Niż genueński uderzy w Polskę. Znów przyniesie opady

We wrześniu niż genueński Borys przyniósł duże opady deszczu, które spowodowały niszczycielskie powodzie w południowej części kraju. Teraz nadciąga kolejny raz i prognozy są jednoznaczne. Znów będzie padało, zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce.

Niż genueński ponownie przyniesie opady
Niż genueński ponownie przyniesie opadyIMGW123RF/PICSEL

Co to jest niż genueński?

Niż genueński tworzy się w rejonie Zatoki Genueńskiej na Morzu Śródziemnym, u wybrzeży Włoch. Gdy masy chłodnego powietrza dotrą nad ciepłe wody morskie, front ulega zafalowaniu i tworzy się cyklon, tj. ośrodek niskiego ciśnienia. Choć jest on generalnie typowym zjawiskiem dla jesieni, to niekiedy niesie ze sobą zagrożenie ze względu na zawartą w powietrzu wilgoć.

Mogliśmy się o tym przekonać we wrześniu, kiedy w znacznym stopniu ucierpiała południowa i wschodnia część Polski. Niż genueński może się przemieszczać wzdłuż trzech szlaków: Va, Vb i Vd. Najistotniejszy z punktu widzenia Polski jest szlak Vb.

Układy cyklonalne, przemieszczające się nad Europę Środkowo-Wschodnią znad Morza Śródziemnego pojawiają się na jej obszarze średnio około 7 razy w roku. Większość niżów śródziemnomorskich przybywa nad Europę Środkowo-Wschodnią szlakiem Vb, wyznaczonym już w 1891 r. przez W. J. van Bebbera i podobnymi szlakami, przebiegającymi z południa na północny wschód rzez obszar Polski lub na wschód od jej granic.
Piszą Jan Degirmendžić i Krzysztof Kożuchowski w publikacji z 2015, która ukazała się w Przeglądzie Geograficznym (patrz źródła)

Szlak Vb przebiega od Zatoki Genueńskiej przez Nizinę Padańską i Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z powyższego cytatu, częstość przemieszczania się tych niżów nie jest zbyt duża, ale masy wilgotnego powietrza często przyczyniają się do obfitych i długotrwałych opadów deszczu lub śniegu.

Tory niżów nad Europą według W. Van Bebbera źródło: Van Bebber W. J.: Die Zugstrassen der barometrischen Minima. In: Meteorologische Zeitschrift 8 (1891)Wilhelm Jacob van Bebberdomena publiczna

Niż genueński znów przyniesie opady

Jak pokazują modele IMGW, czwartek zaczniemy od zachmurzenia i lokalnych opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Jedynie w górach możemy się spodziewać niewielkich ilości śniegu. Obecnie na Kasprowym Wierchu jest 23-centymetrowa pokrywa śniegu (w Zakopanem 5 cm), na Śnieżce – 22 cm. Po południu pojawią się przejaśnienia.

Większa masa chmur dotrze nad Polskę w piątek 6 grudnia. Niestety, nie ma co liczyć na śnieżną, mikołajkową aurę. Co prawda jest duża szansa, że wpierw zobaczymy słabe lub umiarkowane opady śniegu, ale później będzie on przechodził w deszcz ze śniegiem i deszcz. Mimo to południowo-zachodniej części kraju (do granicy przebiegającej na linii Szczecin-Poznań-Kielce-Rzeszów) niewielkie ilości śniegu (1-2 cm) mogą utrzymać się nawet do wieczora. Nieco więcej może być we Wrocławiu (4 cm), Katowicach (3 cm) i Krakowie (3 cm).

Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku?

Długoterminowe prognozy pogody mają to do siebie, że sprawdzają się w niewielkim stopniu, dlatego meteorolodzy unikają wybiegania wrzód na więcej niż tydzień i podawania dokładnych informacji. Jednak można wykonać bardziej ogólne, pokazującą średnią temperaturę.

Według prognoz przygotowanych przez IMGW tydzień od 23 do 29 grudnia powinien mieścić się w normie (tj. średniej wieloletniej) z niewielkimi anomaliami na plus. A co to oznacza w praktyce? Tu mamy dobrą wiadomość – są szanse na opady śniegu.

Źródła: IMGW; Degirmendžić J., Kożuchowski K., Szlaki niżów śródziemnomorskich nad Europą Środkowo-Wschodnią a opady w Polsce, Przegląd Geograficzny, 2015, 87, 3, s. 477-496; http://dx.doi.org/10.7163/PrzG.2015.3.4

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas