięcie jest efektem współpracy chirurgów z UCLA Health i Keck Medicine z USC. Zostało ogłoszone w tę niedzielę. Dr Nima Nassiri, chirurg urologiczny oraz Inderbir Gill wspólnie przeprowadzili przeszczep.
Największym ryzykiem podczas przeszczepów narządów jest potencjalne odrzucenie narządu przez organizm oraz skutki uboczne spowodowane lekami immunosupresyjnymi, które trzeba zażywać w celu zapobiegania odrzucenia narządu.
- Ze względu na konieczność długotrwałej immunosupresji, najlepszymi kandydatami są obecnie osoby, które już są na immunosupresji lub wkrótce będą jej potrzebować - powiedział Nassiri.
Pacjent, którego operowali, stracił większość pęcherza podczas usuwania guza, a pozostała część była zbyt mała i uszkodzona, aby mogła pracować. Obie nerki zostały usunięte z powodu nowotworu, więc przez siedem lat był dializowany.
Podczas skomplikowanej procedury chirurdzy przeszczepili nerkę dawcy, a następnie pęcherz, po czym połączyli je ze sobą, stosując pionierską i autorską technikę.
- Nerka natychmiast wyprodukowała dużą objętość moczu, a funkcja nerek pacjenta od razu się poprawiła - twierdzi Nassiri. - Po zabiegu nie było potrzeby dializy, a mocz prawidłowo odprowadzano do nowego pęcherza.
Całość trwała około ośmiu godzin.
- Pomimo złożoności przypadku wszystko poszło zgodnie z planem, a operacja zakończyła się sukcesem - dodał Gil. - Pacjent czuje się dobrze i jesteśmy zadowoleni z jego dotychczasowych postępów klinicznych.
Istnieje wiele niewiadomych związanych z tą operacją, ponieważ jest to pierwsza tego typu próba na ludziach. Lekarze są jednak dobrej myśli i chcą zbadać, czy przeszczep pęcherza może pomóc pacjentom prowadzić zdrowsze życie. Mają nadzieję wykonać więcej przeszczepów pęcherza w niedalekiej przyszłości.