Jaka będzie pogoda na wiosnę? Są pierwsze prognozy
IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody. Wynika z niej, że najbliższe miesiące będą cieplejsze niż zazwyczaj. Większe zróżnicowanie widać w przypadku opadów.
![Ja będzie pogoda na wiosnę w 2025 r? Ciepło, ale czy na pewno słonecznie?](https://i.iplsc.com/000KL2WSYJP228WV-C322-F4.webp)
Jeśli jesteście w tej grupie, która z wytęsknieniem wypatruje opadów śniegu, najnowsze prognozy pogody nie wprawią was w dobry nastrój. Jeśli zaś zima jest ostatnim czego wam potrzeba, to IMGW ma dla was dobre informacje. Najbliższe miesiące będą wyjątkowo ciepłe.
Wiosna w 2025 r. będzie ciepła
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów na kolejne cztery miesiące, od marca do czerwca 2025 r. Wynika z niej jasno – w tym roku mamy szansę na wyjątkowo ciepłą wiosnę w całej Polsce. Część regionów będzie też bardziej sucha niż zazwyczaj.
![](https://i.iplsc.com/000KL2VVVQ38WWS9-C322-F4.webp)
W marcu w całej Polsce meteorolodzy prognozują średnią temperaturę powyżej normy. Większe zróżnicowanie widać w przypadku opadów. Większa ilość jest zapowiadana w północno-wschodniej części kraju. W tym samym czasie południe będzie bardziej suche.
![](https://i.iplsc.com/000KL2W0P23A741T-C322-F4.webp)
Kwiecień będzie cieplejszy niż zazwyczaj, a także bardziej mokry. Dla tego miesiąca prognozy dla całego kraju są zgodne. Zastanawiacie się już, jaka będzie pogoda na Święta Wielkanocne w 2025 r.? Z pewnością jest jeszcze dużo czasu, aby długoterminowe szczegółowe prognozy miały duży poziom sprawdzalności. Jednak udostępniona eksperymentalna prognoza IMGW wskazuje, że prędzej możemy się spodziewać ponad 10 st. C na termometrach i deszczu, niż mrozu i śniegu (choć i takiego scenariusza w poszczególne dni nie można na tę chwilę wykluczyć).
![](https://i.iplsc.com/000KL2W24FV4V69O-C322-F4.webp)
Maj, podobnie jak poprzednie miesiące, będzie ciepły, zaś pod względem opadów nie powinien być bardziej deszczowy. Aż sama wyobraźnia przywodzi na myśl idealną pogodę na majówkę. Ale czy długi weekend majowy w 2025 r. będzie ciepły i słoneczny? Jest szansa, ale podobnie jak w przypadku Świąt Wielkanocnych, na dokładniejsze prognozy musimy jeszcze zaczekać przynajmniej do drugiej połowy kwietnia.
![](https://i.iplsc.com/000KL2W4YCQPCKWS-C322-F4.webp)
Nadszedł w końcu czas na przełom wiosny i lata. Spośród tych czterech miesięcy, dla których IMGW przygotowało długoterminową prognozę pogody, czerwiec przyniesie najmniej niespodzianek. Zarówno temperatura jak i opady będą w normie.
Co oznacza w normie lub poniżej i powyżej normy?
Pamiętajmy, że szczegółową prognozę pogody, z temperaturami, opadami i innymi zjawiskami atmosferycznymi jesteśmy w stanie wykonać z największą dokładnością na najbliższe 3-5 dni. Stąd w tej długoterminowej eksperymentalnej takich wartości nie spotkamy.
- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – czytamy na stronie IMGW.
Jeśli dany miesiąc jest w normie, oznacza to, że nie nie będzie odbiegał od średniej wieloletniej z lat 1991-2020. Analogicznie powyżej normy oznacza, iż wartości te mogą być wyższe, zaś poniżej normy – wartości te mogą być niższe. Ale nawet miesiąc powyżej normy nie oznacza, że będzie on gorący, lub że np. w marcu czy kwietniu ani razu nie spadnie śnieg.
Zakres normy dla temperatury i opadów IMGW zawsze udostępnia w tabelach wraz z mapami. Przykładowo w marcu dla Lublina prognozuje się temperaturę powyżej średniej. Ta dla stolicy województwa lubelskiego (dla marca) mieści się w zakresie od 2,1 st. C do 3,4 st. C. To oznacza, że średnia temperatura nawet 3,5 st. C będzie już tą powyżej normy. Mówimy o średniej, tak więc mogą trafić się dni z temperaturą ujemną i opadami śniegu, ale może być też piękna pogoda z temperaturą +10 st. C.
Źródło: IMGW