Koreańczycy budują nowy most na granicy. Może pomóc Rosji
Kim Dzong Un nie ustaje we wspieraniu Władimira Putina w jego napaści na Ukrainę. Przywódca Korei Północnej wysyła broń, dzięki której armia rosyjska może uzupełnić duże straty. Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują na jeszcze jedną formę pomocy. Koreańczycy i Rosjanie budują most, który według jednego z amerykańskich ekspertów posłuży jako kolejna droga dla sprzętu wojskowego, jaki trafi na front w Ukrainie.

Spis treści:
Korea Północna to największy sojusznik Rosji w wojnie z Ukrainą
Żołnierze, karabiny, armaty, pociski balistyczne czy wyrzutnie rakiet - to tylko niektóre rodzaje wsparcia wojskowego, jakie Rosja otrzymuje od Korei Północnej w wojnie za naszą granicą. Ukraińcy regularnie donosili, że spodziewają się co najmniej utrzymania dostaw tej pomocy w 2025 roku.
Chociażby w styczniu szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow stwierdził, że w tym roku Korea Północna przekaże Rosji m.in. około 150 pocisków balistycznych KN-23. Regularnym widokiem po stronie Rosjan na froncie w Ukrainie są północnokoreańskie armatohaubice M1989 Koksan oraz samobieżne wyrzutnie pocisków rakietowych M-1991.
Według analityków konfliktu w Ukrainie północnokoreańskie uzbrojenie oraz żołnierze mają przede wszystkim stanowić uzupełnienie dla strat w ludziach i sprzęcie rosyjskiej armii.
Nowy most na granicy Rosji i Korei Północnej
Aby utrzymać tak duże wsparcie, potrzebna jest ogromna infrastruktura. Już wcześniej można było wywnioskować, że transport sprzętu z Korei Północnej do Rosji odbywa się poprzez sieć kolejową. Jej najważniejszym punktem jest "Most Przyjaźni" nad rzeką Tumen, czyli przejazd na niewielkim wycinku północnokoreańsko-rosyjskiej granicy.
23 kwietnia br. Moskwa i Pjongjang ogłosiły rozpoczęcie budowy nowego mostu drogowego w pobliżu transgranicznego przejazdu kolejowego. Ma być kolejnym symbolem współpracy pomiędzy dwoma państwami, które po wykluczeniu przez Zachód, zacieśniły wzajemne wsparcie m.in. podpisując w 2024 roku sojusz obronny.
Jak wskazują najnowsze zdjęcia satelitarne udostępnione przez analityka Brady'ego Africka, nad nowym mostem drogowym już trwają widoczne prace. Możemy zauważyć je po obu stronach granicy. Budowa ma zakończyć się w połowie 2026 roku.
Ekspert: nowa droga dla dostaw broni do Ukrainy
Nowy most może być nie tylko formą wzmocnienia połączeń pomiędzy dwoma państwami, ale także ma zwiększyć przepustowość wysyłki broni dla Rosji. Wskazuje na to m.in. Colby Badhwar, analityk w Center for European Policy Analysis.
Korea Północna wysyła tak dużo sprzętu wojskowego do Rosji, że buduje nowy most, aby przyspieszyć tranzyt przez rzekę
Taka opinia wynika z charakteru współpracy pomiędzy tymi dwoma państwami, która ma przede wszystkim wymiar militarny. Warto wspomnieć, że w niej Pjongjang dostaje cenne zasoby jak pieniądze czy ropa, ale także możliwy dostęp do ulepszenia swojej broni. Podczas konfliktu w Ukrainie pojawiły się doniesienia, że na bazie doświadczeń bojowych Koreańczycy znacząco poprawili celność swoich pocisków balistycznych. Ponadto Rosjanie kuszą ich możliwością zakupu nowoczesnej broni. Jeszcze we wrześniu 2023 sam Kim Dzong Un podczas jednej ze swoich wizyt w Rosji, odwiedził zakłady United Aircraft Corporation, gdzie produkowane są samoloty bojowe Su-35 i Su-57. Pjongjang ma ciągle rozważać zakup drugiego modelu, który stanowi rosyjską odpowiedź na najpotężniejsze myśliwce USA - F-22 Raptor.