Prezes zarządu Lockheed Martin w Polsce. Ważna wizyta

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Jim Taiclet, prezes zarządu amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin ma odwiedzić Polskę. Podczas jego wizyty przeprowadzi ważne rozmowy na temat pozycji w naszym kraju czołowego koncernu zbrojeniowego.

Na zdjęciu myśliwce F-35 produkcji Lockheed Martin
Na zdjęciu myśliwce F-35 produkcji Lockheed MartinSAC Tim Laurence/MODWikimedia
Prezes zarządu Lockheed Martin ma przylecieć do Polski. Na zdjęciu myśliwce F-35 produkcji Lockheed Martin
Prezes zarządu Lockheed Martin ma przylecieć do Polski. Na zdjęciu myśliwce F-35 produkcji Lockheed MartinSAC Tim Laurence/MODWikimedia

Aktualizacja

Wcześniejsze doniesienia nt. wizyty prezesa zarządu Lockheed Martin w Polsce sugerowały, że jednym z głównych tematów rozmów ma być pozyskanie przez Polskę dodatkowych dwóch eskadr myśliwców bojowych F-35 (32 samoloty). Ze strony Lockheed Martin otrzymaliśmy informację, że nie jest to prawda, a sama wizyta i planowane rozmowy mają bardziej ogólny charakter.

Nasz dyrektor generalny Jim Taiclet nie może się doczekać wizyty w Polsce w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych dyskusji na temat pozycji Lockheed Martin jako strategicznego partnera polskiej obrony narodowej, jej przemysłu i gospodarki. Ze względów bezpieczeństwa nie potwierdzamy konkretnych dat ani tematów podróży żadnego personelu Lockheed Martin.
treść oświadczenia, jakie otrzymaliśmy od Lockheed Martin Polska

Treść oświadczenia potwierdza, że Jim Taiclet faktycznie odwiedzi Polskę, co samo w sobie jest ważnym wydarzeniem w kontekście modernizacji Wojska Polskiego i rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Polska armia z oferty Lockheed Martin posiada już takie uzbrojenie jak m.in. systemy artylerii rakietowej M142 HIMARS czy systemy obrony powietrznej Patriot PAC-3.

Poniżej wcześniejsza wersja artykułu:

Prezes zarządu Lockheed Martin w Polsce

O wizycie donosi portal Defence24, powołując się na swoje nieoficjalne doniesienia. Według nich Jim Taiclet w tym tygodniu ma pojawić się w Polsce, aby rozmawiać z naszymi czołowymi politykami. Tematem rozmów ma być zakup produktów oferowanych przez Lockheed Martin i trwająca modernizacja Wojska Polskiego w oparciu o broń koncernu.

Portal Defence24 podkreśla szczególnie, że jednym z tematów rozmów ma być pozyskanie od Lockheed Martin dwóch kolejnych eskadr myśliwców F-35 (32 samoloty). Przypomnijmy, że Polska już zakupiła 32 myśliwce F-35A wraz z pakietami szkoleniowymi i logistycznymi za 4,6 mld dolarów. Kolejne samoloty miałyby spełnić wymogi modernizacji naszych sił powietrznych.

Kolejne 32 myśliwce F-35 dla Polski

Obecnie Polska celuje w posiadanie floty 160 nowoczesnych samolotów bojowych w 10 eskadrach taktycznych, zastępując poradzieckie Mig-29 i Su-22. Na ten moment zapewnionych mamy 128 samolotów w postaci posiadanych już 48 F-16 C/D, dostarczanych 48 FA-50, oraz zamówionych 32 F-35A. Oznacza to, że do pozyskania są jeszcze 32 samoloty.

Jakie to będą maszyny, stanowi przedmiot wielu debat. Jeszcze w grudniu 2023 roku generał Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ, twierdził, że Polska potrzebuje samolotów przewagi powietrznej jak proponowane Polsce F-15EX. Te maszyny mają służyć specjalnie do kontrolowania nieba i niszczenia wrogich samolotów. Mają posiadać topowe osiągi na najwyższych wysokościach oraz móc przenosić jak najwięcej pocisków powietrze-powietrze.

Myśliwiec F-15EX
Myśliwiec F-15EX1st Lt. Karissa RodriguezWikimedia

F-35 to natomiast myśliwiec wielozadaniowy, który na współczesnym polu walki jest nieraz swoistym centrum kontroli działań wojsk. Może walczyć z innymi samolotami, wspierać atak lądowy jak i dokonywać wczesnego ostrzegania i prowadzić zwiad. De facto nie ma swojej specjalizacji i może wykonywać wiele różnych zadań. We wrześniu 2023 ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak twierdził, że Polska chce pozyskać jeszcze dwie eskadry maszyn wielozadaniowych.

Wizyta Jima Taicleta może być więc próbą podtrzymania tej drugiej wizji wśród przedstawicieli nowej władzy. Jeśli faktycznie to ona odniesie sukces, w naszych Siłach Powietrznych byłoby 64 myśliwców F-35, tyle samo ile zamówiła Finlandia. Razem z nią mielibyśmy największą flotę F-35 w Europie.

Myśliwiec F-35A Lightning II
Myśliwiec F-35A Lightning IIStaff Sgt. Devin DoskeyWikimedia

F-35 Lightning II będą najnowocześniejszymi samolotami bojowymi Polski

Według planów dostawy pierwszych wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II dla polskich sił powietrznych rozpoczną się w I połowie 2024 roku, gdy trafią do amerykańskiej bazy lotniczej Ebbing. Tam polscy piloci i technicy przejdą na nich szkolenie, pozwalające zdobyć umiejętności do trenowania personelu w Polsce. Pierwsze F-35 mają trafić do Polski na przełomie 2025 i 2026 roku.

F-35 Lightning II to samolot bojowy 5. generacji, opracowany w technologii stealth. Naszpikowany jest nowoczesnymi elektronicznymi sensorami i radarami m.in. radar AESA trzeciej generacji AN/APG-81. Sprawiają, że F-35 to tak naprawdę wielofunkcyjna platforma wojenna.

Podstawowe parametry F-35A Lightning II:

  • Producent: Lockheed Martin
  • Rok pierwszego oblotu/wejścia do służby: 2006/2015
  • Długość: 15,7 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 11 m
  • Wysokość: 4,4 m
  • Maksymalna waga startowa: 31,800 kilogramów
  • Napęd: Silnik turboodrzutowy Pratt & Whitney F135-PW-100
  • Prędkość maksymalna: 1,8 Ma (1960 km/h)
  • Zasięg: 1800 kilometrów
  • Maksymalny pułap: 15 kilometrów

Uzbrojenie F-35A Lightning II:

  • Działko: GAU-22/A kalibru 25 mm
  • Pociski powietrze-powietrze: AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM
  • Pociski powietrze-ziemia: AGM-88G AARGM-ER, AGM-158 JASSM, AGM-179 JAGM
  • Bomby z ładunkiem konwencjonalnym: AGM-154 JSOW, GBU-39, GBU-53, JDAM
  • Bomby z ładunkiem nuklearnym: B61 Mod 12
Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas