Podali, ile samolotów zostało Rosji. Cios dla Kijowa
Główny zarząd ukraińskiego wywiadu oszacował, na podstawie wiarygodnych informacji od informatorów i z frontu, ile samolotów pozostało Rosji do wykorzystania w walce z Ukrainą.
Okazuje się, że rosyjskiej armii wciąż pozostało bardzo dużo różnej maści samolotów, które mają za zadanie zniszczyć infrastrukturę krytyczną Ukrainy i zabić jak najwięcej żołnierzy na polu walki. Niestety, Główny Zarząd Ukraińskiego Wywiadu nie ma dobrych informacji. Kreml ma wciąż posiadać gotowych do boju przynajmniej 300 różniej maści samolotów.
— Rosjanie postawili sobie za zadanie zniszczenie zarówno lotnictwa, jak i infrastruktury — przyznał generał Wadym Skibitskij, zastępca szefa głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy. Rosjanie bardzo boją się myśliwców F-16, dlatego tak aktywne jest po ich stronie lotnictwo. — Przez trzy dni Rosjanie bombardowali jedno z lotnisk. W ten sposób starają się uniemożliwić rozmieszczenie tam F-16 — dodał Skibitskij.
Rosja posiada gotowych do boju aż 300 samolotów
Ostatnie spektakularne strącenia bombowców Su-34, myśliwców Su-35 czy samolotów AWACS A-50 to zaledwie ułamek rosyjskiej floty powietrznej. Oczywiście, straty są dotkliwe i mogą przynieść problemy w logistyce, ale Kreml prędzej czy później sobie z nimi poradzi na swój sposób.
Rosyjskie lotnictwo najczęściej wykorzystuje do ataków na Ukrainę bombowce Tu-95, Su-22, Su-24 i Su-34 oraz myśliwce Su-27, Su-35 i MiG-29. Co ciekawe, Kreml miał użyć również najnowszych samolotów w postaci bezzałogowego drona bombowego S-70 i myśliwca piątej generacji Su-57.
Kreml traci samoloty, ale wciąż atakuje nimi ukraińskie miasta
Rosja od początku wybuchu wojny w Ukrainie straciła już 104 samoloty i 135 śmigłowców. Jeśli chodzi o same samoloty Su-34, to Ukraińcy wyeliminowali 25 maszyn, w tym 16 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Su-34 to nowoczesny wielozadaniowy myśliwiec taktyczny. Maszyna zdolna jest do przenoszenia taktycznej broni jądrowej i może przeprowadzać misje szturmowe, rozpoznawcze oraz misje bezpośredniego wsparcia lotniczego. Szacuje się, że koszt wyprodukowania Su-34 wynosi ok. 36 milionów dolarów.
Samolot osiąga prędkość 1900 km/h i ma zasięg 4000 km, a także potrafi wznieść się na pułap 17 000 m. Maszyna wyposażona jest wymiennie w bomby lotnicze odłamkowo-burzące, pociski kierowane laserowo lub telewizyjnie, pociski manewrujące powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, rakiety przeciwradarowe oraz w pociski przeciwokrętowe. Ponadto może przenosić taktyczne bomby termojądrowe. W skład uzbrojenia wchodzi także działo 30 mm Gryazev-Shipunov GSh-30-1.