Mały kraj zakupi superbroń dla ukraińskich F-16

Wspaniałe wieści dla Ukrainy dochodzą do nas z Holandii. Tamtejszy rząd ogłosił zakup najnowszego uzbrojenia dla ukraińskich myśliwców F-16 o wartości aż 150 milionów euro.

Wspaniałe wieści dla Ukrainy dochodzą do nas z Holandii. Tamtejszy rząd ogłosił zakup najnowszego uzbrojenia dla ukraińskich myśliwców F-16 o wartości aż 150 milionów euro.
Holandia zakupi superbroń dla ukraińskich F-16 /123RF/PICSEL

Myśliwce F-16 niebawem pojawią się na ukraińskim niebie, a tymczasem rząd Holandii ogłosił, że oprócz dostarczenia Ukrainie tych maszyn, zakupi dla nich najnowszej generacji potężne uzbrojenie, by z jego pomocą można było skuteczniej eliminować rosyjskich agresorów z całego terytorium kraju.

Holenderski rząd podał, że wartość uzbrojenia opiewa na 150 milionów euro i będzie ono pozyskane bezpośrednio od przemysłu, co oznacza dostarczenie zupełnie nowiutkiego sprzętu. Ale to nie koniec wspaniałych wiadomości dla Kijowa. Holandia przeznaczy dodatkowe 200 milionów euro na zakup dronów zwiadowczych dla Ukrainy.

Reklama

Holandia zakupi superpociski dla myśliwców F-16

Siły Zbrojne Ukrainy mogą liczyć na aż 24 wielozadaniowe maszyny F-16. Kijów dostanie również kolejnych 19 myśliwców F-16 Fighting Falcon od Danii. Jednak dotrą one nieco później, bo do końca 2025 roku. Jurij Ihnat rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy przyznał, że kraj potrzebuje 120 myśliwców, by zwyciężyć z Rosją, ale na dobry początek kilkadziesiąt sztuk powinno wystarczyć.

Obecnie Siły Powietrzne Ukrainy i Pentagon przygotowują się do rozmieszczenia pierwszych myśliwców na terenie Ukrainy. Dowodem na to, że SZU torują drogę do przyjęcia myśliwców F-16 może być fakt ostatnich spektakularnych ataków na rosyjskie samoloty bombowe, latające centra dowodzenia i wczesnego ostrzegania. Ich neutralizacja ma zwiększyć bezpieczeństwo pilotów myśliwców, gdy będą wykonywali zadania na linii frontu.

Ukraina może liczyć na 43 wielozadaniowe myśliwce F-16

Chociaż eksperci NATO uważają, że dostarczenie myśliwców F-16 do Ukrainy diametralnie nie zmieni sytuacji na froncie, to jednak celem jest nie tylko zadanie większych ciosów rosyjskiemu agresorowi, a w tym likwidacja większej liczby żołnierzy i sprzętu, ale również wyszkolenie pilotów do obsługi natowskich samolotów.

Jeśli w przyszłości Ukraina ma stać się członkiem NATO, to musi przystosować armię do standardów Sojuszu. Tak naprawdę to już się dzieje, gdyż w większości przypadków żołnierze działają na froncie ze sprzętem NATO i w reżimie Sojuszu. Jednak pozostała jeszcze długa droga do całkowitego dostosowania się, a obsługa myśliwców F-16, czyli kultowych maszyn, będzie najlepszą drogą do realizacji tego celu.

Czym jest amerykański myśliwiec F-16?

F-16 waży 17 ton, może rozpędzić się do 2100 km/h, operować na wysokości ok. 15 kilometrów i oferuje zasięg 4200 kilometrów z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Myśliwce mogą korzystać z rewelacyjnego uzbrojenia w postaci m.in. pocisków rakietowych AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM oraz bomb JDAM, CBU-87 i GBU-10.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | F-16 | Holandia | Jurij Ihnat | NATO | Pentagon | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy