Jaka będzie pogoda na wiosnę? Są pierwsze prognozy

IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody. Wynika z niej, że najbliższe miesiące będą cieplejsze niż zazwyczaj. Większe zróżnicowanie widać w przypadku opadów.

Ja będzie pogoda na wiosnę w 2025 r? Ciepło, ale czy na pewno słonecznie?
Ja będzie pogoda na wiosnę w 2025 r? Ciepło, ale czy na pewno słonecznie?IMGW123RF/PICSEL

Jeśli jesteście w tej grupie, która z wytęsknieniem wypatruje opadów śniegu, najnowsze prognozy pogody nie wprawią was w dobry nastrój. Jeśli zaś zima jest ostatnim czego wam potrzeba, to IMGW ma dla was dobre informacje. Najbliższe miesiące będą wyjątkowo ciepłe.

Wiosna w 2025 r. będzie ciepła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów na kolejne cztery miesiące, od marca do czerwca 2025 r. Wynika z niej jasno – w tym roku mamy szansę na wyjątkowo ciepłą wiosnę w całej Polsce. Część regionów będzie też bardziej sucha niż zazwyczaj.

Jaka będzie pogoda w marcu 2025 r.?IMGWmateriał zewnętrzny

W marcu w całej Polsce meteorolodzy prognozują średnią temperaturę powyżej normy. Większe zróżnicowanie widać w przypadku opadów. Większa ilość jest zapowiadana w północno-wschodniej części kraju. W tym samym czasie południe będzie bardziej suche.

Jaka będzie pogoda w kwietniu 2025 r.?IMGWmateriał zewnętrzny

Kwiecień będzie cieplejszy niż zazwyczaj, a także bardziej mokry. Dla tego miesiąca prognozy dla całego kraju są zgodne. Zastanawiacie się już, jaka będzie pogoda na Święta Wielkanocne w 2025 r.? Z pewnością jest jeszcze dużo czasu, aby długoterminowe szczegółowe prognozy miały duży poziom sprawdzalności. Jednak udostępniona eksperymentalna prognoza IMGW wskazuje, że prędzej możemy się spodziewać ponad 10 st. C na termometrach i deszczu, niż mrozu i śniegu (choć i takiego scenariusza w poszczególne dni nie można na tę chwilę wykluczyć).

Jaka będzie pogoda w maju 2025 r?IMGWmateriał zewnętrzny

Maj, podobnie jak poprzednie miesiące, będzie ciepły, zaś pod względem opadów nie powinien być bardziej deszczowy. Aż sama wyobraźnia przywodzi na myśl idealną pogodę na majówkę. Ale czy długi weekend majowy w 2025 r. będzie ciepły i słoneczny? Jest szansa, ale podobnie jak w przypadku Świąt Wielkanocnych, na dokładniejsze prognozy musimy jeszcze zaczekać przynajmniej do drugiej połowy kwietnia.

Jaka będzie pogoda w czerwcu 2025 r.?IMGWmateriał zewnętrzny

Nadszedł w końcu czas na przełom wiosny i lata. Spośród tych czterech miesięcy, dla których IMGW przygotowało długoterminową prognozę pogody, czerwiec przyniesie najmniej niespodzianek. Zarówno temperatura jak i opady będą w normie.

Co oznacza w normie lub poniżej i powyżej normy?

Pamiętajmy, że szczegółową prognozę pogody, z temperaturami, opadami i innymi zjawiskami atmosferycznymi jesteśmy w stanie wykonać z największą dokładnością na najbliższe 3-5 dni. Stąd w tej długoterminowej eksperymentalnej takich wartości nie spotkamy.

- Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – czytamy na stronie IMGW.

Jeśli dany miesiąc jest w normie, oznacza to, że nie nie będzie odbiegał od średniej wieloletniej z lat 1991-2020. Analogicznie powyżej normy oznacza, iż wartości te mogą być wyższe, zaś poniżej normy – wartości te mogą być niższe. Ale nawet miesiąc powyżej normy nie oznacza, że będzie on gorący, lub że np. w marcu czy kwietniu ani razu nie spadnie śnieg.

Zakres normy dla temperatury i opadów IMGW zawsze udostępnia w tabelach wraz z mapami. Przykładowo w marcu dla Lublina prognozuje się temperaturę powyżej średniej. Ta dla stolicy województwa lubelskiego (dla marca) mieści się w zakresie od 2,1 st. C do 3,4 st. C. To oznacza, że średnia temperatura nawet 3,5 st. C będzie już tą powyżej normy. Mówimy o średniej, tak więc mogą trafić się dni z temperaturą ujemną i opadami śniegu, ale może być też piękna pogoda z temperaturą +10 st. C.

Źródło: IMGW

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?