Niecodzienna akcja ratunkowa. Ukraiński dron ratuje swojego towarzysza

Żeby żaden żołnierz, czy… dron nie pozostał w tyle. W Ukrainie miała miejsce niecodzienna akcja ratunkowa, w której brały udział drony.

Na oficjalnym kanale ukraińskiego ministerstwa obrony na Twitterze pojawił się materiał filmowy, na którym widoczna jest "unikalna operacja specjalna" - mają brać w niej udział inteligentne drony (ID). W swoim poście ministerstwo napisało: "Ranny dron został fachowo uratowany przez swojego towarzysza broni, który nie pozwolił mu wpaść w ręce wroga".

Na nagraniu widoczna jest powierzchnia ziemi, na której znajduje się uszkodzony dron rozpoznawczy - ma on połamane niektóre wirniki oraz jedno z czterech ramion. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do uszkodzenia maszyny. Dronem ratowniczym jest najprawdopodobniej drugi dron zwiadowczy, do którego domontowana została linka zakończona haczykiem (?). Misja ratunkowa zakończyła się sukcesem.

Reklama

Rozpoznawcze drony tego typu mogą być wyposażone w karty pamięci, na których zapisywane są dane w postaci zapisów wideo, czy dane GPS. Potencjalne przejęcie informacji wywiadowczych przez wroga mogłoby zaszkodzić ukraińskiemu wojsku, ujawniając np. cel przeprowadzanych misji rozpoznawczych.

Co ciekawe, ukraińskie ministerstwo obrony oznaczyło w swoim poście Boston Dynamics, pisząc: "Inteligentne drony są gotowe podzielić się swoimi wyjątkowymi doświadczeniami ze znajomymi". Boston Dynamics jest to amerykańska firma zajmująca się inżynierią i robotyką, w tym tworzeniem robotów o "zaawansowanej mobilności, zręczności i inteligencji", które są przeznaczone dla armii USA.

Czym są inteligentne drony?

Media w ostatnich miesiącach donosiły, że ukraińscy inżynierowie opracowują inteligentne drony, które w sposób autonomiczny (bez pomocy człowieka) będą wykrywać wrogie cele. Pierwsze z nich już mają być wykorzystywane w misjach zwiadowczych - potwierdza to wyżej wspomniany post ukraińskiego ministerstwa obrony. Docelowe drony tego typu mają stać się maszynami bojowymi.

Ukraińcy mieli stworzyć inteligentne systemy wizyjne, dzięki którym maszyny mają samodzielnie dostrzegać zakamuflowane pojazdy wojskowe. Wskutek coraz częstszego rozlokowywania sprzętu zagłuszającego częstotliwości radiowe przez obie strony, nowe systemy byłyby "na wagę złota".

Ukraińskie drony na linii frontu

Jednymi z najsłynniejszych dronów działających po ukraińskiej stronie są z pewnością Bayraktary, które zostały wyprodukowane w Turcji. Odznaczają się one zarówno wysokimi możliwościami bojowymi, jak i zdolnościami do prowadzenia misji rozpoznawczych. Wykorzystanie zaawansowanej technologii daje maszynie znaczną przewagę nad przeciwnikiem.

Innym dronem jest polski FlyEye, który precyzyjnie namierza cele np. dla artylerii i prowadzi misje rozpoznawcze. Nie potrzebuje katapulty i może być "wystrzeliwany z ręki". Kolejnym polskim dronem wykorzystywanym w Ukrainie jest WARMATE, który jest dronem kamikaze. Tego samego typu są także maszyny dostarczane przez USA, czyli Switchblade. Ponadto ukraińskie wojsko wykorzystuje m.in. zwykłe drony komercyjne, które są używane w misjach zwiadowczych. Niektóre z nich są poddawane "modernizacjom", dzięki którym mogą pełnić funkcje bojowe, np. zrzucając granaty, czy bomby bezpośrednio na wrogie cele.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy